09.04.2005
Krajobraz z jeleniami
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W Kosewie Górnym jest więcej jeleni niż mieszkańców. Stado liczy ponad 200 sztuk. Teresa i Bartłomiej Dmuchowscy mają też daniele, sarny, muflony, a do tego siedem psów i dwanaście kotów
undefined
Wybieg, na którym pasą się jelenie i łanie znajduje się w odległości kilku minut od domu, na wzgórzu. W sumie 100 hektarów ziemi. Widok stada na każdym robi wrażenie. Kosewo ma się czym pochwalić – jest tu biały jeleń a takich zwierząt jest na świecie tylko ok. 300.
Każde ma imię
– Do stada trzeba podchodzić bardzo powoli, żeby go nie spłoszyć – tłumaczy pani Teresa. – To Myszka – pokazuje na jedną z wylegujących się na trawie łań. – Wychowałam ją sama, od małego. Jest bardzo ze mną zżyta i ma do mnie zaufanie, z wzajemnością zresztą.
Druga łania ma na imię Ruda. Obie, psim zwyczajem, podążają krok w krok za „swoją panią”.
U państwa Dmuchowskich niemal każde bardziej oswojone zwierzę ma swoje imię.
– Do łań można podejść, ale byki bywają czasami niebezpieczne. Szczególnie w okresie godowym. We wrześniu i październiku nawet opiekun nie powinien się do nich zbliżać. To duże i silne zwierzęta.
Lekcja wśród przyrody
Do Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym Dmuchowscy przyjechali zaraz po studiach na Akademii Rolniczej w Olsztynie. Zwierzęta to pasja pani Teresy. Z zamiłowaniem prowadzi również spotkania z dziećmi i dorosłymi.
– Najczęściej popełniany błąd to mylenie gatunków. Dzieci myślą, że sarna to „żona” jelenia. Tymczasem są to dwa odrębne gatunki. Po każdej lekcji staramy się też przeprowadzić test, żeby sprawdzić, co dzieci wyniosły z lekcji. Uczniowie oceniają siebie sami. Tu nikt na nich nie krzyczy i nie stawia złych stopni – mówi pani Teresa.
Zwierzę bez parasola
Przed wyjściem na wybieg, zarówno dzieci jak i dorośli, muszą zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami. Po pierwsze: obowiązuje bezwzględny zakaz zabierania ze sobą jakiegokolwiek jedzenia! Zwierzę ma bardzo dobry węch. Potrafi wyczuć w torbie nawet szczelnie zapakowaną kanapkę. A później… Hm… Jak tu nie poczęstować takiej sympatycznej łani?
Nie wolno też biegać, ani skakać. To może przestraszyć stado. Jelenie to duże zwierzęta, mogą zrobić człowiekowi krzywdę. Warto pamiętać, że oswojone zwierzę jest groźniejsze od dzikiego, ponieważ nie ucieknie, tylko może np. kopnąć. Do tej pory szczęśliwie nie zdarzył się żaden przykry wypadek.
Jeszcze jedna ważna zasada. Nie wolno kucać! Wtedy jeleń pomyśli, że ktoś jest słabszy i mniejszy i może po prostu taką osobę kopnąć. To tak, jakby mówił: „Jesteś mniejszy, idź stąd”!
Pani Teresa nie zgadza się również, aby „zagłaskiwać” zwierzęta. Tłumaczy dzieciom: „Pomyśl, jak byś się czuł, gdyby przez osiem godzin ktoś cię głaskał?” – uśmiecha się pani Teresa.
Wycieczek nie oprowadza się podczas deszczu. Z dwóch powodów:
Grupy nie są przeważnie przygotowane na spacer po mokrej trawie i błocie. Po drugie. Zwierzęta boją się… parasoli! Nie wolno ich rozkładać, bo się spłoszą. Dlaczego tak jest, nie wiadomo.
Najlepiej w wakacje
Farmę można odwiedzać przez cały rok, jednak na wybieg do jeleni wchodzimy tylko w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu. Od września rozpoczyna się sezon godowy, więc byki robią się agresywne. Można wtedy obejrzeć stado zza siatki. Wiosną na świat przychodzą młode.
Farmę może odwiedzić każdy
Wstęp kosztuje 10 złotych dla dorosłych, 6 złotych dla dzieci (w cenie jest wykład-pogadanka o zwierzętach, pokaz slajdów z podkładem dźwiękowym). Materiały pomocnicze pomagają dzieciom, jak i dorosłym, poznać poszczególne gatunki jeleniowatych.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined