08.10.2021
Nie drażnij psa! Komenda Stołeczna Policji publikuje film
Alicja Kowalska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Policjanci z Komendy Stołecznej nagrali film. Nie drażnij psa! O co chodzi?
fot. Shutterstock
Skąd wiadomo, że pies zamierza zaatakować? Jak się zachować, gdy już dojdzie do ataku, a czego absolutnie nie robić? Nie drażnij psa! Warszawscy policjanci przygotowali film instruktażowy przypominający podstawowe zasady zachowania w przypadku ataku czworonoga.
Nie drażnij psa!
Jak informują stołeczni stróże prawa, zgłoszenia dotyczące nieostrożności przy trzymaniu zwierząt i pogryzienia przez psa to wcale nie jest rzadkość. Każdego roku dochodzi aż do około tysiąca takich niebezpiecznych przypadków. Czy można się uchronić przez ostrymi kłami psa, który nastawiony jest bojowo? Choć mówi się, że psy nigdy nie gryzą bez powodu, to ciężko doszukiwać się dobrych intencji u obcego czworonoga, który biegnie na nas z otwartą paszczą. Warto więc wiedzieć, ja się zachować, aby zminimalizować ewentualne skutki agresji.
Komenda Stołeczna Policji radzi
Widząc psa – stój, nie uciekaj. Nie patrz psu w oczy. Nie okazuj strachu. Stań bokiem. To tylko niektóre z rad, jakimi stołeczni policjanci dzielą się w krótkim filmiku edukacyjnym. Choć na nagraniu widzimy “złodzieja” i funkcjonariuszy z psem policyjnym, którzy wspólnie zatrzymują złoczyńcę, to podpowiedzi z tej produkcji można z powodzeniem zastosować, jeśli sami znajdziemy się oko w oko z zaczepnym psem. Zachęcamy do obejrzenia, bo te półtorej minuty mogą uratować twoje zdrowie.
Skąd wiadomo, że pies zaatakuje?
Pies zastyga wtedy w bezruchu na sztywnych nogach, wpatruje się w ciebie intensywnie, czasem przewraca oczami, pochyla głowę, kładzie uszy, a jego sierść jeży mu się na grzbiecie. Te oznaki świadczą o tym, że czworonóg nie ma przyjacielskich zamiarów. Lepiej odsunąć się na bezpieczną odległość i nie drażnić i tak zdenerwowanego psa. Za chęcią ataku może stać strach, frustracja, trauma, ból czy chęć bronienia swego terenu lub zdobyczy. Niezależnie od tego, co jest powodem, w żadnym wypadku nie należy za to próbować uspokajać zwierzęcia, np. pochylać się nad nim czy próbować głaskać.
A co, jeśli mimo wszystko dojdzie do ataku? Policjanci radzą, by przyjąć pozycję żółwia, czyli złapać się za głowę, tak aby chronić uszy oraz skulić na ziemi, osłaniając brzuch i wrażliwe części ciała. Warto też wiedzieć, co możemy zrobić i jak się zachować, gdy to nasz pies kogoś ugryzie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie, klikając TUTAJ.
źródło: https://www.voxfm.pl/warszawa/nie-draznij-psa-poradnik-stolecznych-policjantow-dla-mieszkancow-ak-YQVv-jfjf-VLES.html
Wielbicielka zwierzaków wszelkiej maści i rodzaju, dlatego moja praca to moja pasja :) Opiekunka dwóch niesfornych kocic Lilo i Youki oraz suczki o imieniu Negra.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined