26.05.2012
Co ma pies do białka ludzkiego oka
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Możliwość komunikowania się z psami za pomocą oczu mogła zadecydować o tym, że nasz gatunek przetrwał – sugerują naukowcy z uniwersytetu w Budapeszcie.
rys. Thinkstock
Jedną z głównych zagadek paleoantropologii jest pytanie o to, dlaczego neandertalczycy wyginęli, a gatunek homo sapiens przetrwał, choć zamieszkiwali w tym samym czasie to samo środowisko (Europa i Środkowy Wschód 45-35 tys. lat temu). Jedne teorie mówią o zmianach klimatycznych, inne o lepszym użyciu broni, a jeszcze inne o silniejszych więziach społecznych. Obecnie kilka niezależnych badań wskazuje, że sukces ewolucyjny ludzi mógł po części wynikać z udomowienia psów.
Do 2009 r. uważano, że nastąpiło to ok. 15 tys. lat temu, długo po tym, jak neandertalczycy wyginęli. Jednak według najnowszych badań najstarsza czaszka psa pochodzi sprzed 32 tys. lat, a kilka innych jest niewiele młodszych. Szczęki jednej z nich zaciśnięte były na kości, co oznacza, że krótko po śmierci psa ludzie włożyli mu kość do pyska. Oznacza to też, że zwierzę to było cenione ze swoje umiejętności łowieckie i zostało pochowane rytualnie, z honorami. Naukowcy coraz bardziej skłaniają się ku hipotezie, że do udomowienia psów doszło, gdy ludzie i neandertalczycy żyli obok siebie.
Z badań archeologicznych wynika, że pierwsze psy ważyły co najmniej 32 kg i mierzyły ponad 60 cm w kłębie oraz że wykorzystywano je też do noszenia mięsa z miejsca polowania do domostw, co mogło dać przewagę przodkom dzisiejszych ludzi.
Jak wiadomo, udomowienie zwierząt wpływa zarówno na nie, jak i na ludzi. Na przykład po udomowieniu bydła ludzie wykształcili zdolność do trawienia mleka. Badanie przeprowadzone przez Hiromi Kobayashiego i Shiro Kohshimę z Tokijskiego Instytutu Technologii wykazało, że ludzie są wyjątkowi w świecie zwierząt naczelnych, ponieważ ich oczy mają wyraźne białka, podczas gdy u innych naczelnych budowa oka maskuje kierunek, w którym patrzą. U ludzi o wiele łatwiej jest ocenić kierunek patrzenia, który stał się sygnałem komunikacyjnym. Wykazano, że młode małpy o wiele rzadziej podążają za wzrokiem dorosłych osobników niż dzieci. I choć u małp naczelnych oczy z widoczną białkówką pojawiają się jako mutacja, to nie następuje jej utrwalenie. Nasi przodkowie musieli więc robić coś, do czego potrzebna była im widoczna białkówka, a czego małpy nie robią.
Naukowcy z Eötvös Loránd University w Budapesztu pod kierownictwem Ádáma Miklósiego wykazali, że psy są jedynymi zwierzętami, których wrodzona zdolność do podążania za wzrokiem człowieka dorównuje tej umiejętności u dzieci. Na tej podstawie wysnuto hipotezę, że oczy z widoczną białkówką pozwoliły ludziom lepiej komunikować się bezgłośnie w czasie polowania nie tylko z sobą, lecz także z psami, dzięki czemu mogły one być lepszymi partnerami w czasie polowania. Być może ta drobna zmiana anatomiczna umożliwiła udomowienie psów i zaważyła na przetrwaniu naszego gatunku. MU
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
31.05.2023
Pies z dyplomem! Pomógł opiekunce ukończyć studia
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Justin i Grace to nierozłączna para. Pies Justin i jego opiekunka Grace razem uczęszczali do college'u i razem go ukończyli. Dyrektor uniwersytetu postarał się o to, aby Justin również otrzymał dyplom.
undefined
30.05.2023
W Ustroniu Morskim psy wejdą na plażę. Przepis był bezprawny!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wakacje w towarzystwie ukochanego pupila to spełnienie marzeń wielu psiarzy. Choć sporo hoteli i ośrodków chętnie gości czworonożnych przyjaciół, to wciąż zdarzają się zakazy, które uniemożliwiają zabranie pupila na urlop. Tym razem taki zakaz zostanie zniesiony.
undefined
27.05.2023
Nie żyje 23-letni pies Paris Hilton. Pożegnała go wzruszającymi słowami
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies Paris Hilton nie żyje. Ukochany chihuahua towarzyszył amerykańskiej celebrytce w wielu ważnych wydarzeniach w jej życiu. Za psią miłość Hilton podziękowała mu w internetowym wpisie, jednocześnie wyrażając ogromny ból po stracie.
undefined