24.03.2005
Obroże elektryczne
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Obroże elektryczne, znane u nas od niedawna, wywołują skrajne emocje wśród właścicieli psów. Dla jednych jest to lekarstwo na wszystkie problemy, dla innych - nieuzasadnione okrucieństwo
Kiedy potrzebna?
Użycie obroży elektrycznej pomaga w układaniu psów trudnych, szczególnie w przypadku, kiedy tradycyjne metody szkolenia nie dają efektu. Obrożę możemy stosować w celu stłumienia agresji psa, wyeliminowania nadmiernego szczekania, czy wycia, a także do nauki przychodzenia do nogi, czy nie zjadania śmieci. Użycie obroży zawsze powinno być poprzedzone konwencjonalną nauką tych ćwiczeń, aby pies mając na sobie induktor doskonale wiedział, o co nam chodzi. Obroża elektryczna nie jest metodą szkolenia, a jej zadaniem jest jedynie skuteczne wyegzekwowanie znanych już psu ćwiczeń.
Kupić – nie kupić
Jeżeli pies sprawia kłopoty wychowawcze, nie musimy od razu kupować obroży elektrycznej. Wiele złych nawyków udaje się zlikwidować przy pomocy tradycyjnych metod szkolenia. Dopiero jeśli nie przynoszą one efektów, można pomyśleć o nabyciu obroży z induktorem. Decyzję najlepiej przedyskutować z lekarzem weterynarii i trenerem psa.
Bez stresu
Stosowanie prądu podczas tresury wielu osobom źle się kojarzy. Niesłusznie, bo w rękach niewłaściwego przewodnika nawet tradycyjna kolczatka może wywołać u psa ogromny stres, a nawet uszkodzenie ciała. W przypadku obroży elektrycznej, jeżeli używamy jej zgodnie z instrukcją obsługi, jest to niemożliwe. Co prawda impuls jest dla psa nieprzyjemny, ale naszemu pupilowi nic złego nie może się stać (natężenie prądu jest minimalne – ok. 80 mA).
Jak działa obroża
Właściciel, używając odpowiedniego przycisku w nadajniku, uruchamia sygnał radiowy przesyłający impuls do odbiornika umieszczonego na obroży psa. Odbiornik, w zależności od wybranej funkcji, emituje dźwięk o wysokiej częstotliwości lub przekazuje prąd. Bodziec elektryczny działa na psa za pośrednictwem umieszczonych w odbiorniku i dotykających skóry elektrod. Obroża spełnia swoje zadanie, jeśli pies pozostaje w zasięgu nadajnika. W zależności od typu urządzenia może to być od 125 m do 1200 m.
Sposób użycia
Obrożę z induktorem zakładamy psu na szyję tak, aby odbiornik znajdował się w okolicach podgardla. Obroża powinna ciasno przylegać do szyi psa. Włączamy nadajnik i odbiornik (obydwa urządzenia muszą być wyposażone w sprawne baterie lub akumulatorki), następnie ustawiamy na nadajniku najmniejszą siłę impulsu elektrycznego na jaką reaguje pies. Urządzenia posiadają płynną lub skokową regulację napięcia, nawet do 15 poziomów, z wstępnym ostrzeżeniem dźwiękowym. Podczas użycia obroży elektrycznej powinniśmy postępować według zasady: komenda-brak reakcji-sygnał dźwiękowy, a po nim sygnał elektryczny-reakcja-pochwała.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined