REKLAMA
REKLAMA

28.08.2006

Dziś nie zachwycają mnie już rasowe psy – opowiada Adam Wajrak

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Suczka Antonia trafiła do nas 10 lat temu za sprawą Nurii, mojej narzeczonej. Od razu przyznaję się bez bicia, że podobały mi się wówczas psy ras północnych i miałem ochotę na malamuta. Gdy więc Nuria zadzwoniła do mnie (byłem akurat poza domem) i powiedziała, że przygarnęła szczeniaczka ze złamaną nogą, miałem dość skwaszoną minę.

Antonia, Misio i Trapo

fot. Shutterstock

REKLAMA

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem Antonię, pomyślałem: ale ma dziwne uszy, jak urośnie, to pewnie staną jej dęba i będzie wyglądała jak zając…A później się okazało, że ten kundelek to najwspanialszy, najcenniejszy, najmądrzejszy i najpiękniejszy pies na świecie. Antonia pomagała na przykład Nurii w badaniach. Nie mogliśmy bowiem rozwiązać problemu: jak znaleźć ofiary wilków w lesie? Zimą można po śladach na śniegu, ale latem? I co się okazało: nasza suczka, wtedy czteromiesięczna, już za pierwszym razem, bez żadnego szkolenia – bach, bach, nos do góry, nos do dołu i wskazała nogę jelenia. Kiedyś przyjechał do nas pewien Holender z superwytrenowaną łajką – i ona przegrała z Antonią w przedbiegach.

Antonia, Misio i Trapo

A potem Antonia wychowała wydrę. Gdy Julek pojawił się w naszym obejściu, nasza suczka miała akurat ciążę urojoną i uznała, że to jest jej szczeniak. Na początku baliśmy się, że zaliże Julka na śmierć, ale później wychowywanie go szło jej bardzo dobrze.W naszym domu są jeszcze dwa psy, które Nuria przywiozła z Hiszpanii. Misio ma 16 lat i jest zwariowanym kundelkiem. Drugi pies to cocker spaniel Trapo, kanapowiec, siła spokoju. Jeśli jednak Misio i Antonia go wkurzą, to potrafi im manto sprawić – tyle że muszą go wkurzać pół roku…

Wyspecjalizowaliśmy się w szukaniu domów bezdomnym psiakom. Ostatnio na przykład znajomi znaleźli sunię i stwierdzili, że będą musieli ją oddać do schroniska. Strasznie się zdenerwowałem. Ale gdy przyjrzałem się temu psu, to sobie przypomniałem, że prawie identyczną suczkę miała kiedyś znajoma ornitolog i bardzo chciała mieć znów pieska. Natychmiast do niej zadzwoniłem, a znajomym powiedziałem, żeby zawieźli jej znalezionego zwierzaka.

Kundle znajdy są najfajniejsze

Warto się opiekować bezdomnymi psami, bo one są interesujące – to jest chyba najlepsze określenie. One nie są dla mięczaków ani dla ludzi, którzy psa potrzebują tak samo jak ładnego mebla. Dziś nie zachwycają mnie już rasowe psy – uważam, że kundle znajdy są najfajniejsze. To są takie Boże dary.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s