19.01.2022
Sardynki dla psa. Czy pies może jeść sardynki?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Sardynki to rybki, które nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa składników. Dlatego mogą stanowić wartościowy dodatek do diety domowego czworonoga.
fot. Shutterstock
Sardynki to niewielkie wyjątkowo smaczne rybki o wielu prozdrowotnych właściwościach. Dzięki nim wskazane są nie tylko dla osób dorosłych i sportowców. Stanowią cenny dodatek również w diecie dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Czy pies może jeść sardynki? Czy można mu podawać sardynki z puszki?
Co zawierają sardynki?
Sardynka to nazwa stosowana w przypadku niewielkich jadalnych ryb z rodziny śledziowatych. Srebrzyste rybki, osiągające od 15 do 30 cm długości, są dobrym źródłem białka o wysokiej strawności. Zawierają także wysokie dawki witamin z grupy B (w szczególności witaminy B12), witaminy D oraz składników mineralnych, takich jak fosfor, selen, sód i wapń. W 100 g sardynek znajduje się około 185 kalorii ze względu na dużą zawartość tłuszczu (około 10%), w tym cennych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i -6.
Dzięki temu regularne spożywanie tych rybek może mieć pozytywny wpływ nie tylko na pracę układu nerwowego i zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, lecz także na zdrowie skóry, serca i oczu. Sardynki to ponadto jedne z najbezpieczniejszych ryb, jakie mogą znaleźć się w diecie człowieka ze względu na niskie stężenie metali ciężkich. Czy mogą znaleźć się także w diecie psa?
Czy pies może jeść sardynki?
Świeże surowe sardynki nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji, dlatego mogą stanowić bezpieczne i zdrowe uzupełnienie jego diety. Rybki te można podawać zwierzakowi w całości ze względu na wyjątkowo delikatne ości, które nie podrażnią przewodu pokarmowego.
Doskonałą przekąską dla domowego czworonoga mogą też być sardynki suszone. Mają atrakcyjny aromat i nie brudzą rąk, przez co sprawdzą się jako przysmaki podawane zwierzakowi podczas szkolenia lub spacerów. Wiele sardynek sprzedawanych w sklepach zoologicznych zawiera jednak duże ilości soli. Kupując suszone rybki dla psa, powinniśmy więc zwrócić uwagę na ich skład i wybierać tylko te pozbawione dodatków.
Niewskazane dla psa będą natomiast sardynki z puszki. Konserwy zawierają ogromne ilości soli, która może wywołać u czworonoga biegunkę, wymioty, a także zaburzenia neurologiczne i zatrzymanie wody w organizmie. Sardynki w puszce są pełne także znacznej ilości oleju, który w nadmiarze będzie sprzyjać nadwadze i zapaleniu trzustki. Natomiast przyprawy, takie jak papryczki chili czy musztarda, mogą podrażnić przewód pokarmowy psa, a nawet uszkodzić jego wątrobę. Trzeba także pamiętać, że wysoko przetworzone ryby z konserw nie mają dla zwierzaka aż tylu cennych składników. Dlatego nawet bez zbędnych dodatków nie będą wartościowym przysmakiem dla psa.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
30.04.2025
To nie musi być alergia! Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową u psa małej rasy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Problemy trawienne u małych psów nie zawsze oznaczają alergię! Jak rozpoznać przyczynę nawracających zaburzeń trawienia u psa małej rasy i jak pomóc pupilowi?
undefined
26.04.2025
Woda dla psa. Czy pies może pić wodę mineralną?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy nie powinny pić wysokozmineralizowanej wody z butelki ani wody gazowanej. Jaka w takim razie powinna być woda dla psa?
undefined
21.04.2025
Jak urozmaicić dietę psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Rano sucha karma, wieczorem sucha karma… Ile można jeść to samo? Sprawdź, jak urozmaicić dietę psa w bezpieczny i zdrowy sposób!
undefined