Długa kontra krótka. Lepiej mieć psa długowłosego czy krótkowłosego?


Każda psia sierść ma wady i zalety. I nie zawsze ta wyglądająca na łatwą w pielęgnacji rzeczywiście taka jest. Co warto wiedzieć?

Gdy przygarnęłam kundelka, byłam przekonana, że trafił mi się psiak krótkowłosy. Łatwo mi się go czesało, zwłaszcza po pudlu, którego miałam wcześniej. Dopiero z czasem się zorientowałam, że tylko głaszczę go szczotką po wierzchu. Gdy na wiosnę Ami zaczął linieć, kupiłam gęsty metalowy grzebień – i dopiero wtedy się okazało, ile nosił na sobie martwego podszerstka, który należało wyczesać. Przy okazji odkryłam, że mój pupil ma włos szorstki i wcale nie taki krótki, tylko przylegający do ciała – to mnie zmyliło. Kiedy właściwie dobrałam akcesoria do prawdziwego rodzaju sierści Amiego, miałam o wiele mniej jego włosów na dywanie. Czy pies długowłosy rzeczywiście jest trudniejszy w pielęgnacji niż krótkowłosy?

Kto się gdzie kołtuni?

Kołtuny mogą zrobić się wszędzie, jeśli nie czeszemy psa długowłosego wystarczająco często. Ale znaczenie ma też to, czy zwierzak nosi szelki czy obrożę. W pierwszym wypadku na kołtunienie się są narażone zwłaszcza okolice pach, w drugim – szyja. Również jeśli psiaka ubieramy, trzeba zwracać szczególną uwagę na miejsca, gdzie ubranko się kończy i ociera brzegami o sierść (kołnierz, nogawki itp.).

Grzebień czy rękawica?

Nie chodzi jednak tylko o sprzątanie. Pod nieczesanym, splątanym włosem może się odparzać skóra. Taka sierść nie tylko jest nieprzewiewna, ale też gorzej grzeje zimą. W wypadku psa krótkowłosego czesanie nie musi być tak częste – choć regularne przeprowadzanie tego zabiegu pomoże utrzymać porządek w mieszkaniu. Do krótkiej sierści nie potrzeba grzebienia – wystarczy specjalna gumowa rękawica z wypustkami. Można też przecierać włos szmatką zwilżoną wodą (zwłaszcza po wiosennym lub letnim spacerze, jeśli od dawna nie padał deszcz). A do sierści psa szorstkowłosego jak Ami przyda się narzędzie zwane trymerem.

Pies długowłosy czy krótkowłosy, czyli co robić z tą sierścią

1. Które psy mniej linieją, a które bardziej i dlaczego?

Linieje zarówno pies długowłosy, jak i krótkowłosy. Niektóre rasy „sypią się” bardzo często. Ale intensywność linienia zależy także od… płci! Więcej o linieniu na: www.psy.pl/ktory-mniej-linieje/

2. Jak dbać o wymagającą szatę yorka?

Yorki słyną z pięknej, długiej sierści, która jednak potrzebuje ręki groomera i regularnych kąpieli.
Wszystko o pielęgnacji yorka na: www.psy.pl/jak-pielegnowac-yorkshire-terriera/

3. Czy krótka sierść labradora rzeczywiście nie sprawia kłopotu podczas pielęgnacji?

Sierść labka jest krótka, ale twarda i wbija się naprawdę wszędzie! W dodatku labradory intensywnie linieją dwa razy w roku. O sierści labków przeczytasz na: www.psy.pl/jak-pielegnowac-labradora-retrievera/

Fryzurka na chłopczycę

Jedne psy długowłose strzyże się regularnie (np. pudle), inne nie. Ale w podbramkowej sytuacji – np. gdy przygarniamy bardzo skołtunionego zwierzaka – można ostrzyc lub nawet ogolić każdego psa. Zaniedbana sierść nie powinna nas więc powstrzymać przed adoptowaniem zwierzaka, który odpowiada nam pod każdym innym względem. Jeśli mamy wątpliwości, czy poradzimy sobie sami z jego fryzurą, możemy się zwrócić o pomoc do psiego fryzjera – groomera.

Autor: Dorota Jastrzębowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments