02.12.2010
Pies – kot 1:0
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Na przestrzeni wieków mózgi psów urosły bardziej niż kotów, ponieważ zwierzętom lepiej zsocjalizowanym są one bardziej potrzebne niż tym o większych skłonnościach do samotnictwa. Przełomowe odkrycie naukowców z Oxford University ogłoszono na łamach magazynu „PNAS”.
Jego autorami są dr Susanne Shultz i prof. Robin Dunbar z Instytutu Antropologii Poznawczej i Ewolucyjnej (ICEA). Po raz pierwszy sporządzono wykres obrazujący rozwój mózgów ponad 500 różnych grup ssaków na przestrzeni 60 mln lat. Badano zwierzęta żyjące i skamieliny.
Dotąd powszechnie sądzono, że mózg rósł proporcjonalnie do powiększającego się ciała i że tendencja ta dotyczyła wszystkich ssaków. Teraz się okazało, że przez wieki najbardziej rozwinęły się mózgi małp, koni, delfinów, wielbłądów i psów, czyli ssaków żyjących w stabilnych grupach społecznych. Z kolei mózgi samotników takich jak koty, jelenie czy nosorożce rosły w tym samym czasie dużo wolniej.
Dr Susanne Shultz uważa, że dowodzi to, iż kooperacja i koordynacja działań potrzebne w grupie wymusiły powiększenie mózgu, który musiał sobie radzić z wymogami socjalizacji. Z kolei prof. Robin Dunbar dodaje, że nawet mózgi zwierząt, które mają kontakt z ludźmi, takich jak koty, są o wiele mniejsze niż te u psów czy koni, co wynika właśnie z braku socjalizacji. MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined