17.03.2005
Coś zastępczego do ugryzienia
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czat z Adamem Zarembą-Czereyskim, specjalistą od szkolenia psów
fot. Shutterstock
Skąd się bierze agresja u psów? Nie każdy przedstawiciel rasy agresywnej jest przecież niebezpieczny…
Psy najczęściej atakują z lęku lub w obronie własnego terytorium. „Rasy agresywne” zostały wyselekcjonowane przez hodowców, bo istniało zapotrzebowanie na duże i silne psy. Kiedyś nie było przecież alarmów, agencji ochrony…
Czy każdego psa można ukształtować na spokojnego zwierzaka? A może agresja jest przekazywana genetycznie?
Charakter psa obronnego jest przekazywany genetycznie, podobnie jak kolor jego oczu czy kształt uszu. Jednak większość psów można wychować tak, by nie były niebezpieczne. Najbardziej niebezpieczny jest nieodpowiedzialny właściciel.
Czy nawet jeśli pies przejdzie szkolenie, może mu się zdarzyć nagły atak złości?
Wszystko się może zdarzyć. Pies nie jest automatem. Ale w przypadku dobrze ułożonego psa niebezpieczeństwo niespodziewanego ataku maleje prawie do zera. Najczęściej to ludzie nieświadomie prowokują psy do ataku.
Czy nowe przepisy o psach agresywnych nie są zbyt rygorystyczne?
Tych przepisów jeszcze nie ma, na razie mamy tylko propozycje. Jeśli jednak wejdą one w życie, to prawdopodobnie nie będą działały w praktyce, podobnie jak przepisy z 1997 roku. Gdy regulacje ustawowe są zbyt rygorystyczne, ludzie ich po prostu nie przestrzegają.
Czy właściciele psów ras agresywnych powinni być badani pod kątem zdrowia psychicznego?
Uważam to za przesadę i pole do nadużyć. Nie wyobrażam sobie, by osoby, które mnie nie znają, miały decydować o losie mojego psa.
W szkoleniu agresywnego psa muszą brać udział wszyscy domownicy czy wystarczy jedna osoba?
Lepiej, by byli to wszyscy właściciele psa.
Są jakieś różnice w tresurze psa i suki?
To zależy od charakteru psa. Ale zazwyczaj suki są spokojniejsze i bardziej uległe.
Czy psy ras agresywnych powinny mieć kontakt z dziećmi?
Zdecydowanie tak. Oczywiście mówię o rasach psów (czasami błędnie uznawanych za agresywne), a nie o psach agresywnych, które trzeba izolować nie tylko od dzieci…
Czy psy ras agresywnych nie powinny być trzymane wyłącznie w domkach jednorodzinnych?
Ja tak nie uważam. Nie widzę argumentów za takim rozwiązaniem. Czy pies mieszkający w domku z ogrodem nie może nikomu wyrządzić krzywdy?
Mam szczeniaka rottweiler”a. Jak należy z nim postępować? Mieszkam w domku i nie wiem, czy to dobry pomysł, aby nie mieszkał razem z nami w domu, tylko na terenie posesji.
Rotweiler powinien mieszkać z ludźmi. Tylko wtedy będzie się poprawnie zachowywał. Psychika tych psów wymaga stałego kontaktu z właścicielem.
Mieszkam w domku jednorodzinnym, mam setera irlandzkiego – typowego domatora. Planuję teraz kupno drugiego psa, najchętniej stróżującego. Czy jeśli będzie on (w przeciwieństwie do setera) mieszkał w budzie, a nie w domu, to może mieć to jakiś wpływ na relacje między psami?
Zawsze jest źle gdy jeden pies mieszka z ludźmi, a drugi w budzie. Mogą pojawić się konflikty, dlatego odradzam takie rozwiązanie. Jeśli kupujemy drugiego psa, lepiej też, aby był on przeciwnej płci niż ten, którego już posiadamy.
Czy ratlerek może być wychowywany razem z psem o wiele od niego większym, np. rotweilerem, dogiem?
Zdecydowanie tak, jeśli tylko zaakceptuje większęgo braciszka. Duże psy raczej rzadko atakują małe pieski lub szczenięta.
Polskie przepisy o rasach agresywnych bardzo różnią się od przepisów w krajach UE?
W Unii nie ma jednolitych przepisów dotyczących psów. Dlatego trudno je porównać z naszymi.
Ugryzł Pana kiedyś pies?
No pewnie. Wiele razy. To nie takie straszne.
Jak się zachowywać w przypadku ataku agresywnego psa?
Nie uciekajmy, nie machajmy rękami, nadstawmy coś zastępczego do ugryzienia – np. teczkę. Staraj my się zachować spokój. Nie próbujmy walczyć z psem, to tylko pogorszy sytuację.
Czym się kierować kupując psa rasy agresywnej?
Najlepiej skorzystać z usług renomonowanej hodowli, nie kupować psa z niepewnych źródeł.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined