14.10.2010
Mity szkoleniowe – czy należy szkolić szczeniaki
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W naszym nowym cyklu przyjrzymy się rozmaitym nieporozumieniom dotyczącym szkolenia psów. Postaramy się wyjaśnić, skąd biorą się różne błędne przekonania, ale przede wszystkim z pomocą ekspertów obalimy te mity !
Czy to prawda, że psa można zacząć szkolić dopiero, kiedy skończy 6 mies? – pytamy Małgorzatę Syposz-Matuszek, instruktoręa wrocławskiej szkoły dla psów DOG’s Smile.
To mit, który jest efektem ubocznym stosowania klasycznych metod szkolenia wymagających użycia siły. Z tego samego powodu powstało też błędne przekonanie, że nie należy szkolić psów małych ras, bo kto mógłby wyobrazić sobie yorka w kolczatce? Wielu właścicieli niepotrzebne uczłowiecza szczeniaka. Traktujemy pieska jak dziecko, któremu do pewnego wieku pozwala się na bardzo dużo; od niemowlęcia przecież niczego nie wymagamy. Ludziom zdarza się to przekładać na małego psa. Chcą pozwolić mu się wybawić i przeżyć okres dziecięcy.
Warto szkolić młode psy bo można łatwo uformować wedle własnych wymagań (oczywiście do pewnych granic, bo np. nie każdy piesek ma predyspozycje, żeby pracować w dogoterapii).
Jeśli chcemy wychować psa towarzyszącego, powinniśmy zacząć szkolenie już od ósmego tygodnia życia pieska.
Od czego zacząć?
Po pierwsze: ustalamy zasady. Najlepiej by było, gdyby jeszcze przed przybyciem pieska do domu, wszyscy domownicy uzgodnili, co szczeniakowi wolno, a czego nie. Jeśli już zdecydujemy, że nasz nowy domownik nie może na przykład spać w łóżku, to musimy być konsekwentni.
Po drugie zaczynamy od uczenia prostych komend. Na początek warto nauczyć malucha siadania, kładzenia się, przychodzenia na komendę, koncentrowania uwagi na właścicielu i chodzenia przy nodze .
Po trzecie należy pamiętać o socjalizacji szczeniaka, czyli pokazać mu jak najwięcej rzeczy, ludzi, sytuacji. Nawet jeśli pies mieszka na wsi, to nie znaczy, że nie należy pokazać mu miasta. Jeśli pies jest prawidłowo zsocjalizowany, nie będzie problemu ze zmianami, także wtedy, gdy będziemy z nim wyjeżdżać na wakacje. Im więcej rzeczy piesek pozna w okresie szczenięcym, tym później będzie i jemu, i nam łatwiej.
Metoda 3 x 5
Żeby szkolenie było skuteczne należy pracować z pieskiem trzy razy dziennie po pięć minut. I nieważne, czy chodzi o szczeniaka, czy o dorosłego psa. Nagradzamy smakołykami lub zabawą zależności od tego, na czym piesek lepiej się skupia. W przypadku szczeniąt zazwyczaj najlepiej działa jedzenie, ale są wyjątki – np. psy trzymane w kojcach lub poza domem, takie, które na co dzień nie bawią się z właścicielem. (Cdn)
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined