07.06.2013
Jak się ma nasz wiek do wieku psa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Amerykańscy uczeni ostatecznie obalili mit głoszący, że rok życia psa odpowiada siedmiu latom życia człowieka.
fot. Thinkstock
Najstarszy człowiek na świecie Japończyk Jiroemon Kiura ukończył w kwietniu tego roku 116 lat – także w Japonii mieszkał najstarszy pies świata Pusuke, który według Księgi Rekordów Guinnessa żył 26 lat i 9 miesięcy (zmarł w 2011 roku). Co by się więc stało, gdyby stosować się do teorii, która ponoć zmaterializowała się, nie wiadomo skąd, w latach 60. XX wieku w podręcznikach matematyki, w których znalazły się zadania polegające na obliczeniu wieku psa, jeśli rok jego życia odpowiada siedmiu latom życia człowieka? Otóż okazałoby się, że Pusuke miał 187 lat. Tylu lat nie przeżył żaden człowiek.
Skąd więc biorą się te nieporozumienia? Jak podaje BBC, zdaniem dr Kate Creevy z Uniwersytetu w Georgii w Stanach Zjednoczonych w żadnym innym żyjącym gatunku zwierząt nie zaobserwowano tak dużej różnicy rozmiarów. Problem w tym, że mniejsze psy żyją dłużej niż większe. Wyobraźmy sobie chihuahuę dorastającą z dogiem niemieckim. Chihuahua będzie się starzała wolniej niż dog, ale dojrzewała będzie szybciej. Pies rasy olbrzymiej może osiągnąć dojrzałość dopiero w wieku dwóch lat. Z tego wynika, że chihuahua będzie w wieku dwóch lat w pewnym sensie starsza od doga, ale już w wieku pięciu lat będzie od niego młodsza. Duże psy żyją około 6-7 lat, małe mogą dożyć nawet 20, choć zwykle żyją kilkanaście.
Zatem różnice w przeliczaniu lat psich na ludzkie są bardzo duże: na przykład w wypadku buldoga angielskiego rok jego życia odpowiada średnio 13 latom życia człowieka, a w wypadku jamnika miniaturowego będą to cztery lata. Gdyby więc obliczyć średnią, rok życia psa odpowiadałby raczej sześciu latom życia człowieka. Jeśliby bowiem uznać, że pies może dożyć 20 lat, to ludziom zdarza się dożyć 120 lat. MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.