25.03.2015
Czy Maine będzie pierwszym stanem w USA, w którym zakaże się sprzedaży psów i kotów w sklepach?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ważą się losy propozycji ustawy „O zakazie sprzedaży psów i kotów w sklepach”. Zwierzęta oferowane w tych placówkach w 95. procentach pochodzą z tzw. puppy mills – psich farm, czyli pseudohodowli. Wszystko wskazuje na to, że Maine będzie pierwszym stanem w Stanach Zjednoczonych, który ukróci te praktyki.
fot. Facebook
Obrońcy zwierząt w amerykańskim stanie Maine doprowadzili do poważnej dyskusji nad powszechną w Stanach Zjednoczonych sprzedażą zwierząt w sklepach zoologicznych. Władze Maine oficjalnie ogłosiły debatę nad przyjętym pod obrady szkicem ustawy.
„Propozycja ustawy o zakazie sprzedaży szczeniąt i kociąt w sklepach”, zgłoszona przez zorganizowaną grupę obywateli stanu Maine spędza sen z powiek właścicielom wielkich korporacji zajmujących się przemysłem zoologicznym. Przedstawiciele lobby handlowego nie potrafią przedstawić zbyt wielu racjonalnych argumentów za sprzedażą psów z klatek czy szklanych zagródek w sklepach. Twierdzą oni, że cała sprawa to afera rozpętana przez organizacje prozwierzęce, aby zaszkodzić właścicielom sklepów. Z drugiej strony uważają, że problem jest sztucznie rozdmuchany, bowiem „w sumie w Maine sprzedaje się w sklepach kilka, może kilkanaście zwierząt rocznie”.
Statystyki mówią co innego: dzięki działaniom organizacji prozwierzęcych, m.in. stowarzyszenia „Obywatele Maine Przeciwko Pseudohodowlom” w ciągu kilku lat udało się zredukować ilość sprzedawanych szczeniąt o połowę (z 1500 w roku 2011 do 750 w roku 2014), ale nadal liczby te są niepokojące. Inicjatorka powstania stowarzyszenia Lynne Fracassi stwierdza krótko: „Żaden szanujący się hodowca nie sprzeda szczenięcia do sklepu zoologicznego”.
Zwierzęta ze sklepów, pochodzące z puppy mills są często chore, przestraszone i niezsocjalizowane. Ich przyszłość też bywa niepewna, ponieważ osoby kupujące psa w sklepie najczęściej nie rozumieją, z czym wiąże się przyjęcie nowego domownika – nabywają słodkiego szczeniaczka zza szyby zwykle pod wpływem emocji.
Stowarzyszenie koncentruje się na działalności edukacyjnej: akcjach w internecie, happeningach pod sklepami sprzedającymi psy, wystawach fotografii. Jednocześnie prowadzi skuteczną, jak widać, prawną akcję lobbingową mającą skłonić władze do uchwalenia prawa ucinającego niedobre praktyki w handlu zwierzętami.
Kwestia przegłosowania ustawy rozstrzygnie się prawdopodobnie w kwietniu. Trzymamy kciuki za tamtejszych obrońców zwierząt! PŁ
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2023
Pozostawiła czworonogi bez jedzenia i picia na 2 tygodnie. Trafi przed sąd
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkanka Nowego Targu pozostawiła psa i kota na dwa tygodnie w zamkniętym mieszkaniu. Zwierzęta nie miały dostępu do jedzenia i wody. Z relacji kobiety wynika, że pupilami miała opiekować się jej koleżanka, jednak tego nie zrobiła. Wycieńczone zwierzęta zostały odebrane.
undefined
07.12.2023
Uratował psa przed mrozem. Bezskutecznie szukał pomocy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mężczyzna z Małopolski uratował przed mrozem zaniedbanego psa, który prawdopodobnie został porzucony. Niestety służby, które w praktyce mają pomagać, zignorowały prośbę mężczyzny.
undefined
05.12.2023
Od ponad roku przebijał opony. Sprawcą okazał się pies
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
We Włoszech w prowincji Isernia od ponad roku poszukiwano sprawcy serii przebić opon. Po długim śledztwie okazało się, że za „zbrodnie” odpowiedzialny jest... pies. Teraz koszty naprawy ponieść musi opiekunka czworonoga, która również zgłosiła szkodę.
undefined