REKLAMA
REKLAMA

30.08.2006

Mój Pies jest piękny

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Do wrześniowego wydania miesięcznika „Mój Pies” dołączyliśmy prezent dla czytelników: poradnik pielęgnacji psów – na co dzień i przed wystawą. Autorką jest Ewa Grabowska, właścicielka łódzkiej firmy Psi Salon oraz szkoły groomingu, która od 16 lat zajmuje się stylizacją psich fryzur. Książeczkę ilustrował zabawnymi rysunkami Grzegorz Bąkowski. Zachęcamy do lektury!

REKLAMA

W poradniku znalazły się ogólne wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji i stosowanych technik (np. trymowania), a także szczegółowe porady dla właścicieli ponad 50 ras. Partnerem publikacji jest firma Bayer.

BOKSER
Aby sierść boksera była gładka i błyszcząca, musimy poświęcić jej od kilku do kilkunastu minut w tygodniu. Szczotkowanie – z włosem i pod włos – za pomocą gumowego zgrzebła lub rękawicy pozwala usunąć martwy włos, nabłyszcza i przyczynia się do lepszego ukrwienia skóry. Na koniec możemy wygładzić sierść zwilżoną szmatką.
Boksera kąpiemy rzadko, gdyż jego sierść nie ma tendencji do nadmiernego przetłuszczania się, a regularnie szczotkowana pozostaje czysta i lśniąca. Używamy szamponu dla psów krótkowłosych, a kąpiąc czworonoga z białymi znaczeniami możemy zastosować miejscowo również szampon dla psów białych. Nanosimy go na białe partie sierści i zostawiamy na kilka minut, po czym dokładnie spłukujemy. W ten sposób usuniemy ewentualne zabrudzenia powstałe w wyniku stosowania łańcuszka lub plamy po resztkach jedzenia, ślinie i kurzu. Szczególnej troski wymagają fałdy na pysku. Należy je przecierać wilgotną szmatką, a jeśli wyglądają na podrażnione, zastosować preparat osuszający.

PRZYBORY
* gumowe zgrzebło
* gumowa rękawica lub szczotka z włosia
* kawałek flaneli lub bawełnianej szmatki

KOSMETYKI
* szampon dla psów krótkowłosych

„MÓJ PIES” RADZI
Nie żałuj czasu na regularne szczotkowanie, oszczędzisz go
na sprzątaniu – krótki włos liniejącego boksera trudno
bowiem usunąć z dywanu czy wykładziny.

SZNAUCER
Większość sznaucerów, które spotykamy na spacerach, jest strzyżona. W wypadku psów wystawowych to jednak błąd – przedstawiciele tej rasy powinni być trymowani. Zabieg przeprowadzamy przynajmniej trzy, cztery razy w roku. W sprzedaży znajdują się różne rozmiary trymerów, ale najlepiej kupić uniwersalny, za pomocą którego wytrymujemy zarówno podszerstek, jak i włos okrywowy. Trymujemy grzbiet, boki, częściowo głowę i uda.
Czasem konieczne jest też podstrzyżenie maszynką. Taka technika nie jest błędem i stosuje się ją powszechnie podczas upałów. Włosy na policzkach i uszach oraz częściowo na klatce piersiowej i podgardlu strzyżemy na długość mniej więcej milimetra. Podgalamy również okolice odbytu.
Brodę i wąsy możemy delikatnie wyrównać nożyczkami, ale róbmy to bardzo ostrożnie. Obficie owłosione są największą ozdobą każdego sznaucera, dlatego starajmy się podcinać je jak najrzadziej, ograniczając się do częstego ich rozczesywania. Nożyczkami skracamy też włosy na łapach, formując na ich końcach tzw. kocią łapkę (z widocznymi pazurami).
Charakterystyczną cechą sznaucera jest grzywka z brwi. Możemy uformować ją w szpic, w tzw. parasol, albo zaczesać na bok. Jej długość zależy od naszych upodobań.
Sznaucera kąpiemy w zależności od potrzeby. Na włosy na brodzie, brzuchu i kończynach nakładamy odżywkę. Jeśli mamy psa
wystawowego, to przygotowanie jego szaty do wystawy należy rozpocząć dwa miesiące wcześniej. Wówczas usuwamy cały martwy włos
i podszerstek, a potem dokonujemy już tylko niewielkich korekt trymerskich. Tydzień przed wystawą podgalamy maszynką opisane wcześniej miejsca. Aby cały czas utrzymywać sznaucera w kondycji wystawowej, przetrymowujemy go lekko co kilka lub kilkanaście dni. Czeszemy raz w tygodniu.

PRZYBORY
* trymer uniwersalny lub gumowe nakładki na palce
* szczotka metalowa gęsta
* grzebień metalowy gęsty
* nożyczki

KOSMETYKI
* szampon dla psów twardowłosych
* odżywka zapobiegająca tworzeniu się kołtunów

„MÓJ PIES” RADZI
Aby uniknąć przebarwień na brodzie, widocznych zwłaszcza u białych sznaucerów, trzeba ją psu opłukać po każdym posiłku

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s