REKLAMA
REKLAMA

18.12.2007

Frędzel to prawdziwy psi przyjaciel – opowiada Adam Myjak

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Sześć lat temu mój syn Tomasz przemierzał centrum Warszawy z koleżanką. Był luty - na dworze ziąb. Postanowili wstąpić do cukierni. Przed wejściem zobaczyli popiskującego pieska przywiązanego do słupka.

Frędzel

https://www.psy.pl/rasy/

REKLAMA

Pomyśleli, że jego właściciel jest zapewne w środku. Gdy jednak, zjadłszy ciastka, wyszli, pies nadal popiskiwał i się trząsł. Tomasz wrócił więc do cukierni i spytał, do kogo należy zwierzak. Niestety, nikt się nie przyznał. Choć wystraszony i nieufny, psiak nie sprawiał wrażenia wygłodzonego i był w dość dobrej kondycji. W dniu przygarnięcia Frędzel (takie otrzymał imię) wyglądał na kilkumiesięcznego psa. Tomasz zabrał go z sobą, choć trochę się obawiał, jak zareaguję na obecność nowego domownika, bo właśnie przebywałem poza domem.

Wiele rozumie

Gdy po powrocie wszedłem do kuchni, ujrzałem leżącą pośrodku kuleczkę. Wbrew obawom syna zaakceptowałem jej obecność. Podczas rodzinnej debaty podjęliśmy decyzję, że psiak będzie się nazywał Frędzelek. Gdy podrósł, imię przybrało bardziej dorosłą formę: Frędzel. Nasz czworonóg szybko się zadomowił.

Najlepiej się czuje, gdy w domu jest cała rodzina, czyli oprócz mnie: żona Barbara oraz synowie Tomasz i Aleksander. Zawsze towarzyszy nam przy posiłkach, i to wcale nie dlatego, by prosić o smaczny kąsek – po prostu chce być blisko nas. Chętnie zwija się w kłębek pod biurkiem, gdy moja żona pracuje w gabinecie. Wieczorem wchodzi pod łóżko, a rano wskakuje na nie i robi nam pobudkę.

Z Frędzlem można długo rozmawiać, on wiele rozumie. Podbiega do bramy, gdy zbliża się ktoś z domowników, jest też przyjazny wobec gości. Nie przepada tylko za małymi dziećmi, co zapewne wynika z doświadczeń z wczesnego dzieciństwa.

Wyzwala wiele pozytywnej energii

Letnie wakacje Frędzel spędza z nami na Mazurach. Tam bojowo obszczekuje się z wiejskimi psami, nawet jeśli są dużo większe, a przyjaźni się i bawi tylko z jednym. Wielką atrakcją pobytów w tamtych okolicach są długie spacery po lasach. Frędzel wykazuje się świetną pamięcią do ścieżek i miejsc, które już kiedyś odwiedziliśmy. Chętnie też uczestniczy w wyprawach na jeziora – siada wtedy zawsze na dziobie łodzi.

Przez mój dom przewinęło się kilka psów, m.in. wilczyca Wera, która wspaniale stróżowała i chodzący własnymi ścieżkami spaniel Drops. Jednak dopiero przy Frędzlu zrozumiałem, co to znaczy pies przyjaciel. On wyzwala tak wiele pozytywnej energii, że życzę każdemu, by mógł doświadczyć takich uczuć.

ADAM MYJAK, Rzeźbiarz i pedagog, ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych i przeszedł w niej wszystkie szczeble kariery akademickiej od asystenta do profesora zwyczajnego. Trzykrotnie wybierany na rektora tej uczelni. Autor 50 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych. Jest m.in. twórcą kwadrygi Apollina na frontonie Teatru Wielkiego w Warszawie

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s