26.06.2006
Błędne koło
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czasem, gdy pragniemy oduczyć naszego psa złych nawyków, niechcący je utrwalamy. Jakie błędy powtarzamy najczęściej?
fot. Shutterstock
Spóźniona reakcja
Lepiej zapobiegać – ta zasada dotyczy także wychowywania i szkolenia psa. Często reakcja właściciela na niewłaściwe zachowanie podopiecznego jest spóźniona – np. gdy widzimy, że pies czai się na innego czworonoga, staramy się go powstrzymać, szarpiąc smycz. Takie postępowanie tylko spotęguje jego agresję. Dlatego powinniśmy zadziałać, jeszcze zanim nasz ulubieniec pomyśli o ataku – i odwrócić jego uwagę za pomocą smakołyku czy zabawki lub po prostu szybko odbiec w przeciwną stronę, równocześnie wołając go.
Próby przekupstwa
Na zastosowanie metody ze smakołykiem jest jednak za późno, gdy pies już się zachowuje w sposób niepożądany. Zdarza się, że nie umiejąc uspokoić szczekającego zwierzaka, wołamy go do kuchni i szukamy w lodówce jakiegoś przysmaku, który chociaż przez chwilę go zajmie. Niestety, ta metoda tylko utrwali zły nawyk, ponieważ nasz podopieczny uzna, że został nagrodzony. Jedynym skutecznym sposobem jest w tym wypadku nakazanie psu zdecydowanym głosem, aby się uspokoił.
Pocieszanie w złym momencie
Traktowanie zwierząt jak ludzi prowadzi do nieporozumień i porażek szkoleniowych. Przykładowo, pocieszając wystraszonego szczeniaka, uczymy go, że za okazywanie lęku jest nagroda. Nie oznacza to oczywiście, że wylęknione zwierzę należy karcić. Podobnie jak w przypadku chęci ataku na innego czworonoga trzeba odwracać uwagę psiaka, np. za pomocą smakołyku, zanim zdąży okazać strach.
Nerwowe komendy, gwałtowne ruchy
Gdy walczymy z jakimś utrwalonym złym nawykiem psa, często tracimy cierpliwość. Wydajemy wtedy komendy nerwowo, wykonujemy gwałtowne ruchy – m.in. odpychamy skaczącego psa. Zwłaszcza szczeniak odbierze takie zachowanie jako zachętę do zabawy. W takich sytuacjach najlepszy skutek odniesie całkowite ignorowanie psa lub wydanie mu komendy, która go uspokoi – „siad” lub „leżeć” (jeśli oczywiście ją zna).
Gonienie niesfornego psa
Pogoń za psem zawsze odnosi skutek odwrotny do zamierzonego – niezależnie od tego, czy łapiemy go, bo nie chce przyjść na zawołanie, czy próbujemy mu odebrać jakąś zdobycz. Pies jest od nas szybszy, zwinniejszy, a uciekając nam, wyśmienicie się bawi. Aby go zwabić, należy… uciekać – najlepiej ze smakołykiem, zabawką lub patykiem w garści.Zasady postępowania z czworonogami nie są trudne. A to, że psy takie bywają, wynika najczęściej stąd, że usiłujemy je wychować… po ludzku.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined