YORK BIEWER
York biewer to mała rasa psa, którą opiekunowie kochają za urodę i usposobienie. Powstała niedawno, ale już stała się rozpoznawalna na całym świecie. Dowiedz się więcej o kuzynie popularnego yorka!
- York biewer – podstawowe informacje
- York biewer – jak wygląda?
- Charakter i wychowanie biewera
- Dla kogo york biewer będzie dobrym wyborem?
- Wady i zalety psa rasy york biewer
- Biewer – cena szczeniaka, zdrowie, długość życia
- Pielęgnacja i żywienie biewera
- Historia rasy yorkshire terrier biewer
York biewer – podstawowe informacje
- Kraj pochodzenia: Niemcy
- Charakter: odważny, inteligentny, odważny, nieustraszony
- Wielkość: od 1,8 do 3,6 kg
- Szata: włos długi, gładki, lejący, bez podszerstka; nie wypada
- Maść: trójkolorowa z obowiązkową bielą
- Długość życia: ok. 15 lat
- Odporność na warunki atmosferyczne: niska
- Koszt utrzymania: od 150 zł miesięcznie
- Cena psa: do 5000 zł
York biewer – opis rasy
Biewer to proporcjonalny psiak o zwartej sylwetce. Uszy są małe, stojące, w kształcie litery V. Ogon powinien być długi i obficie owłosiony. Dąży się do jak najbardziej zaokrąglonych łapek z czarnymi pazurkami. Nos jest zawsze czarny.
Czy istnieje york biewer miniaturka? Zdecydowanie nie!
Dorosły york biewer waży od 1,8 kg do 3,6 kg. Wysokość w kłębie wynosi średnio 22 cm. Tak jak w przypadku powszechnie występujących yorków, pojawiają się osoby hodujące celowo jeszcze mniejsze osobniki – tak zwane miniaturki. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to dobra praktyka! Takie zwierzaki są dużo delikatniejsze. Charakteryzują się gorszym zdrowiem. Suczki mają problemy zarówno z donoszeniem ciąży, jak i z samym porodem.
Czym różni się york biewer od zwykłego yorka?
York biewer jest oficjalnie uznany za odmianę yorkshire terriera. Różni się od niego w zasadzie tylko kolorem sierści. Włos nie musi być też tak bardzo długi. Umaszczenie zawsze powinno być trzykolorowe. Biel, która jest niedopuszczalna u yorka, u biewera musi występować obowiązkowo. Zawsze na kończynach, piersi i brzuchu.
Yorkshire terrier biewer i charakter ponad wzrost
York biewer to psiak, który bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli. W stosunku do obcych bywa jednak nieufny. Często ma silny charakter, typowy dla teriera. Tendencja do zachowań agresywnych jest wyraźna. Bywa niezależny i zbyt pewny siebie.
Z kotami i innymi psami yorki biewery potrafią żyć w zgodzie, choć często ich kontakty wymagają większej kontroli, niż u innych ras psów. Na malutkie domowe zwierzątka, szczególnie gryzonie, będą raczej polować.
York biewer – szkolenie i wychowanie
York terrier biewer to wielki duch w małym ciałku. Mimo tego, jeśli będziesz go traktował jak psa, a nie przytulankę, nie powinien sprawiać większych problemów. Zamiast nosić go na rękach, lepiej umożliwić mu bezpiecznie poznawać świat na własnych łapach.
Szczenię powinno być wychowywane z dużą konsekwencją i spokojem. Prawidłowa socjalizacja jest niezwykle ważna. Warto też od początku uczyć przywołania, by dorosły york biewer miał jak najwięcej okazji do spacerów bez smyczy. Mimo skromnych rozmiarów czworonogi powinny znać co najmniej podstawy posłuszeństwa.
Przeznaczenie yorka biewera
York biewer powstał z uwagi na swoje nietypowe umaszczenie. Nie używano go nigdy do żadnej pracy. Spełnia się doskonale w roli psa rodzinnego. Funkcja psa towarzyszącego nie wyklucza się jednak z uprawianiem różnych psich sportów i aktywności.
Nawet z małymi rasami, takimi jak biewer można trenować na przykład obedience, agility, nosework, czy tropienie. Wszystko zależy od stanu zdrowia psiaka i dopasowania zadań do niewielkiego wzrostu. Biewery uwielbiają ruch i zabawę, więc chętnie uczestniczą w przeróżnych proponowanych im zajęciach.
Dla kogo jest biewer terrier?
Popularność biewera nie jest bezpodstawna. Ten uroczy psiak może zamieszkać zarówno w domu z dziećmi, jak i u samotnej osoby starszej. Z powodzeniem odnajdzie się w mieście. Z uwagi na sierść nie może mieszkać na zewnątrz. Jest wrażliwy na niską temperaturę.
Mimo terierzego charakteru, dzięki niewielkim rozmiarom nada się na pierwszego psa. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu i zaspokajaniu jego psich potrzeb.
Wady i zalety psa rasy york biewer
Jaki jest york biewer? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- wrażliwy na niską temperaturę
- predyspozycje do problemów z uzębieniem
- szata wymaga regularnej pielęgnacji
- bywa uparty i niezależny
Zalety
- wesołe usposobienie
- długowieczność
- nadaje się do życia nawet w małym mieszkaniu
- chętny do różnych aktywności
- nie linieje
Ile kosztuje york biewer?
