21.08.2021
Jastrzębska straż pożarna ma nowego członka. Jest nim 8-tygodniowy golden retriever
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Bezcenna pomoc przy zawalonym budynku? Wyszkolony pies ratowniczy! Lecter jest pierwszym członkiem jastrzębskiej straży pożarnej, który ma cztery łapy.
fot. www.gov.pl/KM PSP Jastrzębie-Zdrój
Jest najmłodszym i jednocześnie najbardziej rozbrajającym członkiem jastrzębskiej Państwowej Straży Pożarnej. Chociaż wciąż jest bardziej skory do zabawy niż żmudnej nauki, to już niedługo będzie uczestniczył w akcjach ratowniczych podczas katastrof budowlanych. Zanim jednak do tego dojdzie, Lecter musi przejść intensywne szkolenie, a następnie zdać egzamin.
By ratować ludzkie życie
Adept ratownictwa gruzowiskowego ma na imię Lecter i jest 8-tygodniowym szczeniakiem rasy golden retriever. W szeregi Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju wstąpił niedawno, bo 5 sierpnia. Mimo że nadal bywa nieporadny, to jak podkreśla st. kpt. Łukasz Cepiel, „Lecter jest bardzo pojętnym szczeniakiem, a strażacy widzą w nim ogromny potencjał”. Zarówno opiekunem, jak i przewodnikiem przyszłego psa gruzowiskowego został ogniomistrz Andrzej Szpilarewicz, który ma również doświadczenie z funkcjonariuszami na czterech łapach. To właśnie pod jego czujnym okiem Lecter będzie zdobywał nowe umiejętności i przygotowywał się do egzaminu, by ostatecznie ratować ludzkie życie.
Pierwszy pies służbowy w KM PSP
W przyszłości Lecter ma podjąć współpracę z jedenastoma psami ratowniczymi przynależącymi do powstałej w 2005 roku Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jastrzębia, która od kilkunastu lat specjalizuje się w poszukiwaniu i ratowaniu ludzi. Co ciekawe, biszkoptowy szczeniak jest pierwszym psem, który dołączył do komendy jastrzębskiej straży pożarnej. Jest również pierwszym psem – przedstawicielem rasy golden retriever.
W jastrzębskim zespole przeważają labradory. Nie brakuje jednak psów innych ras. Mamy też dwa owczarki niemieckie, jednego border collie i jednego kundla – podkreśla Małgorzata Biedroń, członkini Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.
Ścisła współpraca między przewodnikiem a psem
Pies ratowniczy powinien mieć odpowiednie predyspozycje. Musi nie tylko posiadać znakomity węch i kondycję fizyczną, ale też być socjalny (otwarty w kontaktach z ludźmi), chętny do zabawy, niebojaźliwy, a także pozbawiony agresji. Każdy psi funkcjonariusz ma swojego opiekuna, który jest jednocześnie jego przewodnikiem, a cała relacja zaczyna się od budowania wzajemnego zaufania. Proces przygotowania psa do wykonywania konkretnej służby jest długotrwały, żmudny i odbywa się praktycznie wszędzie.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl| zdjęcie główne: www.gov.pl/KM PSP Jastrzębie-Zdrój
Zobacz powiązane artykuły
04.02.2025
Makabryczne odkrycie w Warszawie – martwy pies w koszu na śmieci. Trwa dochodzenie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na warszawskiej Woli dokonano wstrząsającego odkrycia – w śmietniku na placu zabaw znaleziono martwego psa. Zwierzę miało obrażenia na pyszczku, a okoliczności jego śmierci są niejasne. Sprawą zajmuje się policja i OTOZ Animals, a opiekun suczki przedstawił swoją wersję wydarzeń.
undefined
31.01.2025
30-latek udusił psa workiem. Tłumaczył, że „nie chciał, by męczył się w schronisku”
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkańcy Wałbrzycha dokonali makabrycznego odkrycia – w lesie znaleziono martwego psa ze związanymi łapami i workiem foliowym na głowie. Policja szybko ustaliła sprawcę, którym okazał się 30-letni mężczyzna. Jego tłumaczenie szokuje.
undefined
21.01.2025
Ksiądz zaatakował psa podczas kolędy – bulwersujące nagranie i oświadczenie kurii
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do skandalicznego zdarzenia doszło na terenie parafii św. Marcina w Tolkowcu w woj. warmińsko-mazurskim. Ksiądz odwiedzający parafian w ramach wizyty duszpasterskiej zaatakował psa, który szczekał zza ogrodzenia posesji. Nagranie z monitoringu szybko trafiło do sieci, wywołując ogromne oburzenie.
undefined