08.10.2021
Nie drażnij psa! Komenda Stołeczna Policji publikuje film
Alicja Kowalska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Policjanci z Komendy Stołecznej nagrali film. Nie drażnij psa! O co chodzi?
fot. Shutterstock
Skąd wiadomo, że pies zamierza zaatakować? Jak się zachować, gdy już dojdzie do ataku, a czego absolutnie nie robić? Nie drażnij psa! Warszawscy policjanci przygotowali film instruktażowy przypominający podstawowe zasady zachowania w przypadku ataku czworonoga.
Nie drażnij psa!
Jak informują stołeczni stróże prawa, zgłoszenia dotyczące nieostrożności przy trzymaniu zwierząt i pogryzienia przez psa to wcale nie jest rzadkość. Każdego roku dochodzi aż do około tysiąca takich niebezpiecznych przypadków. Czy można się uchronić przez ostrymi kłami psa, który nastawiony jest bojowo? Choć mówi się, że psy nigdy nie gryzą bez powodu, to ciężko doszukiwać się dobrych intencji u obcego czworonoga, który biegnie na nas z otwartą paszczą. Warto więc wiedzieć, ja się zachować, aby zminimalizować ewentualne skutki agresji.
Komenda Stołeczna Policji radzi
Widząc psa – stój, nie uciekaj. Nie patrz psu w oczy. Nie okazuj strachu. Stań bokiem. To tylko niektóre z rad, jakimi stołeczni policjanci dzielą się w krótkim filmiku edukacyjnym. Choć na nagraniu widzimy “złodzieja” i funkcjonariuszy z psem policyjnym, którzy wspólnie zatrzymują złoczyńcę, to podpowiedzi z tej produkcji można z powodzeniem zastosować, jeśli sami znajdziemy się oko w oko z zaczepnym psem. Zachęcamy do obejrzenia, bo te półtorej minuty mogą uratować twoje zdrowie.
Skąd wiadomo, że pies zaatakuje?
Pies zastyga wtedy w bezruchu na sztywnych nogach, wpatruje się w ciebie intensywnie, czasem przewraca oczami, pochyla głowę, kładzie uszy, a jego sierść jeży mu się na grzbiecie. Te oznaki świadczą o tym, że czworonóg nie ma przyjacielskich zamiarów. Lepiej odsunąć się na bezpieczną odległość i nie drażnić i tak zdenerwowanego psa. Za chęcią ataku może stać strach, frustracja, trauma, ból czy chęć bronienia swego terenu lub zdobyczy. Niezależnie od tego, co jest powodem, w żadnym wypadku nie należy za to próbować uspokajać zwierzęcia, np. pochylać się nad nim czy próbować głaskać.
A co, jeśli mimo wszystko dojdzie do ataku? Policjanci radzą, by przyjąć pozycję żółwia, czyli złapać się za głowę, tak aby chronić uszy oraz skulić na ziemi, osłaniając brzuch i wrażliwe części ciała. Warto też wiedzieć, co możemy zrobić i jak się zachować, gdy to nasz pies kogoś ugryzie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie, klikając TUTAJ.
źródło: https://www.voxfm.pl/warszawa/nie-draznij-psa-poradnik-stolecznych-policjantow-dla-mieszkancow-ak-YQVv-jfjf-VLES.html
Wielbicielka zwierzaków wszelkiej maści i rodzaju, dlatego moja praca to moja pasja :) Opiekunka dwóch niesfornych kocic Lilo i Youki oraz suczki o imieniu Negra.
Zobacz powiązane artykuły
10.07.2025
Zapisz się na RAW PALEO WARSAW DOG RUN i pomóż bezdomnym zwierzętom
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
RAW PALEO WARSAW DOG RUN to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich, którzy kochają psy, ruch na świeżym powietrzu i chcą zrobić coś dobrego. Tegoroczna edycja łączy bieganie z psem w formie canicrossu i dogtrekkingu z akcją charytatywną #BiegamDobrze dla Zwierzaków, wspierającą bezdomne psy i koty w całej Polsce.
undefined
09.07.2025
RAW PALEO WARSAW DOG RUN: pies i opiekun na wspólnej trasie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Już tej jesieni w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja RAW PALEO WARSAW DOG RUN – wyjątkowego wydarzenia, które łączy miłość do czworonogów z pasją do biegania. Będzie sportowo, emocjonalnie, a przede wszystkim wspólnie – bo w canicrossie i dogtrekkingu nie chodzi tylko o wynik, ale o więź, zaufanie i wspólne pokonywanie kilometrów. To coś więcej niż sport – to styl życia, który zyskuje coraz więcej fanów.
undefined
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined