Jakie są najczęstsze przyczyny chorób skóry u psów?


O najczęstszych problemach dermatologicznych naszych psów rozmawiamy z prof. Zbigniewem Pomorskim

Dlaczego bardzo zaniedbane psy rzadko mają alergię pchlą?

Psy przy budach i na wsi najczęściej mają pchły, ale nie cierpią na alergię, bo zachodzi tu zjawisko uczulania i odczulania. Jeśli jednak raz zastosujemy środek przeciwpchelny u takiego psa, stanie się on doskonałym kandydatem na uczuleniowca.

Jak zatem walczyć z pchłami?

Walka z nimi polega głównie na profilaktyce, bo im mniej ukąszeń, tym mniejsze ryzyko uczulenia. Dlatego ważne jest regularne stosowanie środków przeciwpchelnych, i to nie tylko na zwierzęciu, lecz także w jego środowisku. Jeśli w sierści psa znajdziemy pchły, oznacza to, że skażone jest mieszkanie. Dorosłe pchły to zaledwie 1 proc. populacji, w skład której wchodzą jaja, larwy i nimfy. I z nimi też powinniśmy walczyć. Trzeba więc odkażać pomieszczenia za pomocą specjalnych sprayów.

Czy pies może być uczulony na obrożę przeciwpchelną?

Obroże przeciwpchelne nie uczulają, lecz mogą wywołać miejscowe podrażnienia, gdy są na przykład zbyt ciasno zapięte albo nazbyt intensywnie wydzielają substancje pchłobójcze.

Preparaty antypchelne i równocześnie antykleszczowe działają przez trzy miesiące na pchły i miesiąc na kleszcze. Stosowanie ich co miesiąc nie szkodzi?

Każdy preparat jest substancją chemiczną, obcą dla organizmu, dlatego trzeba stosować go rozsądnie. Jeśli zagrożenie kleszczami jest duże, to musimy niestety aplikować go co miesiąc. Jeśli nie chodzimy po chaszczach, to wystarczy stosować go raz na trzy miesiące.

Jakie jeszcze pasożyty zagrażają skórze zwierzaka?

Oprócz tych żyjących na powierzchni skóry, jak pchły, są i takie, które drążą w niej kanały, np. świerzbowiec lub nużeniec, który może wywoływać stan zapalny mieszków włosowych zwany nużycą. To popularna choroba, szczególnie u młodych zwierząt.

Gdy pies się drapie, mniej wnikliwi weterynarze diagnozują zwykle na oko grzybicę. Jakie badania mogą potwierdzić trafność tej diagnozy?

Na nieuzbrojone oko grzybicy nie da się rozpoznać. Trzeba pobrać włos i zbadać go pod mikroskopem. Aby ustalić rodzaj grzyba, należy przeprowadzić badanie hodowlane, trwające co najmniej miesiąc.

Rozwarstwienie i pękanie pazurów też spowodowane jest grzybicą?

Związane jest ono z zaburzeniami rogowacenia naskórka. Często cierpią na nie psy mające przez długi okres problemy ze skórą.

weterynarz zagląda psu do ucha
fot. Shutterstock

Kiedy pies jest najbardziej narażony na grzybicę?

Wówczas, gdy w jego otoczeniu żyje kot lub świnka morska – te zwierzęta są nosicielami grzybów.

Jakimi chorobami nasz czworonóg może się zarazić od innego psa?

Oprócz grzybicy zaraźliwy jest świerzb. Dlatego podczas leczenia powinniśmy zadbać, by nie narażać innych zwierząt. Sami też możemy się zarazić, więc zanim dotkniemy psa, załóżmy gumowe rękawiczki.