30.08.2006
Mój Pies jest piękny
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Do wrześniowego wydania miesięcznika „Mój Pies” dołączyliśmy prezent dla czytelników: poradnik pielęgnacji psów – na co dzień i przed wystawą. Autorką jest Ewa Grabowska, właścicielka łódzkiej firmy Psi Salon oraz szkoły groomingu, która od 16 lat zajmuje się stylizacją psich fryzur. Książeczkę ilustrował zabawnymi rysunkami Grzegorz Bąkowski. Zachęcamy do lektury!
W poradniku znalazły się ogólne wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji i stosowanych technik (np. trymowania), a także szczegółowe porady dla właścicieli ponad 50 ras. Partnerem publikacji jest firma Bayer.
BOKSER
Aby sierść boksera była gładka i błyszcząca, musimy poświęcić jej od kilku do kilkunastu minut w tygodniu. Szczotkowanie – z włosem i pod włos – za pomocą gumowego zgrzebła lub rękawicy pozwala usunąć martwy włos, nabłyszcza i przyczynia się do lepszego ukrwienia skóry. Na koniec możemy wygładzić sierść zwilżoną szmatką.
Boksera kąpiemy rzadko, gdyż jego sierść nie ma tendencji do nadmiernego przetłuszczania się, a regularnie szczotkowana pozostaje czysta i lśniąca. Używamy szamponu dla psów krótkowłosych, a kąpiąc czworonoga z białymi znaczeniami możemy zastosować miejscowo również szampon dla psów białych. Nanosimy go na białe partie sierści i zostawiamy na kilka minut, po czym dokładnie spłukujemy. W ten sposób usuniemy ewentualne zabrudzenia powstałe w wyniku stosowania łańcuszka lub plamy po resztkach jedzenia, ślinie i kurzu. Szczególnej troski wymagają fałdy na pysku. Należy je przecierać wilgotną szmatką, a jeśli wyglądają na podrażnione, zastosować preparat osuszający.
PRZYBORY
* gumowe zgrzebło
* gumowa rękawica lub szczotka z włosia
* kawałek flaneli lub bawełnianej szmatki
KOSMETYKI
* szampon dla psów krótkowłosych
„MÓJ PIES” RADZI
Nie żałuj czasu na regularne szczotkowanie, oszczędzisz go
na sprzątaniu – krótki włos liniejącego boksera trudno
bowiem usunąć z dywanu czy wykładziny.
SZNAUCER
Większość sznaucerów, które spotykamy na spacerach, jest strzyżona. W wypadku psów wystawowych to jednak błąd – przedstawiciele tej rasy powinni być trymowani. Zabieg przeprowadzamy przynajmniej trzy, cztery razy w roku. W sprzedaży znajdują się różne rozmiary trymerów, ale najlepiej kupić uniwersalny, za pomocą którego wytrymujemy zarówno podszerstek, jak i włos okrywowy. Trymujemy grzbiet, boki, częściowo głowę i uda.
Czasem konieczne jest też podstrzyżenie maszynką. Taka technika nie jest błędem i stosuje się ją powszechnie podczas upałów. Włosy na policzkach i uszach oraz częściowo na klatce piersiowej i podgardlu strzyżemy na długość mniej więcej milimetra. Podgalamy również okolice odbytu.
Brodę i wąsy możemy delikatnie wyrównać nożyczkami, ale róbmy to bardzo ostrożnie. Obficie owłosione są największą ozdobą każdego sznaucera, dlatego starajmy się podcinać je jak najrzadziej, ograniczając się do częstego ich rozczesywania. Nożyczkami skracamy też włosy na łapach, formując na ich końcach tzw. kocią łapkę (z widocznymi pazurami).
Charakterystyczną cechą sznaucera jest grzywka z brwi. Możemy uformować ją w szpic, w tzw. parasol, albo zaczesać na bok. Jej długość zależy od naszych upodobań.
Sznaucera kąpiemy w zależności od potrzeby. Na włosy na brodzie, brzuchu i kończynach nakładamy odżywkę. Jeśli mamy psa
wystawowego, to przygotowanie jego szaty do wystawy należy rozpocząć dwa miesiące wcześniej. Wówczas usuwamy cały martwy włos
i podszerstek, a potem dokonujemy już tylko niewielkich korekt trymerskich. Tydzień przed wystawą podgalamy maszynką opisane wcześniej miejsca. Aby cały czas utrzymywać sznaucera w kondycji wystawowej, przetrymowujemy go lekko co kilka lub kilkanaście dni. Czeszemy raz w tygodniu.
PRZYBORY
* trymer uniwersalny lub gumowe nakładki na palce
* szczotka metalowa gęsta
* grzebień metalowy gęsty
* nożyczki
KOSMETYKI
* szampon dla psów twardowłosych
* odżywka zapobiegająca tworzeniu się kołtunów
„MÓJ PIES” RADZI
Aby uniknąć przebarwień na brodzie, widocznych zwłaszcza u białych sznaucerów, trzeba ją psu opłukać po każdym posiłku
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined