24.03.2022
Twój pies i inne zwierzęta domowe. Czy to przyjaźń?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W internecie furorę robią filmiki o międzygatunkowych przyjaźniach: pies liżący kota, pozwalający papudze chodzić sobie po głowie… Ale nie zawsze jest tak bezproblemowo.
Fot. Shutterstock
Zainicjowanie przyjaźni międzygatunkowej przychodzi najłatwiej, gdy w domu zamieszkają dwa młode zwierzaki. Dzieci, jak to dzieci, szybko znajdują wspólny język. Kochają zabawę, więc – nawet jeśli każde z nich inaczej ją rozumie – na ogół udaje im się dogadać. I szczeniak przestaje się przejmować, że jego przyjaciel ma zamiast sierści pióra, wspina się po meblach albo zajada siano. Ważne, że można się z nim pobawić!
Fochy i zazdrość
Jak przyjmie nowego kolegę dorosłe zwierzę? Nie ma reguły. Psy są stworzeniami stadnymi, socjalnymi, dlatego najczęściej dość łatwo je przekonać do zaakceptowania innego zwierzaka w domu. Czasem się jednak obrażają – zwłaszcza jeśli wcześniej przez dłuższy czas były jedynakami.
Z kolei inne zwierzęta z początku się nie cieszą, gdy do domu przybędzie pies, najczęściej jest on bowiem ich naturalnym wrogiem. Gryzoń czy ptak instynktownie czują, że pojawiło się stworzenie, które w nie tak znów odległej przeszłości myślało o nich jako o… obiedzie. Trudno wtedy od razu kogoś takiego polubić!
Instynkt łowcy
Pewien owczarek malinois w domu nieraz leżał na jednym posłaniu z kotami. A jednak na podwórku poturbował dwa z nich. Za każdym razem sytuacja była podobna: pies krążył po posesji, kiedy przez podwórko przebiegł któryś z domowych kociaków. Owczarek rzucał się za nim w pogoń, łapał, tarmosił i… nagle puszczał, jakby dopiero w tym momencie się orientował, że to jego przyjaciel. I tak właśnie było! Jeśli nasz pupil ma chęci do gonienia i chwytania zwierzyny, namiętnie bawi się rzucaną piłką, na spacerach usiłuje wypłaszać z krzaków drobne zwierzątka, to nie powinien zostawać sam na sam z innymi zwierzakami domowymi.
Pies i inne zwierzęta domowe – jak wyglądają ich relacje?
1. Papuga
Papugi potrafią się zaprzyjaźnić z wieloma gatunkami zwierząt, także z psami. Jednak dość specyficznie objawiają swoją sympatię: niektóre bardziej lękliwe psy mogą się obawiać np. iskania twardym papuzim dziobem. Z kolei czworonogi o wysokim popędzie łowieckim mogą nie wytrzymać tego, że ich kolorowy kumpel nagle zrywa się do lotu i przemieszcza w powietrzu. Inteligentne ptaki, gdy się nudzą, potrafią wymyślać zabawy w drażnienie psa i go wręcz zamęczać, prowokując do okazywania złości czy zniecierpliwienia.
2. Fretka
Ciekawska, ruchliwa, wszędobylska fretka nie liczy się za bardzo z psem ani się go zwykle zanadto nie obawia. Potrafi sprowokować czworonoga do niekontrolowanych zachowań, nie tylko myśliwskich. Zirytowany zwierzak może ją np. spróbować skarcić… Z kolei fretka, gdy uzna, że nasz pupil jest zbyt natarczywy, jest gotowa go ugryźć. Warto też pamiętać, że fretka może złapać od psa (także będącego tylko nosicielem) niektóre choroby, np. nosówkę.
3. Kot
Choć mówi się, że „żyją jak pies z kotem”, często pies zaprzyjaźnia się z mruczkiem do tego stopnia, że bawią się albo śpią na jednej kanapie. Największe szanse na dobry rozwój takiej relacji są wtedy, gdy mamy dwa młode zwierzaki. Starszy pies, o ile nie jest obdarzony bardzo silnym popędem łowieckim, powinien zaakceptować kociaka czy nawet dorosłego kota. Najgorzej jest, gdy do dorosłego mruczka dołączamy rozbrykanego szczeniaka. Koty zazwyczaj ciężko znoszą taką sytuację i potrafią się obrazić na długie miesiące.
4. Królik
Zdarzają się króliczo-psie przyjaźnie, jednak najczęściej rozwijają się w zwierzęcym dzieciństwie. Spotkanie dorosłego psa z dorosłym królikiem często skutkuje próbami polowania i silnym stresem nieszczęsnego króliczka. Nie zaprzyjaźniajmy zwierząt na siłę – króliki potrafią mocno panikować. Odczuwają również duży stres, kiedy nie czują się bezpiecznie, czyli np. wtedy, gdy ich klatka znajduje się w zasięgu psa. Bo choć nie może on bezpośrednio zaatakować długouchego, to bezustannie go obserwuje i – czasem nawet bezwiednie – straszy.
5. Świnka morska
Tłuściutka świnka morska, zwana też kawią, stanowi naturalną zdobycz, której wiele psów nie będzie się umiało oprzeć. Na dodatek natura nie wyposażyła jej w dobre narzędzia do obrony. Nic więc dziwnego, że czworonogi powinny się spotykać pod ścisłą kontrolą ludzi, a jeśli zauważymy niepokojące symptomy ze strony psa – lepiej ograniczmy te kontakty. W spotkaniach ze świnkami morskimi nieraz nawet najbardziej mikre yorki odkrywają w sobie naturę łowcy…
Uwaga! To nie miłość – zwiększmy kontrolę
Pies namiętnie wylizuje innego zwierzaka, często się przy tym śliniąc. Nie jest to przejaw miłości, tylko fragment łańcucha zachowań łowieckich. Co będzie, jeśli kiedyś zaciśnie szczęki?
Pies często podchodzi do klatki czy terrarium, wpatrując się w jego mieszkańca. Rozważa, czy kolega nie jest jakimś typem zdobyczy… A gryzoń czy ptak się tym denerwuje – i ma rację!
Pies goni zwierzaka po domu, z pozoru niegroźnie, odsuwając się, gdy tamten znieruchomieje. To także objaw łowieckiego popędu – nie pozwalajmy na taką zabawę!
Autor: Paulina Łukaszewska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined