13.05.2012
Co myśli mój pies?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To pytanie zadają sobie często właściciele na widok poważnej miny malującej się na psim pysku. Naukowcy z Emory University w Atlancie są coraz bliżej poznania odpowiedzi.
rys. Thinkstock
W badaniach mózgu psa po raz pierwszy wykorzystano obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Tę nieinwazyjną metodę dotychczas wykorzystywano tylko w badaniach przeprowadzanych na ludziach. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Gregory Berns, na którym wrażenie zrobił pies uczestniczący w akcji zabicia Osamy bin Ladena. – Jeśli psy da się wyszkolić do takich zadań jak skakanie z helikoptera czy samolotu, można z całą pewnością nauczyć je także wchodzenia do aparatu wykorzystywanego w rezonansie magnetycznym, żeby zobaczyć, co myślą – mówi Berns.
W pionierskich badaniach wykorzystano dwa psy – adoptowaną ze schroniska dwuletnią Callie i trzyletniego border collie Mc Kenzie. Obydwa czworonogi przez kilka miesięcy uczono wchodzenia do skanera MRI i pozostawania w nim w bezruchu. Zwierzaki przyzwyczajano także do noszenia specjalnych nauszników, które miały chronić psie uszy przed hałasem pracującej maszyny. Uczono je też nieruchomego trzymania pyska w trakcie skanowania na specjalnej podstawce.
Naukowcy odnotowali, które części mózgu psa są aktywowane przez różne bodźce. W pierwszym eksperymencie impulsem były sygnały wydawane ręką – jeden oznaczał, że pies otrzyma smakołyk, a drugi, że przysmaku nie będzie. W mózgach psów na widok gestu oznaczającego nagrodę reagowała ta sama część, która także u ludzi odpowiada za reakcje na nagrody. Wyniki badań oznaczają, że psy zwracają baczną uwagę na ludzkie sygnały, a reakcje czworonogów mogą mieć bezpośredni związek z aktywnością w ich mózgu.
Nie tylko naukowcy są zadowoleni z prowadzonych badań: – Callie wchodzi do skanera z własnej woli, bez odpowiedniej komendy, także wtedy, gdy wcale nie jest jej kolej – mówi biorący udział w projekcie szkoleniowiec Mark Spivak. JH
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
03.10.2023
Październik miesiącem dobroci wobec zwierząt – dlaczego? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
4 października, w dniu św. Franciszka z Asyżu – Patrona Ekologów i Opiekuna Zwierząt – obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Z tego powodu cały październik nazywany jest ich miesiącem! Ale to niejedyny powód...
undefined
02.10.2023
Niewidoma kobieta wyproszona z restauracji. Powód? Pies przewodnik!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kobieta została wyproszona z restauracji z psem asystującym. Swoją historię dokładnie opisała w mediach społecznościowych. Wydarzenie poruszyło internautów i skłoniło restaurację do przeprosin.
undefined
28.09.2023
Znany zoolog przyznał się do 60 zarzutów. Wiele z nich dotyczy zoofilii
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Brytyjski ekspert i naukowiec specjalizujący się w badaniu krokodyli stanął przed sądem i przyznał się do 60 zarzutów, w tym m.in. do zoofilii. Szczegóły były tak drastyczne, że sąd pozwolił części osób na opuszczenie sali podczas odczytywania zapisów zbrodni.
undefined