Mimo że york biewer jest rasą nieuznaną przez FCI, można znaleźć hodowle zrzeszone w polskim ZKwP. Wszystko dlatego, że Związek Kynologiczny w Polsce zezwolił na hodowlę biewera jako rasy nieuznanej, na podstawie wzorca amerykańskiego. Jak w powyższej sytuacji ocenić jakość hodowli? Warto odwiedzić ją osobiście, by poznać warunki, w jakich żyją szczenięta i upewnić się, że hodowca przyłożył się do odchowu maluchów. Będzie to miało wpływ na przyszłe życie z psiakiem.
Ceny szczeniaka nie są małe. Kształtuje je bowiem między innymi popularność. Trzeba się przygotować na wydatek rzędu 1500-4000 złotych. Suczki z niektórych hodowli potrafią być sporo droższe!
Yorkshire terrier biewer – zdrowie
Planując zakup yorka biewera trzeba się liczyć z koniecznością wyjątkowego dbania o uzębienie. Psy tej rasy mają skłonności do niesamowitego odkładania się kamienia nazębnego. Często z tego powodu tracą zęby już w młodym wieku.
Odpowiednie żywienie, regularne czyszczenie w domu i systematyczna kontrola u lekarza weterynarii – to stałe elementy prawidłowej opieki nad każdym yorkiem. Tak jak w przypadku przedstawicieli innych miniaturowych ras, zdarzają się problemy z:
- wypadaniem rzepki,
- zwężeniem tchawicy,
- chorobami serca.
Długość życia kolorowego biewer yorka
York terrier biewer to czworonóg długowieczny. Często dożywa nawet 15 lat. W związku z pojawiającymi się typowymi dolegliwościami i chorobami warto regularnie kontrolować jego zdrowie u weterynarza. Profilaktyka i wczesna diagnoza ułatwia utrzymanie komfortu życia yorka przez długi czas.
Pielęgnacja psa rasy york biewer
Czasochłonność dbania o szatę biewera będzie się różnić w zależności od długości sierści. Psa wystawowego należy utrzymywać w długim włosie. Wiąże się to z częstymi kąpielami, czesaniem i nierzadko z papilotowaniem. Najlepiej używać specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla yorków.
Potrzeby pielęgnacyjne psa strzyżonego krócej nie są tak duże. Mimo wszystko niezbędne są regularne kąpiele i czesanie. Pamiętaj, że biewery to małe pieski. Ich sierść brudzi się nawet od przejścia po niewysokiej mokrej trawie. Z łatwością zaplątują się w nią także różne nieczystości jak listki, rzepy, a nawet małe gałązki.
Czy york biewer ma włosy?
Sierść większości psów składa się z włosa okrywowego i podszerstka. York biewer nie posiada podszerstka i nie linieje. Z tego powodu panuje mylne przekonanie, że posiada on włos, taki sam jak ludzki. Dodatkowo mówi się, że jest w związku z tym psem idealnym dla alergików.
Nie jest to prawda. Yorki posiadają sierść, której jednak nie gubią w takim stopniu jak większość futrzaków. Może to wpływać na mniejsze reakcje alergiczne. Niestety alergenem często jest ślina zwierzaków. Brak linienia w takim przypadku nie ma znaczenia.
Jak żywić biewera?
Biorąc pod uwagę wielkość czworonogów i ich delikatność, nie warto oszczędzać na żywieniu biewerów. York biewer może być karmiony zarówno karmami komercyjnymi jak jedzeniem gotowanym, czy BARF-em. Ważne by jedzenie było jednak dostosowane do wielkości pyszczka i niewielkiego żołądka.
Pożywienie powinno być dobrej jakości, wysokobiałkowe, a dzienna dawka rozłożona na co najmniej dwa posiłki. W ten sposób bez trudu zaspokoi się zapotrzebowanie kaloryczne ruchliwych yorków.
Historia rasy yorkshire terrier biewer
York biewer powstał w latach osiemdziesiątych w Niemczech. Zapoczątkowała to suczka, która urodziła się w domu hodowców państwa Biewerów. Jej rodzicami była utytułowana para yorkshire terrierów. Wyjątkowość suczki polegała na jej trójbarwnym umaszczeniu, wynikającym z wadliwego genu.
Trójkolorowa sunia bardzo spodobała się swoim właścicielom i postanowili oni utrzymać tę cechę w dalszej hodowli. Trzeba podkreślić, że używali do tego celu tylko rodowodowych yorków z konkretnym genem odpowiedzialnym za kolor. Nie dolewali więc krwi żadnej innej rasy. W 1989 roku opracowali pierwszy dotąd obowiązujący wzorzec rasy.
Uznanie przez organizacje kynologiczne
Po śmierci swojego małżonka pani Gertruda Biewer zaprzestała hodowli. Rasa była już jednak na tyle popularna, że inni hodowcy kontynuowali rozmnażanie biewerów. Niestety korzystali również z dolewki krwi innych małych ras. Wpłynęło to negatywnie na jakość szaty.
Mimo wielu starań miłośników york biewer nie jest uznany za odrębną rasę przez międzynarodową organizację kynologiczną FCI. Zarejestrowany jest w Amerykańskim Klubie Biewera oraz w Międzynarodowym Klubie Biewera.
Ciekawostki o biewerach
Wiele osób uważa, że york biewier powstał z krzyżówki yorkshire terriera i maltańczyka. To mylne przekonanie wzięło się najprawdopodobniej od białego koloru, który jest charakterystyczny u maltańczyka i obowiązkowy u biewiera.
York biewer nie ma pełnych praw jako nowa rasa. Mimo tego można go rejestrować, wystawiać i hodować pod patronatem Związku Kynologicznego w Polsce. W Polsce biewer pojawił się w 2006 roku.