29.10.2008
Maltretowane zwierzęta w sejmowych podziemiach
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Fotografie maltretowanych psów, kotów i zwierząt gospodarskich po długich sporach zawisły w Sejmie z inicjatywy Fundacji Biuro Lobbingu Prozwierzęcego. Nie umieszczono ich jednak jak większości wystaw w holu głównym, lecz wyznaczono im miejsce w podziemnym przejściu prowadzącym do jednego z bocznych budynków.
fot. shutterstock
Celem organizatorów wystawy jest udzielenie w ten sposób poparcia nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. – Chcielibyśmy, aby ta wystawa pomogła posłom i posłankom w podjęciu decyzji w tej sprawie. Aby zdjęcia poruszyły ich serca i sumienia, aby zobaczyli to, co najczęściej umyka ich uwadze – ogromne cierpienie zwierząt. A co za tym idzie, aby troska o los naszych braci mniejszych znalazła odzwierciedlenie w zapisach ustawy – mówi prezes Fundacji Biuro Lobbingu prozwierzęcego Karina Schwerzler. – Myśmy nie sfabrykowali tych zdjęć, to nie jest fotomontaż. To nasza polska rzeczywistość i od tego są nasi posłowie, aby ją zmienić – apeluje. Posłowie będą mogli oglądać zdjęcia przez trzy tygodnie. Następnie trafią one do największych miast w Polsce. Parlamentarzyści, którzy już widzieli wystawę przyznają, że jest to jedna z najbardziej szokujących ekspozycji jaka została zaprezentowana w gmachu Sejmu.
Miejsce wystawy wzbudziło kontrowersje wśród posłów. Posłanka SLD prof. Joanna Senyszyn uważa, że zepchnięcie jej do podziemi jest przejawem hipokryzji: – Kierownictwo sejmu nie chciało odmówić organizacji wystawy, więc przeniosło ją do podziemi, co jest niczym innym jak odmową. Wszystkie inne wystawy można było oglądać w holu głównym. Tym podziemnym korytarzem przejdzie najwyżej trzydziestu posłów dziennie, tam widzieliby ją wszyscy.
– Zdjęcia na tej wystawie są drastyczne i część ludzi, w tym posłów, woli nie przyjmować do wiadomości, jak się w naszym kraju traktuje zwierzęta Jestem przekonana, że gdyby pokazano tu śliczne, zadbane pieski i kotki, to nie tylko znalazłyby się w holu głównym, ale na otwarciu zjawiłoby się sporo posłów ze swoimi pupilami.- dodaje posłanka.
Według Biura Prasowego Kancelarii Sejmu miejsce prezentacji fotografii było ustalone wcześniej. Aby jednak posłom łatwiej było tam trafić w holu głównym Sejmu stanął dziś stojak reklamujący wystawę.
Patronami medialnymi wystawy są tygodnik „Wprost” i miesięcznik „Mój Pies”.
KP
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined