REKLAMA
REKLAMA

08.10.2021

Nie drażnij psa! Komenda Stołeczna Policji publikuje film

author-avatar.svg

Alicja Kowalska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Policjanci z Komendy Stołecznej nagrali film. Nie drażnij psa! O co chodzi?

nie drażnij psa

fot. Shutterstock

REKLAMA

Skąd wiadomo, że pies zamierza zaatakować? Jak się zachować, gdy już dojdzie do ataku, a czego absolutnie nie robić? Nie drażnij psa! Warszawscy policjanci przygotowali film instruktażowy przypominający podstawowe zasady zachowania w przypadku ataku czworonoga.

Nie drażnij psa! 

Jak informują stołeczni stróże prawa, zgłoszenia dotyczące nieostrożności przy trzymaniu zwierząt i pogryzienia przez psa to wcale nie jest rzadkość. Każdego roku dochodzi aż do około tysiąca takich niebezpiecznych przypadków. Czy można się uchronić przez ostrymi kłami psa, który nastawiony jest bojowo? Choć mówi się, że psy nigdy nie gryzą bez powodu, to ciężko doszukiwać się dobrych intencji u obcego czworonoga, który biegnie na nas z otwartą paszczą. Warto więc wiedzieć, ja się zachować, aby zminimalizować ewentualne skutki agresji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komenda Stołeczna Policji radzi 

Widząc psa – stój, nie uciekaj. Nie patrz psu w oczy. Nie okazuj strachu. Stań bokiem. To tylko niektóre z rad, jakimi stołeczni policjanci dzielą się w krótkim filmiku edukacyjnym. Choć na nagraniu widzimy “złodzieja” i funkcjonariuszy z psem policyjnym, którzy wspólnie zatrzymują złoczyńcę, to podpowiedzi z tej produkcji można z powodzeniem zastosować, jeśli sami znajdziemy się oko w oko z zaczepnym psem. Zachęcamy do obejrzenia, bo te półtorej minuty mogą uratować twoje zdrowie. 

Skąd wiadomo, że pies zaatakuje? 

Pies zastyga wtedy w bezruchu na sztywnych nogach, wpatruje się w ciebie intensywnie, czasem przewraca oczami, pochyla głowę, kładzie uszy, a jego sierść jeży mu się na grzbiecie. Te oznaki świadczą o tym, że czworonóg nie ma przyjacielskich zamiarów. Lepiej odsunąć się na bezpieczną odległość i nie drażnić i tak zdenerwowanego psa. Za chęcią ataku może stać strach, frustracja, trauma, ból czy chęć bronienia swego terenu lub zdobyczy. Niezależnie od tego, co jest powodem, w żadnym wypadku nie należy za to próbować uspokajać zwierzęcia, np. pochylać się nad nim czy próbować głaskać.  

A co, jeśli mimo wszystko dojdzie do ataku? Policjanci radzą, by przyjąć pozycję żółwia, czyli złapać się za głowę, tak aby chronić uszy oraz skulić na ziemi, osłaniając brzuch i wrażliwe części ciała. Warto też wiedzieć, co możemy zrobić i jak się zachować, gdy to nasz pies kogoś ugryzie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie, klikając TUTAJ.

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Psy.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „50 ras w sam raz do kochania”

źródło: https://www.voxfm.pl/warszawa/nie-draznij-psa-poradnik-stolecznych-policjantow-dla-mieszkancow-ak-YQVv-jfjf-VLES.html

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Alicja Kowalska

Wielbicielka zwierzaków wszelkiej maści i rodzaju, dlatego moja praca to moja pasja :) Opiekunka dwóch niesfornych kocic Lilo i Youki oraz suczki o imieniu Negra.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s