Dieta niskotłuszczowa dla psa – kiedy jest potrzebna?


Dla jakiego psa przeznaczona jest karma light? Kiedy naprawdę warto wprowadzić ją do menu pupila?

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów typu karma light dla psa. Dla jakich czworonogów są one przeznaczone? Kiedy ich stosowanie faktycznie jest wskazane?

Karma dla psa light – czyli jaka?

Karma light to niskotłuszczowa karma dla psów, zawierająca nie więcej niż 5% tłuszczu. Czytając etykietę, w rubryce „skład analityczny”, bez problemu można znaleźć informację na temat ilości tego składnika odżywczego w danym pokarmie. W pożywieniu dla psów źródłem tłuszczu są przede wszystkim mięso i składniki pochodzenia zwierzęcego, ale też oleje roślinne. Dostarczają one nie tylko składników energetycznych, ale są też źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – substancji niezbędnych w diecie psów i mających wielokierunkowy wpływ na funkcjonowanie ich organizmu. W karmach light ważne jest, aby zawierały one dobrej jakości tłuszcze. Czyli takie, które dostarczają jak najwięcej nienasyconych i jak najmniej szkodliwych, nasyconych kwasów tłuszczowych.

Odchudzająca karma – dla jakich psów?

Karma o obniżonej zawartości tłuszczu jest odpowiednia dla psów: otyłych, mających predyspozycje do nadwagi i otyłości ze względu na rasę, wiek, małą aktywność fizyczną, odbyty zabieg sterylizacji, a także dla czworonogów z zaburzeniami pracy trzustki.

Otyłość – bezwzględne wskazanie do stosowania karm odchudzających

Otyłość jest chorobą. To prawdziwa plaga psiej populacji. Wiąże się ona z licznymi, groźnymi schorzeniami, m.in. aparatu ruchu, w tym zwyrodnieniem stawów i kłopotami z kręgosłupem, chorobami układu krążenia – osłabieniem mięśnia sercowego i niewydolnością krążeniową, oraz z zaburzeniami przemiany materii będącymi przyczyną np. cukrzycy insulinoniezależnej. U psów, których prawidłowa masa ciała przekroczona jest o 20-25%, prawdopodobieństwo jej wystąpienia wzrasta 8-krotnie. Wzrasta liczba dowodów wskazujących na zależność między otyłością a powstawaniem nowotworów. Karma dla psów otyłych powinna być podstawą diety wszystkich pupili borykających się z tym problemem.

pies leży

Rasy psów skłonnych do przybierania na wadze

Istnieją rasy, których przedstawiciele mają istotnie większe predyspozycje do nadwagi. Są to m.in. nowofundlandy, rottweilery, labradory, golden retrievery, beagle, bassety, buldogi angielskie, mopsy, spaniele, jamniki. Masa ciała tych psów powinna być regularnie kontrolowana. Lekarz weterynarii może zalecić prewencyjnie stosowanie karmy niskotłuszczowej.

Czworonogi o obniżonym tempie przemiany materii

Z wiekiem psom trudniej jest utrzymać prawidłową masę ciała. Jest to spowodowane spadkiem tempa przemiany materii w ich organizmach. To samo zjawisko występuje u zwierząt, które przeszły zabieg kastracji i sterylizacji. W ich przypadku wskazana jest karma dla psów senior o obniżonej zawartości tłuszczu.

Mała aktywność fizyczna

Ruch w ogromnym stopniu decyduje o prawidłowej masie ciała psa. Składy karm dla psów są komponowane z myślą o zwierzętach o umiarkowanej aktywności fizycznej, tymczasem wiele czworonogów zażywa ruchu w minimalnej ilości. Jeśli właściciel czworonoga nie może zapewnić swojemu podopiecznemu warunków do wybiegania się, powinien zmniejszyć porcję karmy. Opcjonalnie karma dla psów otyłych, o obniżonej zawartości tłuszczu, także będzie dobrym wyjściem i pomoże utrzymać masę pupila na właściwym poziomie.

Dieta psa z chorą trzustką

Karmy odchudzające są też zalecane psom cierpiącym z powodu niewydolności trzustki. Potrzebują one karmy o zmniejszonej zawartości tłuszczu, podawanej w małych porcjach w ramach kilku posiłków. Tylko w takim modelu żywienia organizm chorego psa poradzi sobie ze strawieniem pokarmu.

Karmy dla psów o obniżonej kaloryczności są w pełni zbilansowanym pokarmem, który dostarcza czworonogom z nadwagą, lub zagrożonym otyłością odpowiedniej dla zdrowia ilości składników odżywczych. Zmniejszoną wartość tłuszczu zawierają nie tylko karmy redukujące wagę, ale także te przeznaczone dla psów po sterylizacji, starszych i mało aktywnych. Dobierając najodpowiedniejszy produkt warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii lub eksperta w dziedzinie żywienia zwierząt.


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments