02.12.2010
Pies – kot 1:0
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Na przestrzeni wieków mózgi psów urosły bardziej niż kotów, ponieważ zwierzętom lepiej zsocjalizowanym są one bardziej potrzebne niż tym o większych skłonnościach do samotnictwa. Przełomowe odkrycie naukowców z Oxford University ogłoszono na łamach magazynu „PNAS”.
Jego autorami są dr Susanne Shultz i prof. Robin Dunbar z Instytutu Antropologii Poznawczej i Ewolucyjnej (ICEA). Po raz pierwszy sporządzono wykres obrazujący rozwój mózgów ponad 500 różnych grup ssaków na przestrzeni 60 mln lat. Badano zwierzęta żyjące i skamieliny.
Dotąd powszechnie sądzono, że mózg rósł proporcjonalnie do powiększającego się ciała i że tendencja ta dotyczyła wszystkich ssaków. Teraz się okazało, że przez wieki najbardziej rozwinęły się mózgi małp, koni, delfinów, wielbłądów i psów, czyli ssaków żyjących w stabilnych grupach społecznych. Z kolei mózgi samotników takich jak koty, jelenie czy nosorożce rosły w tym samym czasie dużo wolniej.
Dr Susanne Shultz uważa, że dowodzi to, iż kooperacja i koordynacja działań potrzebne w grupie wymusiły powiększenie mózgu, który musiał sobie radzić z wymogami socjalizacji. Z kolei prof. Robin Dunbar dodaje, że nawet mózgi zwierząt, które mają kontakt z ludźmi, takich jak koty, są o wiele mniejsze niż te u psów czy koni, co wynika właśnie z braku socjalizacji. MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined