24.02.2005
Mordercza etykietka
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dwie wolontariuszki ratują psy, które trafiły do schroniska na Paluchu z etykietką niebezpiecznych i agresywnych
fot. Shutterstock
Elżbieta Lipińska ma już dwa rottweilery – Nukę i kalekiego Tobiego. Elżbieta Chromińska – na razie tylko Rona, ale niedługo może dołączy do niego Fiona. Fiona, Tobi i Ron to psy z Palucha. W schronisku jest coraz więcej porzuconych rottweilerów. Miesiąc temu było ich aż dziesięć.
Wyrzucają ze strachu
Na pozór psu tej rasy łatwo znaleźć dom. Wiele z nich szybko wraca jednak do schroniska. Nowi właściciele często nie wytrzymują presji otoczenia lub nie dają sobie rady z opieką nad dużym i silnym psem. A właściciel rottweilera musi być szczególną osobą – odpowiedzialną i zrównoważoną. Rottweiler nie jest zabawką ani narzędziem do obrony. Opiekun psa tej rasy nie powinien dopuścić do tego, by inni obawiali się jego psa, a co najważniejsze – sam nie może się go bać. Ludzie często wyrzucają rottweilery ze strachu. Niekiedy pozbywają się też psa, kiedy niedołężnieje lub gdy pogarsza się sytuacja finansowa i rodzinna. Aresa jego właściciele oddali po 7 latach, ponieważ w domu pojawiły się dzieci. A psy tej rasy żyją zwykle 10 – 12 lat. – Jak można tak okrutnie potraktować zwierzę w ostatnich latach jego życia? – pyta Elżbieta Lipińska.
Krzywdzący stereotyp
Obie Elżbiety specjalizują się w szukaniu domów dla rottweilerów po przejściach. Mówią, że to psy wierne, lojalne, o równym usposobieniu. W azylu marnieją w oczach – są delikatne, więc podatne na choroby i zdziczenie. Ostatnio z powodu chorób schroniskowych zmarły aż cztery.
Zdaniem wolontariuszek rottweilery potrzebują pomocy bardziej niż inne psy, gdyż krąży na ich temat wiele krzywdzących stereotypów. To wina nieodpowiedzialnych opiekunów, a po części także mediów, które wykreowały wizerunek rottweilera-mordercy. W efekcie nawet pracownicy schroniska boją się zajmować psami tej rasy.
– Większość rottweilerów nie ma zadatków na krwiożerczego mordercę – przekonuje Elżbieta Lipińska. – Ludzie o tym nie wiedzą i dlatego psy często znajdują nieodpowiednich właścicieli. Niedawno do schroniska trafiła suczka, która została skatowana przez właściciela, bo nie zdołała odstraszyć złodziei.
Ron Elżbiety Chromińskiej uchodził na Paluchu za „killera”, bo znalazł się w azylu z odgryzionym kawałkiem wargi. Teraz jest najwierniejszym przyjacielem domowego kocura.
Kandydat na szpilkach
Elżbieta Lipińska uważa, że nowi opiekunowie powinni dobrze poznać rottweilera w schronisku, zanim zabiorą go do domu. Martwi ją też, że bez ważnych powodów nie można odmówić wydania psa, a czasem widać, że przyszły pan nie jest dobrym kandydatem na właściciela rottweilera.
– Kiedyś przyszła wytworna pani w szpilkach. Daliśmy psa – opowiada Elżbieta Lipińska. – Niedługo potem przywiozła go z powrotem. Nie dała sobie rady. Powinnam się domyślić, że ktoś, kto przyjeżdża na Paluch w butach na wysokich obcasach, może nie do końca być świadom, z czym wiąże się opieka nad dużym psem.
Druga szansa
Na szczęście wśród adopcji rottweilerów przeważają te udane. Beata Sawicka przygarnęła Jackiego, który okazał się łagodnym jak baranek przyjacielem wszystkich domowników. Bojaźliwa Nana trafiła do Beaty Brodowskiej i, według opowieści opiekunki, „uśmiech z jej pyska nie schodzi”.
7-letni Ares znalazł schronienie u Katarzyny Strzeleckiej, która pisze o nim w liście, że „jest tak kochany, że nie da się tego wyrazić słowami”.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined