7 sposobów na zdrowy brzuch

fot. Shutterstock

Psi brzuszek to nie śmietnik – trzeba uważać, co się do niego wkłada i... co wkłada do niego sam pies!

Czy wiesz, jak karmić pupila, aby mu nie zaszkodzić? Pamiętaj, że do psiego żołądka nie powinny trafiać przypadkowe odpadki, czy to z twojego talerza, czy z osiedlowego trawnika. Oto 7 sposobów na zdrowy psi brzuch!

1. Karm zwierzaka o stałych porach

Psi brzuch szybko przyzwyczaja się do stałej pory karmienia. Zmiana codziennej rutyny i pominięcie posiłku jest problemem nie tylko dla rozczarowanego psiaka. Również szykujący się na przyjęcie pokarmu żołądek czworonoga źle zniesie chwilę, w której nagromadzone w nim kwasy żołądkowe nie natrafią na jedzenie. Na brak posiłku o stałej porze wrażliwsze psy mogą reagować nawet wymiotami!

2. Kuchenne odpady mogą psu zaszkodzić!

Przyprawione mięso czy niedojedzona mizeria mogą wywołać u czworonoga sensacje żołądkowe. Odpadki z naszego stołu są dla niego wyjątkowo groźne. Nie tylko gotowane kości są w stanie poważnie zaszkodzić psiakowi. Zbyt duża ilość tłuszczu czy soli może doprowadzić do chorób trzustki i nerek!

3. Nie szalej po obiedzie

Czworonogi – tak jak my – po posiłku powinny odpocząć. Nie zachęcaj więc najedzonego psiaka do szalonej zabawy – pozwól mu poleżeć, żeby jedzenie ułożyło się w jego brzuchu. Bieganie i skakanie tuż po posiłku może się skończyć wymiotami, a w wypadku większych psiaków doprowadzić nawet do groźnego skrętu żołądka!

4. Jedzenie podawaj zawsze w temperaturze pokojowej

Jeśli jedzenie dla psa przechowujesz w lodówce, przed podaniem mu posiłku ogrzej je do temperatury pokojowej. Nie używaj mikrofalówki, postaw miskę na blacie i poczekaj, aż pokarm sam się ogrzeje. Nie podawaj też psu gorącego jedzenia!

5. Nie karm psa starym jedzeniem

Niezjedzone resztki po psim śniadaniu wyrzuć, a na kolejny posiłek podaj mu świeżą porcję chrupek. Uważaj także na mokrą karmę, która wyjątkowo szybko się psuje – grozi to poważnym zatruciem!

6. Dbaj o psie jelita

Podawanie probiotyków to świetny pomysł, zwłaszcza w wypadku czworonogów o wrażliwych żołądkach. Trzeba to jednak skonsultować z weterynarzem i kupować tylko preparaty przeznaczone dla psów.

7. Nie pozwalaj psu jeść śmieci na spacerach

Leżący na trawniku chleb jest dla wielu psiaków prawdziwym przysmakiem. Jednak stołowanie się w krzakach może się skończyć tragicznie! Zjadający śmieci i odpadki zwierzak narażony jest nie tylko na poważne zatrucie. Może też paść ofiarą osoby, która rozsypane kawałki parówek naszpikowała szkłem lub szpilkami…

Autor: Dakota Świątkowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments