22.07.2005
Jak nauczyć szczenię siusiać w domu
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy instynktownie starają się załatwiać potrzeby fizjologiczne poza obszarem swojego „gniazda” muszą tylko dojrzeć fizycznie do powstrzymywania ich przez kilka godzin. Jeśli jednak z jakichś powodów chcemy, aby nasz pies przez całe ży
fot. Shutterstock
KUP SZCZENIAKA W SKLEPIE ZOOLOGICZNYM
Pierwsze nauki czystości szczenię pobiera jeszcze w gnieździe rodzinnym, ucząc się załatwiać swoje potrzeby poza legowiskiem. Jeśli jednak maluch dorasta w kojcu lub w klatce w sklepie zoologicznym, nie ma możliwości oddalenia się „na stronę”. W ten sposób uczy się załatwiać w najbliższym sąsiedztwie swojego posłania i miski z jedzeniem. Jeśli nabędziesz takie szczenię, to sukces murowany – maluchowi długo nie będzie robić żadnej różnicy, czy siusia na dywan, kafelki w kuchni czy… twoje łóżko.
NIE PILNUJ
Małe pieski mają swoje ulubione pory załatwiania się. Zwykle robią to zaraz po obudzeniu się, po jedzeniu i po intensywnej zabawie. Nie wyprowadzaj więc szczeniaka na dwór w tym czasie. Gdy wstaniesz rano, zamiast od razu biec z nim na trawkę, najpierw spokojnie zaparz sobie kawę. Tak postępując, wkrótce nie będziesz musiał w ogóle wychodzić ze swoim psem…
WYPUSZCZAJ SAMEGO DO OGRÓDKA
Jeśli masz ogródek, to nie fatyguj się ze szczeniakiem na zewnątrz. Po prostu uchyl drzwi, wypchnij malucha na dwór i powróć do oglądania twojego ulubionego serialu. Szczeniak będzie tak przejęty tym, że został sam, iż cały czas spędzi, siedząc pod drzwiami i czekając, aż mu otworzysz. A swojemu pęcherzowi ulży w przyjemnej atmosferze twojego salonu, gdy już go wpuścisz do środka.
NIE SPRZĄTAJ
Gdy psiakowi zdarzy się wpadka w mieszkaniu, w żadnym razie nie czyść tego miejsca środkami chemicznymi. Mogą one bowiem usunąć zapach odchodów i maluch następnym razem nie będzie wiedział, gdzie ma się załatwić! Najlepiej pozwól kałuży wyschnąć – wtedy zapach przypomni szczeniakowi, że to miejsce służy do siusiania
KARĆ ZA ZAŁATWIENIE SIĘ W DOMU
Jedną z najstarszych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod uczenia psa załatwiania się w domu jest przyłapanie go na gorącym uczynku i solidne zbesztanie. Nie zrozumie on, o co chodzi, ale zacznie się ciebie bać. Każdy twój powrót do domu wprawi go w stan zdenerwowania i ze strachu będzie załatwiać się gdzie popadnie. Tradycyjne metody karcenia to straszenie szczeniaka zrolowaną gazetą lub moczenie jego nosa w odchodach.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined