27.10.2023
Czy pies może jeść dynię? Dynia w diecie psa
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Bogata w błonnik dynia to samo zdrowie! Mówi się, że nie ma lepszego sposobu na zaparcia u psa niż puree z dyni… Ale czy na pewno pies może jeść dynię? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Dynia to warzywo, które kojarzy nam się głównie z jesienią – rozgrzewającym dyniowym latte z cynamonem, ciastem z dynią, zupą z dyni i oczywiście… Halloween. Jednak coraz częściej dynia towarzyszy nam także podczas innych pór roku. Nic dziwnego – warzywo to ma wiele prozdrowotnych właściwości! Czy dynia powinna znaleźć się także w diecie naszego czworonoga? Czy pies może jeść dynię?
Co zawiera dynia?
Dynia to warzywo wyjątkowo niskokaloryczne – 100 g gotowanej lub surowej dyni zawiera niecałe 30 kalorii! Jej miąższ składa się głównie z wody, 6% węglowodanów, 1% błonnika, a także niewielkiej ilości białka i tłuszczu. Oprócz niewielkiej ilości składników odżywczych dynia zawiera cenne witaminy, mikro- i makroelementy takie jak:
- cynk,
- potas,
- żelazo,
- magnez,
- kwas foliowy,
- witaminy A, C, E, K oraz z grupy B.
Duża dawka beta-karotenu, naturalnego antyoksydantu, ma działanie przeciwnowotworowe i zapobiega miażdżycy. Przecier z dyni ma delikatne działanie moczopędne, dzięki czemu może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie nerek. Reguluje także pracę układu trawiennego oraz zapobiega biegunkom i zaparciom.
Jednak dynia to nie tylko miąższ – to także pestki! Wprawdzie są o wiele bardziej kaloryczne niż sama dynia (100 g pestek to aż 560 kcal!), jednak zawierają one wyjątkowo cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, dużą dawkę białka i błonnika. Pestki dyni stanowią doskonałe źródło cynku, magnezu i witaminy E. Dzięki zawartej w pestkach kukurbitacynie ich spożywanie może pomóc w zapobieganiu i zwalczaniu inwazji pasożytów jelitowych.
Czy pies może jeść dynię?
Dynia dla psa może być zdrowym dodatkiem do diety. Zawarte w niej antyoksydanty, witaminy i mikroelementy pozytywnie wpływają na zdrowie psich oczu i skóry oraz układ odpornościowy. Wspomagają także pracę nerek i zmniejszają stany zapalne w organizmie zwierzaka. Oprócz wielu cennych składników puree z dyni zawiera także dużą dawkę błonnika, dzięki czemu może stanowić pomoc przy biegunkach i zaparciach.
Czy pies może jeść pestki dyni?
Pestki dyni mogą być zdrowym dodatkiem do diety czworonoga. Musimy jednak pamiętać, by nie były one solone! Aby nasz psiak naprawdę skorzystał z prozdrowotnych właściwości pestek dyni i nie zrobił sobie przy tym krzywdy, powinniśmy najpierw zmielić je w młynku do kawy lub przypraw. Dzięki temu nie będziemy ryzykować, że kawałek twardej pestki utknie czworonogowi w zębach i unikniemy groźnego zadławienia.
Zmielone pestki możemy dodawać do suchej lub mokrej karmy, a także przygotowywanych w domu psich przysmaków. Nie należy tylko przesadzać z ich ilością – są bardzo kaloryczne i stanowią ogromną dawkę błonnika mogącą wywołać biegunkę!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.07.2025
Czy pies może jeść rodzynki? Sprawdź, czym to grozi!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Słodkie i pyszne rodzynki to jeden z przysmaków, którego nigdy nie wolno podawać czworonogom. Czym grozi karmienie psa rodzynkami? Sprawdź!
undefined
09.07.2025
Węglowodany w psiej diecie. Doskonałe źródło energii czy niepotrzebny zapychacz?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy w każdej psiej diecie muszą się znaleźć węglowodany? Jakie jest zapotrzebowanie domowego czworonoga na ten składnik pokarmowy i czy na pewno węglowodany są dla psa bezpieczne?
undefined
05.07.2025
Kukurydza dla psa. Czy pies może jeść kukurydzę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kukurydza to dla psa zdrowa i bezpieczna przekąska? Sprawdź, czy swojego domowego czworonoga możesz częstować kukurydzą!
undefined