28.02.2013
Pierwszy w Polsce owczarek holenderski w policji
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Suczka Gora vel Dora będzie tropić przestępców i patrolować teren Ostrowca Świętokrzyskiego.
fot. Zespół Prasowy KWP w Kielcach
– Dora jest skoczna jak wiewiórka – mówi opiekun suczki, starszy sierżant Rafał Orzechowski. W Sułkowicach pod Warszawą, gdzie znajduje się Zakład Kynologii Policyjnej, jedyny w Polsce ośrodek szkolenia przewodników i tresury psów służbowych, po raz pierwszy w jego ponad pięćdziesięcioletniej historii przygotowano do służby owczarka holenderskiego krótkowłosego. Rasa ta, występująca w trzech odmianach: krótkowłosej, długowłosej i szorstkowłosej, jest w Polsce mało znana – w 2012 roku zarejestrowano w Związku Kynologicznym w Polsce zaledwie sześć takich psów. W Holandii, skąd pochodzi, tamtejsza policja korzysta z jej pomocy od dawna. Grupa koordynatorów zajmujących się doborem psów do pracy w polskiej policji nie bez powodu zainteresowała się tym owczarkiem z wyglądu przypominającym hienę. Jest to bowiem pies niezwykłe wytrwały, odporny na trudne warunki atmosferyczne, inteligentny, oddany i chętny do pracy z przewodnikiem.
– W ostatnim czasie do policji trafia coraz więcej psów innych ras niż owczarek niemiecki, jak choćby owczarki belgijskie, które podobnie jak holender nie są zbyt urodziwe. Jednak to nie uroda a predyspozycje rasy do pracy są głównym kryterium doboru – mówi podkomisarz Kamil Tokarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Gora, dwuletnia suczka rasy owczarek holenderski krótkowłosy, w wyniku losowania spośród 12 psów wytypowanych do pracy w policji, trafiła pod opiekę starszego sierżanta Rafała Orzechowskiego z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Początkowo jej nowy przewodnik był trochę zaskoczony. Nigdy wcześniej nie miał do czynienia z tą rasą, w dodatku Gora jest suczką, co sierżantowi, który prywatnie jest właścicielem owczarka niemieckiego Brutusa, wydało się niezbyt fortunne. Ostatecznie jednak Gora, nazywana przez opiekuna Dorą, bardzo przypadła mu do gustu. Po trwających pięć i pół miesiąca intensywnych treningach 20 lutego przewodnik i jego pies ukończyli kurs o specjalizacji patrolowo-tropiącej.
– Dora jest teraz bardziej posłuszna, ale w trakcie zajęć musiałem wykazać dużo cierpliwości, bo wyegzekwowanie posłuszeństwa bywało niełatwe. Jej żywiołowy charakter w połączeniu z łatwością uczenia się powodowały, że kiedy opanowała nową czynność, trzeba było zajmować ją czymś innym, bo szybko się nudziła – opowiada starszy sierżant Rafał Orzechowski. – Dora jest skoczna jak wiewiórka, potrafi przeszukać trudny teren, tropić ludzkie ślady w poszukiwaniu zaginionej osoby, ścigać uciekającego bandytę. Jej zadaniem będzie patrolowanie terenu Ostrowca Świętokrzyskiego oraz pilnowanie porządku i bezpieczeństwa podczas imprez masowych.
W ośrodku szkolenia w Sułkowicach przywiązuje się dużą wagę do rozwijania u przewodników psów takich cech jak wrażliwość, odpowiedzialność i opiekuńczość. Przewodnik musi pamiętać, że pies jest jego partnerem – oddanym, lojalnym i gotowym do niesienia pomocy – można przeczytać na stronie internetowej Zakładu Kynologii Policyjnej. Sierżant Rafal Orzechowski ma więc nie tylko solidną wiedzę teoretyczną, ale także nauczył się, jak porozumiewać się ze swoją pupilką, jak ją właściwie pielęgnować oraz żywić. Oboje czekają teraz na swoją pierwszą prawdziwą akcję. PK
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined