24.08.2009
Ci żołnierze mają nosa!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W polskiej bazie Warrior w Afganistanie spotkać można czworonożnych saperów. Roki i Bullet pomagają naszym żołnierzom w pracy podczas trudnej wojskowej misji.
W kraju saperzy z bazy Warrior (wraz z psami) służą w 2. Mazowieckiej Brygadzie Saperów. Dowódcą sekcji jest sierż. Krzysztof Poneta, który jest przewodnikiem psa o imieniu Roki. W skład sekcji wchodzi także st. kpr. Andrzej Matuk z psem o imieniu Bullet.
Przed wyjazdem psy były szkolone w warunkach zbliżonych do tych panujących w Afganistanie. Treningi najczęściej odbywały się w terenie o podłożu kamienistym i piaszczystym. Psy wraz ze swoimi przewodnikami uczestniczyły w ćwiczeniach poligonowych, na których wspólnie z pododdziałami wykonywały zadania podobne do tych, które realizują obecnie.
Roki i Bullet pełnią służbę przy bramie wjazdowej do bazy Warrior dbając o bezpieczeństwo żołnierzy przebywających na jej terenie. Służba trwa około dwóch godzin dziennie (jej długość zależy od warunków klimatycznych i częstotliwości wykonywanych zadań dodatkowych). Ponadto saperzy używają psów do sprawdzania pojazdów, terenu i budynków. Czworonogi są żywymi narzędziami do wykrywania materiałów wybuchowych. W przypadku kontroli terrorysty przewożącego materiał wybuchowy są w stanie bezbłędnie ocenić czy posiadany ładunek to wyłącznie atrapa, czy też stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa bazy lub jej mieszkańców. Psy bardzo często biorą też udział w rutynowych patrolach i są niezbędne w czasie sprawdzania podejrzanych bagaży, pojazdów i budynków, które ze względu na ograniczenia kulturowe mogą być przeszukiwane wyłącznie na prośbę lokalnej policji.
St. kpr. Andrzej Matuk wraz z Bulletem szczególnie zasłużyli się podczas operacji „Orle Pióro”. Ich głównym zadaniem było przeszukiwanie pojazdów zatrzymanych w czasie patrolu. Dzięki psu został wtedy zatrzymany jeden z kierowców, który po sprawdzeniu okazał się głównym podejrzanym o podkładanie ładunków wybuchowych!
Roki i Bullet podobnie jak wszyscy żołnierze mają kamizelki przeciwodłamkowe i posiadają specjalne buty, które chronią ich łapy przed urazami, skaleczeniami i otarciami w czasie chodzenia po nieprzyjaznym i trudnym terenie.
W bazie psy wraz ze swoimi przewodnikami mieszkają w jednym namiocie. Specjalnie dla nich wydzielone są klimatyzowane boksy, w których śpią i są karmione. Ich dieta opiera się głównie na suchym pokarmie bogatym w składniki odżywcze i mikroelementy. Początkowo psy źle znosiły klimat występujący w Afganistanie, na szczęście dość szybko przystosowały się do panujących warunków i wróciły do dobrej kondycji.
Roki i Bullet chętnie aportują przedmioty, dają się głaskać i stają w szyku z żołnierzami. Są pupilami w bazie i wzbudzają ogólną sympatię żołnierzy oraz pracowników cywilnych. Po powrocie z misji psy przejdą dwutygodniową kwarantannę i wraz ze swoimi przewodnikami powrócą do służby w 2 Mazowieckiej Brygadzie Saperów.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined