17.05.2007
Lepiej późno niż wcale – ale wcześniej najlepiej
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Coraz częściej można usłyszeć lub przeczytać, że nigdy nie jest za późno na szkolenie psa. Dlaczego więc lepiej zaczynać naukę już z chwilą przybycia szczeniaka do naszego domu?
fot. Shutterstock
Z tezą, że psią edukację należy rozpocząć jak najwcześniej, nie polemizuje chyba nikt. Elementy socjalizacji i szkolenia wprowadzone w młodszym wieku są znacznie lepiej zapamiętywane przez psa. Ponadto szkoląc szczeniaka, można w znacznym stopniu wyeliminować przymus i uczyć go przez zabawę. U starszego czworonoga bywa czasem konieczne stosowanie ostrzejszych technik.
Młodszy pies ma znacznie mniej złych nawyków, które trzeba zazwyczaj wykorzenić u starszego zwierzaka. Dzięki temu można od razu pracować z nim nad kształtowaniem właściwych zachowań.
Podczas nauki szczeniaka od typowych ćwiczeń ważniejsze są elementy socjalizacji, a więc funkcjonowania wśród ludzi, psów oraz w różnych sytuacjach mogących się przydarzyć w psim życiu. Nie sposób wymienić wszystkiego, ale w szczególności zadbajmy o to, by nasz szczeniak: reagował na imię oraz na pochwałę, chętnie brał jedzenie z ręki, odpowiednio reagował na przymus, żeby znał zasady obowiązujące w domu, chodził na luźnej smyczy, przybiegał na wołanie, dawał się głaskać, brać na ręce. Warto też nauczyć pieska znaczenia takich poleceń, jak: siad, nie wolno, nie skacz, siusiu, hop, czekaj, szukaj, jak również noszenia przedmiotów. Po takim „przedszkolu” nasz szczeniak na pewno nie będzie sprawiał kłopotów, a jeśli zamierzamy go dalej profesjonalnie szkolić, ma sporą szansę na odniesienie sukcesów.
Z drugiej strony stwierdzenie, że psa dojrzałego niczego nie sposób już nauczyć, to stereotyp. Zdarzało mi się, że starszy pies był tak spragniony współpracy z człowiekiem, iż robił znakomite postępy. Mój najstarszy uczeń, mieszaniec owczarka Misiek, miał siedem lat i był jednym z najlepszych psów w grupie. Niespełna rok wcześniej został przygarnięty z ulicy przez swoją obecną panią i u jej boku rozpoczął nowe, lepsze życie. Zarówno pies, jak i właścicielka rozumieli chyba, że mają wiele do nadrobienia… Starali się więc – i się udało.
Często tak bywa, że osoby mające starszego psa wykazują znacznie większe zaangażowanie i osiągają lepsze wyniki niż właściciele szczeniaków. W efekcie nierzadko stary, ciężko doświadczony przez życie kundel lepiej wykonuje komendy od młodziutkiego goldena z hodowli…
Na naukę nigdy nie jest za późno, więc właściciele starszych psów nie muszą się specjalnie martwić zaległościami swych podopiecznych – oczywiście pod warunkiem że szybko zabiorą się do szkolenia.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
17.03.2025
Jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowy członek rodziny nie zawsze reprezentuje gatunek homo sapiens. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o powiększeniu grona domowników o reprezentanta gatunku canis lupus familiaris. Fundacja Viva! namawia wszystkich, którzy chcą mieć psa, aby go nie kupować, ale zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska.
undefined
04.02.2025
Makabryczne odkrycie w Warszawie – martwy pies w koszu na śmieci. Trwa dochodzenie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na warszawskiej Woli dokonano wstrząsającego odkrycia – w śmietniku na placu zabaw znaleziono martwego psa. Zwierzę miało obrażenia na pyszczku, a okoliczności jego śmierci są niejasne. Sprawą zajmuje się policja i OTOZ Animals, a opiekun suczki przedstawił swoją wersję wydarzeń.
undefined
31.01.2025
30-latek udusił psa workiem. Tłumaczył, że „nie chciał, by męczył się w schronisku”
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkańcy Wałbrzycha dokonali makabrycznego odkrycia – w lesie znaleziono martwego psa ze związanymi łapami i workiem foliowym na głowie. Policja szybko ustaliła sprawcę, którym okazał się 30-letni mężczyzna. Jego tłumaczenie szokuje.
undefined