19.03.2020
Oczami człowieka i psa! Dlaczego pies ucieka na spacerze?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy twoje spacery z psem kończą się jego ucieczką? Warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego mój pies ucieka na spacerze?
fot. Shutterstock
Czy na spacerach z psem jesteś kłębkiem nerwów, ponieważ twój pupil co rusz na nich ucieka? Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić czworonoga z pola widzenia. Dowiedz się, dlaczego pies ucieka na spacerze i jak tego uniknąć.
Dlaczego pies ucieka na spacerze? Oto, co myśli o tym pies Frodo…
Spacery są wspaniałe! Można biegać, węszyć, bawić się i poznawać nowe miejsca i nieznane psy. A Anecia zawsze zabiera dla mnie jakieś smakołyki, więc wiem, że gdy przybiegnę do niej, dostanę nie tylko mizianki, ale i coś pysznego. Dlatego przybiegam jak na skrzydłach! No dobra, może nie zawsze tak było, ale wtedy byłem mały i nie znałem zasad. Wydawało mi się, że kiedy spacer się skończy, to już nigdy nie przyjdziemy do tego parku i nie będę mógł się bawić z Pikusiem i Lorą. Dlatego czasem uciekałem, żeby spacer trwał jak najdłużej! Anecia nie chciała, żebym tak robił, więc pokazała mi, że zabiera mnie z parku, by pójść w inne atrakcyjne miejsce. Przekonałem się, że nie warto uciekać, bo mogą mnie ominąć inne przygody.
Widzę, jak czasem psy biegną przed siebie bez opamiętania, bo przestraszą się czegoś, np. głupich fajerwerków, które puszczają w parkach głupi dwunożni. Ja się nie boję, ale czasem, jak taka petarda strzeli tuż obok mnie, to nawet ja chciałbym uciekać jak najdalej od tego okropnego hałasu i smrodu! Dobrze, że wtedy Anecia ma mnie na smyczy, czuję się bezpieczniej.
Dlaczego pies ucieka na spacerze? Oto, co myśli o tym behawiorystka Aneta…
Nawet jeśli przy znajomych masz błyskotliwe riposty i wspaniale opowiadasz dowcipy, to dla swojego psa możesz być największym nudziarzem świata. A wtedy będzie uciekał od ciebie na spacerach. Gdy tylko odepniesz smycz, pobiegnie w siną dal, by zaznać tam atrakcji, przygód i zabawy.
Aby pies trzymał się ciebie na niewidzialnej smyczy, musisz być ciekawym kompanem. Przyznaj się: ile razy w trakcie wyjścia z nim sprawdzasz fejsa i insta, ile razy dzwonisz do znajomych i ile esemesów wysyłasz? Ty wgapiasz się w ekran, a pies korzysta z życia! Dlatego ucieka, ignoruje twoje wołanie, woli biegać z psimi koleżkami zamiast wlec się obok twojej przenudnej nogi.
Jeśli chcesz, by twój pies nie uciekał od ciebie podczas spacerów, stań się jego największą atrakcją! Baw się z nim. W chowanego, w berka, w przeciąganie. Zaskakuj! Proponuj nowe miejsca na spacery, pełne nieznanych zapachów. Poznawajcie nowe psy, uprawiajcie wspólnie sport… Nawet zmiana tempa chodzenia będzie atrakcją. Szybciej, wolniej, potem znów szybciej, by zaraz iść najwolniej, jak umiesz, w dodatku dziwnym krokiem. To wszystko skupi uwagę psa na tobie, uatrakcyjni cię. A jeśli weźmiesz na spacer kilka smakowicie pachnących kąsków i podasz psiakowi w nieoczekiwanym momencie, zostaniesz nie tylko najlepszym towarzyszem zabaw, ale i automatem do wydawania pyszności. Przestaniesz być nudny!
Autor: Aneta Awtoniuk
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined