24.04.2013
Jak uchronić psa przed kleszczem
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czas występowania kleszczy, ich rodzaje, a także skuteczność środków je eliminujących zbadali austriaccy naukowcy z University of Veterinary Medicine w Wiedniu, jak informuje internetowy magazyn „Parasites & Vectors” oraz „Science Daily”.
fot. Thinkstock
Z danych o ponad 700 kleszczach znalezionych na ciałach 90 psów wyprowadzanych na spacery we wschodniej Austrii wynikło, że w marcu i w kwietniu oraz w październiku naszych pupili (i nas także) atakuje Dermacentor reticulatus, z kolei w kwietniu i maju, a także we wrześniu – Ixodes ricinus, a w czerwcu i lipcu – Haemaphysalis concinna. Przy czym, o ile po nas kleszcze wędrują, żeby znaleźć ciepłe i zakryte miejsce, to na psach zwykle zatrzymują się tam, gdzie się przyczepiły, czyli na głowie, szyi, barkach i klatce piersiowej. To ważna wskazówka, jakie części ciała podopiecznego trzeba najuważniej oglądać po spacerze w lesie czy parku. – Budowa ciała psa powoduje, że kleszczom trudno jest przemieszczać się przez gęste futro – tłumaczy na łamach „Science Daily” Georg Duscher.
Kolejna ważna wiadomość dotyczy skuteczności środków przeciwkleszczowych. Okazało się, że liczba kleszczy znalezionych na psach zabezpieczonych i niezabezpieczonych repelentami zasadniczo się nie różniła. Ale uwaga – nie oznacza to, że środki te nie są skuteczne. – To nie środki są nieskuteczne, ale właściciele. Często zdarza się, że stosują kropelki, gdy znajdą kleszcza na ciele swego psa, ale potem zapominają o konieczności regularnego ich podawania w okresie zagrożenia – tłumaczy na łamach „Science Daily” inny austriacki naukowiec Michael Leschnik. Skuteczność wszystkich środków okazała się nieporównanie wyższa w warunkach laboratoryjnych, gdy były podawane regularnie. Zatem jeśli chcemy pomóc pupilowi, musimy się stosować do wskazówek podanych na ulotkach środków przeciwkleszczowych. MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined
31.05.2025
Siła relacji człowieka i zwierzęcia: W chwilach stresu wolimy przytulić psa niż rozmawiać z partnerem
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Globalne badanie przeprowadzone przez firmę Mars i platformę Calm potwierdza to, co wielu opiekunów zwierząt domowych czuje intuicyjnie – nasze relacje z pupilem mają realny wpływ na dobrostan psychiczny.
undefined
14.05.2025
Psy w schroniskach potrzebują nie tylko karmy. Trwa akcja „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne psy w schroniskach zmagają się nie tylko z głodem i samotnością. Brakuje też środków na ich bezpieczeństwo. Ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc – już za 10 zł!
undefined