06.10.2013
Nie mam nic przeciwko wieprzowinie
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Czym karmić trzymiesięcznego szczeniaka? To prawda, że pies nie powinien jeść wyłącznie drobiu? Można psu podawać tran, by miał ładniejszą sierść? Na pytania odpowiada psi dietetyk Michał Jank!
fot. Thinkstock
W pierwszej chwili karmienie psa może się wydać bajecznie proste – w końcu w sklepach jest tyle produktów do wyboru! Gdy jednak sprawie przyjrzymy się bliżej, szybko się okaże, że żywienie psów to czasem więcej pytań niż odpowiedzi…
Czym karmić trzymiesięcznego szczeniaka?
To zależy od tego, jak ma być żywiony docelowo. Jeżeli karmą komercyjną, to proponuję podawać karmy dla szczeniąt, ale przez pierwszy rok je zmieniać – tak aby psiak do ukończenia pierwszego roku życia poznał kilka różnych rodzajów.
Jeżeli zaś ma to być karma domowa, to źródłem białka powinno być przede wszystkim mięso (może być gotowane). Ważny jest dodatek wapnia, ponieważ w mięsie jest go bardzo mało. Jako źródło węglowodanów najlepsze są produkty typu ryż czy makaron. Koniecznie trzeba podawać suplement witaminowo-mineralny.
Czym karmić 2-3-tygodniowego szczeniaka, który został odrzucony przez matkę?
Preparatem mlekozastępczym. Może być komercyjny (zapewne lepiej zbilansowany) lub domowy. Ten drugi będzie prawdopodobnie oparty na mleku krowim, ale ono jest za rzadkie dla szczeniąt. Musimy je więc wzbogacić w białko (najlepiej zmiksowany twaróg, ewentualnie białko jaja) oraz w tłuszcz (olej roślinny). Taki preparat wprowadza się stopniowo przez trzy dni. Głównym problemem jest występowanie biegunek, dlatego trzeba zachować ostrożność. Miesięczny szczeniak może już dostawać niewielkie ilości zmiksowanego mięsa – przyspieszy to dojrzewanie jego przewodu pokarmowego.
To prawda, że pies nie powinien jeść wyłącznie drobiu?
Oczywiście. Mięso drobiowe to dobry pokarm, ponieważ jest stosunkowo mało tłuste – ale równie dobra jest np. wołowina. Proszę zwrócić uwagę, że karmy dietetyczne generalnie opierają się na innych niż drób czy wołowina źródłach mięsa, więc nie ma co ograniczać psom dostępu do nich.
Czy wieprzowinę można podawać zwierzakom domowym?
Nie mam nic przeciwko wieprzowinie. Zalecam jej gotowanie, bo surowa jest trochę większym zagrożeniem mikrobiologicznym niż wołowina.
Pies może pić mleko?
Jeżeli po wypiciu mleka nie ma zaburzeń żołądkowo-jelitowych, nie widzę żadnych przeciwwskazań.
Można psu podawać tran, by miał ładniejszą sierść?
Generalnie na sierść najlepsze są oleje zawierające kwasy tłuszczowe omega-6 (czyli np. olej z wiesiołka, ogórecznika). Trzeba pamiętać, że popularnie uważa się, iż tran to wyciąg z wątroby, a dla żywieniowców – jeżeli w ogóle mówimy o olejach rybnych – najważniejszy jest olej wyciskany z mięśni ryb (czyli tak zwany olej rybi lub rybny), bo zawiera on dużo kwasów omega-3 i ma działanie przeciwzapalne.
Ile razy dzienne pies powinien pić wodę?
Pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody.
Co podawać psu, by zwalczyć kamień nazębny? Czy sprawdzają się majeranek i tymianek?
Na kamień nazębny najlepsze jest… szczotkowanie zębów. Ale jeżeli mówimy o żywieniu, to na ograniczenie tworzenia się kamienia najlepiej działają polifosforany (są w wielu karmach nazębnych i przekąskach dla psów). Obecnie coraz więcej mówi się o zwiększeniu zawartości cynku (utrudnia wytrącanie się kamienia w jamie ustnej) oraz wyciągów roślinnych (np. z zielonej herbaty). Wyciągi roślinne mają za zadanie zabić bakterie przyczyniające się do powstawania kamienia z płytki nazębnej, więc podawanie ekstraktów może faktycznie być korzystne. Nie słyszałem jeszcze o badaniach dotyczących majeranku czy tymianku, ale nie wykluczałbym tego, że będą skuteczne.
Czym karmić starszego psa, który nie ma wszystkich zębów i nie chce gryźć twardego granulatu?
Jeżeli całe życie jadł karmę komercyjną, to trzeba ją po prostu namoczyć. Można to nawet zrobić w ciepłej wodzie, bo wydobędzie ona z tej karmy pewne substancje zapachowe. Jeżeli zaś jadł karmę domową, to proponuję ją po prostu rozdrabniać (ale nie miksować).
Co lepiej podawać suce w okresie ciąży – karmy czy jedzenie domowe?
Suczka w ciąży powinna jeść to samo, co będą jadły szczenięta czyli karmę o wyższej wartości energetycznej i większej zawartości białka niż dla zwierząt dorosłych (np. karma dla szczeniąt). Specjalne żywienie uzasadnione jest dopiero w ostatnich trzech tygodniach ciąży, ponieważ wcześniej suka nie przybiera ona aż tak dużo masy ciała. W wysokiej ciąży należy podawać karmę częściej, ale w mniejszych ilościach.
Karmiąca suczka powinna dostawać więcej nabiału, np. jakieś kefiry, twarogi itp?
Podstawowa zasada żywienia w ciąży: więcej energii, więcej białka i więcej wapnia. Twarogi są pod tym względem doskonałe.
Mój zwierzak nie chce jeść mięsa z marketu – grymasi czy może wyczuwa środki chemiczne i nie należy go zmuszać?
Zwierzęta mają znacznie lepszy węch niż my i faktycznie mogą nie chcieć zjadać mięsa, które pachnie związkiem chemicznym. Psy generalnie lubią padlinę, więc jeżeli nie chcą mięsa, to nie dlatego, że jest ono zbyt stare.
Ryby można dawać psu równie często jak kotu? Czy należy je gotować?
Ryby są świetnym źródłem kwasów omega-6, a przede wszystkim omega-3 – dlatego są tak ważne dla kotów, które mają problemy z metabolizmem. Będą też działały dobrze u psów. Ja bym je raczej gotował.
Mój pies jest strasznym niejadkiem. Szukać dla niego nowej karmy, czy postępować zgodnie z zasadą: jak zgłodnieje, to zje?
Podstawą smakowitości karmy u psów jest zapach, więc może go trochę poprawić, np. podgrzewając karmę? Można też dodać niewielką ilość tłuszczu lub nieco posolić jedzenie. Jeżeli pies je tylko karmę suchą, a nie jest jeszcze stary, to należy podawać mu karmy o różnym kształcie granulek. Niektóre czworonogi przyzwyczajają się do kulek i nie chcą jeść kwadratów.
Dlaczego mój pies ma biegunkę, gdy zmieniam mu karmę?
Zmiana karmy musi być stopniowa – niektórzy uważają, że powinna trwać nawet 5 – 7 dni. W tym czasie należy mieszać starą karmę z nową.
Które z psich przysmaków dostępnych na rynku by pan polecił?
Z przekąskami jest problem, bo jeszcze niedawno mówiono, że zwierzę żywione zbilansowaną karmą nie powinno ich dostawać. Obecnie przekąski są akceptowane (do 10-15% dawki pokarmowej). Moim zdaniem lepsze są te, które mają krótszy termin przydatności. Sprasowane „kości” (de facto sprasowana skóra) potrafią mieć nawet dwa lata terminu przydatności! Ciekawym rozwiązaniem są ciastka, ale jest to rzecz stosunkowo nowa. Jeśli chodzi o produkty „wędzone”, to mają one jedynie dodatek preparatu wędzarniczego – dzięki temu są też trwalsze.
Jajka można podawać zarówno psom, jak i kotom?
Tak. Jeżeli mają być dodatkiem do preparatu mlekozastępczego, to najlepiej podać np. 1/3 jajka surowego. Później można jajka gotować, bo to eliminuje w nich substancje antyżywieniowe. Jajka są świetnym źródłem białka.
Jakie Pan ma zwierzęta? Czym Pan je karmi?
Mam kota – egzotyka. Obecnie jest na karmach komercyjnych. Od początku często zmieniam rodzaj podawanej karmy i kot nigdy nie dostaje po jednym opakowaniu kolejnego takiego samego. Domowego jedzenia za bardzo nie chce, co mnie dziwi.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
01.12.2024
Nie dla psa… bigos. 5 błędów, które popełniasz przy wigilijnym stole
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Coraz bliżej święta… Już wkrótce zasiądziemy wraz z całą rodziną przy wigilijnym stole. Chcemy, by pies również poczuł świąteczną atmosferę - bywa jednak, że nasze wysiłki okazują się dla niego niedźwiedzią przysługą, a dobre chęci nie wystarczą, by uroczysta kolacja przebiegła bez przeszkód. Sprawdź, jakich błędów warto unikać!
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined