19.03.2020
„Pies w Koronie” – psiarz psiarzowi nadchodzi z pomocą!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie możesz wyjść z psem z obawy przed koronawirusem? Jesteś objęty kwarantanną i nie wiesz, co zrobić z czworonogiem? „Pies w Koronie” przyjdzie ci z pomocą!
W czasie panującej w naszym kraju pandemii COVID-19 spacery z psem są dla niektórych nie lada wyzwaniem. Osoby starsze, rodzice małych dzieci czy nawet ludzie przeziębieni z obawy przed zarażeniem ograniczają przechadzki z pupilem do absolutnego minimum. Natomiast osoby objęte przymusową kwarantanną nie mogą opuszczać progu domu nawet na szybkie psie siku. Właśnie takim opiekunom przychodzi z pomocą akcja „Pies w Koronie”, czyli pomoc psiarzy dla psiarzy!
„Pies w Koronie” wyjdzie z twoim czworonogiem!
Facebookowa grupa „Pies w Koronie” powstała z inicjatywy kilku psiarzy, którzy czują potrzebę niesienia pomocy innym opiekunom psów. Dzięki niej osoby mające problem z wyprowadzeniem swojego podopiecznego mogą znaleźć kogoś, kto nieodpłatnie zabierze ich pupila na spacer. Wystarczy, że napiszą opatrzony hasztagiem #poszukuję post, w którym opiszą swój problem i zaznaczą, w jakim mieście się znajdują. Grupa pozwala także na publikowanie wiadomości od osób gotowych do pomocy innym. Czy to w formie spacerów, czy nawet czasowego przetrzymania psiaka chorej osoby.
Jesteś na przymusowej kwarantannie lub poddajesz się samoizolacji, obawiasz się wyjść z domu, jesteś przeziębiony, chory, niepełnosprawny, masz małe dziecko i brak rąk do pomocy, ale masz psa lub inne zwierzątko – NIE BÓJ SIĘ POPROSIĆ O POMOC. Chcesz i możesz POMÓC wyprowadzić psa lub przejąć tymczasową opiekę nad zwierzęciem – napisz! – piszą w opisie grupy założycielki „Psa w Koronie”.
A gdzie bezpieczeństwo?
Administratorzy grupy dokładają wszelkich starań, by pomaganie w spacerach było jak najbezpieczniejsze zarówno dla wolontariusza i opiekuna psa, jak i samego czworonoga. „Pies w Koronie” już w opisie grupy zaznacza, że decydując się na taką pomoc, musimy pamiętać o podstawowych zasadach.
- Ważne, by przy przekazywaniu psa nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie lub samoizolacji oraz osobą, która wyprowadza psa.
- Najlepiej wystawić za drzwi psa z już założoną obrożą i przypiętą do niej smyczą.
- Osoba wyprowadzająca psa nie powinna dotykać smyczy, obroży i samego psa bezpośrednio.
- Najlepiej założyć rękawiczki jednorazowe.
- Dobrym pomysłem jest zawiązanie na smyczy ŻÓŁTEJ WSTĄŻKI. To znak dla innych osób spacerujących z psami, aby nie podchodzili – nie chodzi o ryzyko zarażenia, tylko o informację, że pies nie jest nasz i może nie czuć się komfortowo w kontakcie z psami, bez obecności swojego właściciela.
- Być może dobrym rozwiązaniem jest przekazanie psa rodzinie lub znajomym pod czasową opiekę, podczas trwania kwarantanny lub samoizolacji.
„Pies w Koronie” – inicjatywa nie do podrobienia
Grupa dokłada wszelkich starań, by możliwie jak najbardziej nagłośnić tę inicjatywę. Stworzono nawet informujące o akcji plakaty, które można wydrukować i rozwiesić na klatce schodowej lub na poczcie.
Pomysłodawczynie proszą, by nie tworzyć kolejnych grup mających na celu pomoc przy spacerach. Uważają, że zebranie wszystkich informacji i ogłoszeń w jednym miejscu to najlepszy sposób na większą skuteczność ich działań. Polecają natomiast udostępnianie informacji o ich inicjatywie i zgłaszanie się do pomocy innym psiarzom.
Zależy nam, żeby osoby szukające pomocy od razu wiedziały, gdzie jej szukać, dlatego wkładamy mnóstwo pracy w rozpromowanie naszej grupy, kontakt z mediami itd. Nie popieramy tworzenia kolejnych grup o tej tematyce. Powielanie tej inicjatywy, mimo dobrych chęci, będzie miało skutek odwrotny do zamierzonego. Wprowadzi zamęt, osoba szukająca wsparcia zagubi się w gąszczu podobnych grup, a dublowanie tych samych postów utrudni znalezienie rzeczywistej pomocy. Jeżeli chcesz nas wesprzeć, udostępnij naszą grupę lub dostępne w internecie grafiki na temat braku zagrożenia wirusem od zwierząt – piszą w opisie grupy założycielki „Psa w Koronie”.
Podczas pandemii COVID-19 warto już zawczasu zabezpieczyć domowego czworonoga na wypadek kwarantanny lub hospitalizacji. Jednym ze sposobów jest skontaktowanie się z rodziną lub znajomymi, którzy w razie konieczności zaopiekują się psiakiem. Jeśli jednak nie mamy nikogo, kto przyjąłby na kilka tygodni naszego podopiecznego, skorzystajmy z pomocy grupy „Pies w Koronie”.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Pies zamknięty w samochodzie podczas upałów. Jak mu pomóc?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podczas upalnych dni pies zamknięty w samochodzie narażony jest na śmierć! Sprawdź, jak możesz mu pomóc i kiedy powinieneś wybić szybę w samochodzie.
undefined
23.04.2025
4 sposoby na psią nudę – poznaj je, a twój pies będzie miał ciekawsze życie!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
4 sposoby na psią nudę to spacery socjalizacyjne, nauka sztuczek, aktywność fizyczna i zabawy węchowe. Każdy z nich z osobna ubarwi życie pupila, a cały ich komplet zaspokoi wszystkie potrzeby psa i pozwoli zbudować z nim głęboką relację.
undefined
22.04.2025
Jak skupić psa na sobie podczas spaceru? 5 rad, które się przydają!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nowe zapachy, fascynujący psi przyjaciele, ludzie, którzy piszczą i cmokają na widok psa – to wszystko sprawia, że nasz pupil łatwo się rozprasza. Jak nauczyć go skupiania na nas podczas spaceru? Jest na to kilka sposobów!
undefined