05.05.2015
Ksylitol niebezpieczny dla psów
Paulina Król
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dwuletnia golden retrieverka Luna przypłaciła życiem zjedzenie gumy do żucia znalezionej w domu podczas nieobecności domowników.
fot. Shutterstock
Normalnie takie znalezisko nie szkodzi psu, ale ta guma zawierała ksylitol, organiczny związek chemiczny, naturalny słodzik zastępujący cukier, który jest toksyczny dla psów.
Rodzina Samanthy Caress z Winconsin w Stanach Zjednoczonych jest zrozpaczona po stracie ukochanej golden retrieverki Luny. Wszyscy ubolewają nad tym, że nie wiedzieli wcześniej, że ksylitol, organiczny związek chemiczny, stosowany często jako zamiennik cukru, jest bardzo trujący dla psów. Dlatego postanowili podzielić się tym smutnym wydarzeniem, aby żaden inny pies nie doświadczył tego, co Luna.
Skutki ksylitolu
Po zjedzeniu gumy zawierającej ksylitol Luna bardzo źle się poczuła. Lekarz weterynarii stwierdził u niej rozległe uszkodzenia wątroby i niestety nie było dla niej ratunku. Aby ulżyć jej cierpieniu trzeba było podjąć dramatyczną decyzję o eutanazji.
Była jakby naszym pierwszym dzieckiem, częścią naszej rodziny, która dopełniła się po przyjściu na świat naszego synka Grady’ego” – powiedziała zasmucona Samantha Carres stacji KARE News.
To ważna przestroga, szczególnie dla właścicieli psów odkurzaczy, które zjadają niemal wszystko, co znajdą na swojej drodze. Ksylitol jest nie tylko składnikiem bezcukrowej gumy do żucia. Jest także stosowany w środkach do higieny jamy ustnej, jak pasty do zębów czy płyny do płukania. Można go spotkać także w niezawierających cukru witaminach, czy produktach spożywczych, jak ciasta, czekolada itp.
Wystarczy niewielka ilość ksylitolu, który powoduje wydzielanie u psa dużych ilości insuliny, aby doprowadzić do zagrażającego życiu niedoboru cukru w organizmie (hipoglikemia) i w konsekwencji do marskości wątroby.
Objawy zatrucia pojawiają się po 30-60 minutach od spożycia. Są to wymioty, słabość, chwiejność nóg, przewracanie się, drgawki. Wszystkie zatem produkty zawierające ksylitol powinny być trzymane w miejscach niedostępnych dla naszego pupila.
Była redaktor naczelna portali PSY.PL i KOTY.PL. Szczęśliwa opiekunka dwóch wyżłów włoskich – Antosi i Pinokia – oraz papugi Karola.
Zobacz powiązane artykuły
10.01.2025
5 faktów o mokrej karmie dla psa, o których mało kto wie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
O tym, że psa można karmić suchą lub mokrą karmą albo – jeśli mamy odpowiednią wiedzę i możliwości – jedzeniem gotowanym, wie każdy. Ale o tych kwestiach związanych z żywieniem wiedzą tylko doświadczeni psiarze!
undefined
07.01.2025
Dieta trzustkowa dla psa. Jak karmić psa z chorą trzustką?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kiedy trzustka choruje, trawienie pokarmów staje się znacznie utrudnione. Czym karmić psa trzustkowego? Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta trzustkowa dla psa.
undefined
05.01.2025
Jak łączyć karmę mokrą i suchą? Żywienie mieszane psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Karmienie psa mokrą i suchą karmą wydaje się atrakcyjnym i urozmaiconym dla czworonoga sposobem żywienia. Czy to na pewno dobry pomysł? Jeśli tak, to jak taka dieta powinna wyglądać w praktyce?
undefined