19.12.2008
Czy istnieje gen agresji?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Badania przeprowadzone na holenderskim Wageningen University wykazały, że na zachowanie agresywnych psów duży wpływ mają geny i że prowadząc selekcję, można występowanie genu agresji ograniczyć.
fot. Shutterstock
W swoim programie badawczym Joanne van der Borg poddaje rottweilery testowi „uległości”, który określa, jak szybko zwierzak staje się agresywny. Jeśli czworonóg nie przechodzi go, nie otrzymuje rodowodu, a właściciele są proszeni o to, by go nie rozmnażać. W efekcie na 800 rottweilerów biorących udział w programie tylko 16 proc. nierodowodowych i 7 proc. rodowodowych wykazywało agresję wobec obcych osób. Zdaniem Joanne van der Borg na jej występowanie w istotnym stopniu wpływa czynnik genetyczny, który można wyeliminować odpowiednio kojarząc zwierzęta.
Przeciwnicy powyższych teorii są jednak zdania, że rottweilery nie rodzą się agresywne, a stają się takie w wyniku wychowania. Poza tym są uparte i nieustępliwe, a atakują tylko na terenie, którego bronią.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
25.09.2023
Kim była dogxim? Przypadek sprawił, że świat poznał niezwykłą hybrydę
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Gdyby nie fakt, że została potrącona przez samochód, z pewnością nigdy byśmy jej nie poznali. "Dogxim" to niezwykłe zwierzę, które stało się przedmiotem badań. Do dzisiaj pozostaje wiele pytań. Również jej śmierć jest zagadką.
undefined
19.09.2023
Seria zatruć w Warszawie. Groźna choroba atakuje psy?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Seria zatruć, z którą mierzą się psy i ich opiekunowie, opanowała Warszawę. Niestety nie wszystkie czworonogi udało się uratować. Prawdopodobnie przyczyną może być woda. Weterynarze ostrzegają i apelują o ostrożność.
undefined
17.09.2023
„Opiekunie! Ucz się, ucz”! Wywiad z Mikołajem Kołuckim, autorem książki „Poradnik dla właściciela psa”
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Poradników nigdy za wiele! Dlaczego poszerzanie i uaktualnianie swojej wiedzy na temat zwierząt jest ważne? Bo wszystkim nam zależy na szczęściu i zdrowiu swoich pupili. Rozmawiamy z lek. wet. Mikołajem Kołuckim, autorem książki „Poradnik dla właściciela psa”.
undefined