17.03.2015
44 lata więzienia za zabicie psa policyjnego Rocco
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Owczarek niemiecki Rocco służący w oddziałach K-9 w Pittsburghu w Pensylwanii zginął zasztyletowany przez przestępcę. Po długim procesie sprawca otrzymał wyrok: 44 lata więzienia. Według sądu atak na psa policyjnego musi być traktowany jak atak na funkcjonariusza służb publicznych, a więc karany wyjątkowo surowo.
Fot. Facebook
To miał być zwykły, codzienny patrol. Policjant Phil Lerza ze swoim ośmioletnim owczarkiem Rocco ścigał podejrzanego, który podczas ucieczki ukrył się w piwnicy wielorodzinnego domu. Przewodnik zdecydował się wysłać na zwiady swojego czworonożnego partnera. Pies wytropił przestępcę i próbował go zatrzymać, ale wtedy ten użył noża i poważnie poranił zwierzę. Lerza zaaresztował podejrzanego, choć sam odniósł obrażenia, a nieprzytomnym Rocco zajęły się służby weterynaryjne. Niestety, walka o życie bohaterskiego psa skończyła się po dwóch dniach. Rocco nie przeżył, jego obrażenia były zbyt poważne.
44 lata więzienia
Przestępca John Rush został osadzony w areszcie. Sędzia wydający decyzję o tymczasowym aresztowaniu podkreślił, że dla niego uśmiercenie policyjnego psa to zbrodnia przeciwko bezpieczeństwu publicznemu. Po trwającym ponad rok procesie zapadł wreszcie wyrok. Rusha skazano na 44 lata więzienia z możliwością starania o zwolnienie warunkowe po 17 latach. Sędzia Jill Rangos w uzasadnieniu wyroku stwierdziła, że oskarżony, notowany za ponad dwadzieścia przestępstw z użyciem przemocy, nie powinien pozostawać na wolności. Zabicie Rocco było jednym z kilku zarzutów w jego sprawie. Phil Lerza – występujący przed sądem jako jedyny świadek – powiedział:
Straciłem partnera, który w dodatku był członkiem mojej rodziny. To bardzo trudne.
W pogrzebie Rocca wzięło udział ponad tysiąc osób. Początkowo przewodnik psa chciał, aby ceremonia miała charakter prywatny, ale po lawinie dowodów wsparcia i współczucia ze strony mieszkańców Pittsburgha zgodził się na oficjalny pogrzeb z honorami, jaki przysługuje każdemu funkcjonariuszowi policji.
Zmiana prawa
Śmierć owczarka była bodźcem do zmiany funkcjonującego w Pensylwanii prawa: zabicie psa służbowego będzie od tej chwili kwalifikowane jako „zbrodnia drugiego stopnia”, co oznacza, że można za nią orzekać wyższe niż dotychczas wyroki. Nowe prawo nazwano oficjalnie „Prawem Rocca”.
Autor: Paulina Łukaszewska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.