07.11.2020
Pies to najstarszy przyjaciel człowieka! Potwierdzają to najnowsze badania DNA
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Udomowienie psa z pewnością kryje przed nami jeszcze kilka tajemnic… Jak daleko sięga wspólna historia psa i człowieka? I od jakich psów się zaczęło? Naukowcy odkryli, że co najmniej pięć typów psów istniało już pod koniec epoki lodowcowej!
fot. Shutterstock
Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości co do tego, że pies jest nie tylko najlepszym przyjacielem człowieka, ale też i jego najstarszym towarzyszem? Cóż, przyznajcie, że z badaniami ciężko polemizować. Naukowcy z brytyjskiego Instytutu Francisa Cricka, Uniwersytetu w Wiedniu i Oksfordzie oraz archeolodzy z dziesięciu różnych państw potwierdzili, że wspólna historia psa i człowieka rozpoczęła się już co najmniej 11 tysięcy lat temu!
Wspólna historia psa i człowieka…
Naukowcy przeprowadzili sekwencjonowanie starożytnego DNA, pochodzącego ze szczątków 27 psów. Najstarsze z nich mają około 11 tysięcy lat. Analizowane szkielety zwierząt zostały pozyskane z różnych obszarów – z Bliskiego Wschodu, Syberii i Europy. Uzyskane dane porównano z genomami współczesnych psów.
Co się okazało? Psy rasy rhodesian ridgeback mają DNA pochodzące ze starożytnej linii psów – albo z Bliskiego Wschodu, albo z Afryki. Większość DNA przedstawicieli siberian husky stanowi DNA starożytnej linii syberyjskiej. Z kolei rasy psów pochodzące z Meksyku, takie jak chihuahua czy nagi pies meksykański, w dużej mierze pochodzą z… Europy.
…która sięga aż do epoki lodowcowej
Zespół badaczy jest zgodny co do tego, że psy towarzyszyły ludziom jeszcze przed udomowieniem jakichkolwiek innych zwierząt. Co więcej, badanie umożliwiło naukowcom ustalenie, że już ponad 11 tysięcy lat temu (zaraz po zakończeniu epoki lodowcowej) istniało 5 różnych linii ewolucyjnych tych zwierząt. A to z kolei wskazuje, że psy zostały udomowione jeszcze wcześniej.
Niektóre cechy dzisiejszych psów ukształtowały się w epoce lodowcowej. Zanim jednak się ona zakończyła, psy były już wszechobecne na półkuli północnej – podkreśla dr Pontus Skoglund, współautor badania opublikowanego w czasopiśmie „Science”.
Wszystkie 5 typów ras krzyżowało się ze sobą, choć były one jeszcze bardziej zróżnicowane pod względem budowy i wielkości niż dzisiejsze czworonogi. Obecnie psy, które mieszkają w naszych domach, pochodzą od jednego z tych typów. Pozostałe 4 – zupełnie wyginęły. Dlaczego? Tego naukowcy na razie nie wiedzą. Na ten moment wiadomo tyle, że z jakiejś przyczyny jedna populacja psów zastąpiła wszystkie pozostałe, które już nie powróciły.
Psy są naszymi najstarszymi towarzyszami. Gdy bada się DNA pradawnych psów, widać, jak daleko w przeszłość sięga nasza wspólna historia. Dzięki dalszym badaniom będziemy w końcu w stanie zrozumieć, jak ta przyjaźń się zaczęła – powiedział Greger Larson, jeden z autorów badania.
Zespół naukowców podkreśla, że potrzebne są kolejne badania. Mają one dać odpowiedź chociażby na to, jak doszło do tego, że jedna linia genetyczna wyparła pozostałe.
źródła: edition.cnn.com, www.focus.pl
Zobacz powiązane artykuły
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined
20.06.2025
Lista 7 najgłupszych tekstów, które możesz usłyszeć na spacerze z psem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wychodzisz z pupilem do parku i nagle ktoś zwraca ci uwagę? No właśnie, jakie głupie teksty możesz usłyszeć na spacerze z psem?
undefined
14.06.2025
Czy długa sierść chroni psa przed upałem? Sprawdź, jak to działa!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowe czworonogi są niezwykle wrażliwe na przegrzanie podczas lata. Czy długa sierść naprawdę chroni psa przed udarem cieplnym, jak się dotąd uważało?
undefined