10.04.2005
Ćwiczenia na cztery łapy
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dla chorujących zwierząt równie ważna jak leczenie jest rehabilitacja. Poprawia zdolności ruchowe, przeciwdziała nawrotom choroby lub je łagodzi
fot. Shutterstock
Warszawa przyjazna dla koni
W przypadku zwierząt tak dużych, jak np. konie rehabilitacja jest trudniejsza, a sprawność ruchowa to ich być albo nie być. W bogatych krajach Bliskiego Wschodu, gdzie koń jest zwierzęciem bardzo szanowanym, zrobiono dla niego specjalne baseny i bieżnie (taśmociągi) rehabilitacyjne. Kąpiel w basenie stosuje się po operacjach stawów i złamań, bieżnie natomiast stanowią późniejszą, bardziej intensywną fazę rehabilitacji.
W Polsce, odkąd koń przestał być zwierzęciem pociągowym, jego prestiż znacznie wzrósł. Większe stajnie posiadają np. solaria, w których konie poddawane są fizykoterapii – zabiegi powodują lepsze ukrwienie zwierzęcia.
W Warszawie, staraniem SGGW, powstaje duży, nowoczesny ośrodek dla koni (ma być otwarty w lipcu br.). Będzie on usytuowany na Wolicy, gdzie prowadzone są obecnie zajęcia hipoterapeutyczne dla dzieci z porażeniem mózgowym. Uczelnia planuje również utworzenie tam krytej ujeżdżalni, a także kliniki, mogącej hospitalizować jednocześnie 25 koni w zakresie profilaktyki, diagnozowania, leczenia i rehabilitacji. W tym celu mają powstać dwie sale operacyjne z możliwością anestezji i wybudzania, cztery ambulatoria diagnostyczne, jedno rentgenowskie oraz cztery nieduże sale seminaryjne. Obiekt będzie powszechnie dostępny, tak aby połączyć cele naukowe z szeroko pojętą dydaktyką. Planom tym sprzyja położenie ośrodka na skarpie, pod którą znajdują się nie zagrożone zabudową tereny zielone (możliwość wykorzystania pod rekreację konną).
Psia fizykoterapia
Trudno wyobrazić sobie kota w basenie czy na bieżni, zresztą takie metody rehabilitacji nie są im potrzebne, gdyż w przypadku urazów najlepiej radzą sobie same. Wyżej wymienione obiekty przydałyby się natomiast psom, ale póki co w Polsce można o nich tylko marzyć. Pozostaje pomoc lekarza weterynarii.
Fizykoterapia pooperacyjna psów wygląda następująco: przez pierwsze trzy dni prowadzi się bierne ćwiczenia ruchowe (zginanie i prostowanie stawów) i krioaplikację, czyli aplikację zimna w postaci zimnej pary czy okładów lodowych. Następnie można zastosować masaże i aplikacje ciepła w miejsce urazu (gorące okłady, fale podczerwieni, mikrofale, wspomagane chodzenie). W późniejszym okresie, u psów po urazach kości, stawów czy rdzenia kręgowego stosuje się metodę chodzenia wspomaganego przy użyciu prostych wózków. W końcowej fazie leczenia wprowadza się aktywne ćwiczenia. Polegają one na unoszeniu kończyn przednich bądź tylnych i chodzeniu na dwóch łapach.
Najlepsze… spacery
W chorobach zwyrodnieniowych stawów dobre wyniki przynosi wspomniana już krioterapia. Z kolei laseroterapia świetnie sprawdza się w dyskopatiach, jak również w przypadku trudno gojących się ran czy wykwitów skórnych. Stosuje się ją seriami, podobnie jak elektrostymulację (działanie prądem o niskim napięciu, które pobudza mięśnie np. u psów z porażeniem kończyn, czy – jak w przypadku jamników – z dyskopatią).
Najprostszą metodą, aby nasz ulubieniec wrócił do zdrowia, są… spacery. Dobrze jest, aby jednego dnia był on dłuższy, a drugiego bardziej relaksowy. Pozwala to utrzymać psa po operacji czy przy chorobie np. zwyrodnieniowej w dobrej formie fizycznej, zapewniając mu ruch, a jednocześnie nadmiernie go nie obciążając.
Istnieją również niekonwencjonalne metody wspomagające rehabilitację ruchową jak bioenergoterapia czy biorezonans, ale to już temat na inny artykuł.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined