Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!


Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie?

To, że z natury psy lubią głaskanie, jest sprawą oczywistą nawet dla osób, które nie posiadają zwierząt.  Jednak obsesja niektórych domowych pupili na punkcie głaskania po dłuższym namyśle może wydawać się wyjątkowo dziwna. Uparte wtykanie ludziom nosa pod łokieć, wystawianie do góry brzucha i niechętne akceptowanie odmowy może sugerować, że głaskanie sprawia psom wyjątkową, ogromną przyjemność. Nawet naukowcy, którzy badali zdolność psów do komunikowania ludziom swoich potrzeb odkryli, że najwięcej gestów będących prośbą skierowaną w stronę człowieka dotyczyło… właśnie głaskania! Co w dotyku człowieka sprawia, że psy lubią głaskanie, a niektóre wręcz obsesyjnie o nie zabiegają?

Kontakt z człowiekiem jest dla psa wyjątkowy

Tysiące lat wspólnej historii sprawiły, że relacja psa i człowieka stała się niepowtarzalna. Żadne inne zwierzę domowe nie nawiązało z ludźmi tak bliskiej więzi i nie obdarzyło człowieka tak dużym zaufaniem. Psy już od pierwszych dni życia chętniej kierują się w stronę ludzi, niż swojego rodzeństwa czy matki. Niezwykłe przywiązanie do opiekuna sprawia, że psy czerpią ogromną przyjemność z każdej chwili, jaką z nim spędzają. Każda wspólna aktywność, zabawa, a nawet przebywanie w tym samym pokoju co opiekun czy nawiązywanie z nim kontaktu wzrokowego wpływa pozytywnie na samopoczucie i zdrowie zwierzaka. Głaskanie psa jest jedną z form wspólnego spędzania czasu z domowym pupilem. Jednak co sprawia, że wiele czworonogów zachowuje się, jakby było wręcz uzależnionych od dotyku swojego opiekuna?

Psy lubią głaskanie, bo…

Spokojne masowanie psiego brzucha czy delikatne drapanie czworonoga za uchem niesie ze sobą szereg korzyści, dla których psy tak bardzo zabiegają o dotyk człowieka. Oto kilka hipotez tłumaczących, dlaczego psy lubią głaskanie!

psy lubią głaskanie
fot. Shutterstock

…po prostu jest to przyjemne

Tak jak w przypadku ludzi, delikatny dotyk bliskiej osoby może sprawiać i psu fizyczną przyjemność. Masowanie niektórych części ciała psa lub delikatne drapanie powodują, że głaskane w ten sposób czworonogi przymykają oczy i wydają się wręcz odpływać z przyjemności!

…niesie ze sobą korzyści zdrowotne!

Zauważono, że głaskanie psa znacząco zmniejsza ciśnienie krwi i spowalnia pracę serca u ludzi. Podobny efekt zaobserwowano także u głaskanych psiaków. Masaż skóry, tak jak i szczotkowanie psa, może pozytywnie wpływać na stan i zdrowie sierści czworonoga. Pomijając korzyści odczuwane podczas głaskania przez psa, poświęcanie czasu na dotykanie psiej skóry pozwala opiekunom zauważyć ewentualne zmiany na psiej skórze, takie jak tłuszczaki czy narośle. Podczas głaskania można także sprawdzać, czy na ostatnim spacerze czworonóg nie złapał groźnego kleszcza.

psy lubią głaskanie
fot. Shutterstock

…zacieśnia ono więź z opiekunem

Udowodniono, że wzajemne iskanie się małp umacnia więzi społeczne między osobnikami. Głaskanie psa może pełnić podobną rolę w jego relacji z człowiekiem. Poświęcanie psu uwagi podczas długich sesji głaskania może wzmacniać w czworonogu poczucie przynależności do grupy społecznej i sprawiać, że w towarzystwie opiekuna będzie czuł się bezpieczniej. Dotyk człowieka może także zwiększać produkcję oksytocyny u psa i jego opiekuna. Hormon ten odpowiada przede wszystkim za tworzenie się więzi między matką a dzieckiem. Częste głaskanie psa spowoduje, że psiak będzie pewniej czuł się w twoim towarzystwie i miał lepszy nastrój. Delikatny dotyk jest więc szczególnie wskazany w przypadku psów, które niedawno zostały adoptowane ze schroniska.

…obniża stres

Badania przeprowadzone na psach przebywających w schronisku dla psów wykazały, że nawet krótkie, 15-minutowe sesje głaskania znacząco obniżają poziom stresu u tych czworonogów. Spokojne głaskanie domowego pupila przez kilka minut dziennie może pomóc mu zrelaksować się po stresujących sytuacjach, szybciej zaadaptować do nowych miejsc i zmniejszyć jego reaktywność.

Głaskanie głaskaniu nierówne!

Nie każde głaskanie będzie dla psa równie przyjemne. W jakich sytuacjach dotyk człowieka nie przyniesie czworonogowi wymienionych korzyści, a wręcz może być powodem stresu i dyskomfortu?

psy lubią głaskanie
fot. Shutterstock

Jak głaskać psa, by było to dla niego przyjemne?

Opisane wyżej korzyści, jakie psy czerpią z głaskania, dotyczą spokojnego masowania lub drapania czworonoga. Ten typ dotyku lubiany jest przez znaczną część domowych pupili. Natomiast nie każdy czworonóg będzie czerpał taką samą przyjemność z poklepywania, tarmoszenia czy silnego mierzwienia futra. Taki dotyk może przestraszyć szczególnie lękliwe i nieśmiałe psiaki. Również w stosunku do obcych nam psów warto zacząć głaskanie od spokojnego i powolnego dotyku, a mocniejsze ruchy wprowadzić dopiero, gdy psiak trochę się już z nami oswoi. Zbyt mocne tarmoszenie może wystraszyć zwierzaka i spowodować, że w obronie własnej złapie nas zębami za rękę.

Pamiętaj, że psy cierpiące na różne dolegliwości, takie jak bóle stawów, dysplazję czy choroby kręgosłupa mogą podczas gwałtowniejszego głaskania odczuwać ból i odruchowo próbować bronić się zębami. Jeśli więc głaszczesz psa, o którego stanie zdrowotnym nie masz pojęcia, zachowuj się wobec niego delikatnie i ostrożnie. Unikaj przede wszystkim silnego poklepywania boków jego ciała i linii kręgosłupa.

Ważne, kto głaszcze psa

My, ludzie, bliski kontakt fizyczny rezerwujemy zazwyczaj dla osób, które dobrze znamy i darzymy wyjątkowym zaufaniem. Niedopuszczalna dla nas jest sytuacja, w której zupełnie obca osoba będzie próbowała się do nas przytulić na środku ulicy lub pogłaskać nas po głowie. Również wiele psów traktuje w ten sposób głaskanie. Czworonogi czerpią prawdziwą przyjemność z bycia głaskanym przez swojego opiekuna, któremu ufają. Jednak nadmierne spoufalanie się z obcymi osobami i bycie przez nie głaskanymi nie jest dla nich aż taką frajdą. Zaczepione przez przypadkową osobę zwierzaki w większości wypadków dadzą się dotknąć, a nawet mogą nadstawić się do głaskania. Jednak to bliska więź z głaszczącą osobą sprawia, że ludzki dotyk staje się dla psa prawdziwą przyjemnością!

Jeśli zdarza się, że twój psiak jest zaczepiany przez obce osoby chcące go pogłaskać, dobrze się zastanów, czy pozwolić im na dotykanie twojego pupila. Fakt, że psiak z wielką chęcią byłby przez ciebie głaskany nawet godzinami nie oznacza, że będzie czerpał przyjemność z takiej interakcji z przypadkowym przechodniem! W takich sytuacjach obserwuj dokładnie mowę ciała swojego czworonoga. Jeśli zauważysz u niego jakieś objawy stresu, poproś obcą osobę o zaprzestanie głaskania twojego psiaka. Niektóre psy po prostu nie lubią być dotykane przez nieznane osoby. Twoją rolą jako opiekuna czworonoga jest uchronienie go od nieprzyjemnych sytuacji, które mogą spotkać go na ulicy. Jeśli wiesz, że twój psiak nie czerpie przyjemności z głaskania przez obce osoby, powinieneś zadbać, by takie sytuacje go nie spotykały!

psy lubią głaskanie
fot. Shutterstock

Głaskanie jest przyjemne tylko wtedy, jeśli pies też tego chce!

Głaskanie powinno być aktywnością, która jest przyjemna i pożądana zarówno przez człowieka, jak i psa. Jakiekolwiek zmuszanie czworonoga do tolerowania naszego głaskania jest więc sprzeczne z całą ideą i może przysporzyć psu jedynie stresu. Pozwól więc, by to pies inicjował wasze wspólne sesje głaskania – w ten sposób będziesz pewny, że twój czworonóg w tym momencie ma chęć na taki kontakt. Dotykanie takich miejsc jak ogon, pysk czy łapy dla większości psów nie jest przyjemne. Głaszcz więc psiaka tylko w tych miejscach, które lubi i pozwól mu odejść, jeśli ma dość bycia dotykanym!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments