20.02.2007
Ósemka
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W tej rubryce co miesiąc prezentujemy sztuczkę, której możesz nauczyć swojego psa. Tym razem instruujemy, jak robić ósemki
fot. Shutterstock
Efektowną i dość prostą do nauczenia sztuczką jest ósemka. Rzecz jasna będą potrzebne drobne smakołyki, choć w nauce tego ćwiczenia często doskonale sprawdza się też zabawka.
ETAP I – ćwiczymy w miejscu ze smakołykami w jednej lub obu dłoniach
Zaczynamy od uczenia psa robienia ósemek wokół nóg, gdy się nie ruszamy z miejsca. Stajemy w rozkroku, nasz uczeń znajduje się przed nami. Smakołyk możemy trzymać w jednej lub obu dłoniach.
Ćwiczenie ze smokołykiem w obu dłoniach
Jedną rękę przekładamy od tyłu między nogami – tak, że dłoń ze smakołykiem wystaje z przodu. Zachęcamy psa do przejścia między naszymi nogami za przysmakiem lub zabawką, następnie prowadzimy go dalej – tak by okrążył nogę.
Kiedy znajdzie się znowu przed nami, dajemy mu smakołyk, za którym go prowadziliśmy. Natychmiast podstawiamy mu pod nos drugą rękę ze smakołykiem i prowadzimy wokół drugiej nogi. Na końcu oczywiście nagradzamy.
Dodatkowe nagradzanie w trakcie ćwiczenia (po okrążeniu jednej nogi) stosujemy jedynie na początku nauki. Później robimy to tylko w wypadku psów mających problemy z wykonaniem od razu całej ósemki. Jeśli psiakowi nauka tej sztuczki idzie wyjątkowo opornie, można nawet wziąć pełną garść smakołyków i nagradzać go co krok.
Ćwiczenie ze smakołykiem w jednej dłoni
Gdy trzymamy smakołyk – lub zabawkę – w jednej dłoni, nie nagradzamy psa po okrążeniu pierwszej nogi. Szybko przekładamy przysmak do drugiej ręki (odpowiednio wcześnie przełożonej za drugą nogą od tyłu) i prowadzimy psa wokół drugiej nogi, nagradzając dopiero po wykonaniu ósemki. Nagradzanie na końcu ćwiczenia pomoże psu pojąć, że nie składa się ono tylko z okrążenia jednej nogi.
etap II – Utrwalamy sztuczkę i dodajemy komendę słowną
Prowadzenie za smakołykiem lub zabawką powtarzamy – w zależności od potrzeby – kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy (oczywiście w kilku sesjach). Stopniowo staramy się coraz mniej pochylać i nie prowadzić już psa przez całą drogę – po jakimś czasie wystarczy wystawienie dłoni zza kolana. Następnie rezygnujmy z naprowadzania smakołykiem lub zabawką, dając mu znaki samą ręką.
Kiedy pies już płynnie wykonuje ćwiczenie, dodajemy komendę słowną – np. „ósemka”. W końcu nasz uczeń zacznie robić ósemkę na dyskretną komendę optyczną (rozstawienie nóg) połączoną z komendą słowną. Można też dla ułatwienia uginać odpowiednie kolano, co staje się dla psa dodatkową komendą optyczną wskazującą, żeby dalej „ósemkować”.
Etap III – Uczymy ósemki w ruchu
Kiedy pies opanuje już dobrze ósemkę, wykonywaną, gdy stoimy, nie powinno być dla niego problemem przestawienie się na slalom między nogami w ruchu. Dajemy komendę „ósemka” i powoli ruszamy z miejsca, potem przyspieszamy. Możemy też przemieszczać się do tyłu i na boki – pamiętajmy jednak, że wtedy pies musi bardziej wykręcać, więc jest to dla niego trudniejsze niż ósemka w miejscu lub podczas poruszania się do przodu.
Oprócz tego, że stanowi efektowną sztuczkę, ósemka jest też popularną figurą w tańcu z psem i elementem rozgrzewki np. przed agility – doskonale rozciąga mięśnie!
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined