18.10.2007
Pies miesiąca – Ulfi
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Border collie Ulfi, który przybył do Polski cztery lata temu z Pirenejów, triki dogfrisbee ćwiczone przez inne psy przez kilka tygodni, opanowuje w kilka minut
fot. Shuhtterstock
Gdy Ulfi przylatywał do Polski w pożyczonej klatce dla kota, jego przyszłe życie było zaplanowane, ale inaczej, niż się w rzeczywistości potoczyło – Dariusz Radomski chciał z nim zajść daleko w wyczynowym agility. I tak by się pewnie stało, gdyby nie kontuzja właściciela, dzięki której… obaj stali się mistrzami dogfrisbee – a zarazem jego prekursorami w Polsce!
Jakiś taki kwadratowy
Nim jednak do tego doszło, Dariusz Radomski szukał dla siebie psa wśród linii pracujących za granicą. – Gdy zobaczyłem go w internecie, zakochałem się od pierwszego wejrzenia – opowiada. – Poleciałem po niego do Tuluzy. Nie wiedziałem, jak zniesie podróż, zwłaszcza że okazało się, iż klatka jest odrobinę za duża i że być może nie będę mógł zabrać ośmiotygodniowego szczeniaka na pokład. Gdyby nie jego poprzednia właścicielka Patrycja, która z płaczem oświadczyła pracownikowi lotniska, że pies w luku bagażowym będzie nieszczęśliwy – pewnie zostalibyśmy rozdzieleni. Jednak wszystko się udało i Ulfi wylądował w Warszawie.
Wygląd border collie nie pozostawia nikogo obojętnym – zwłaszcza jeśli jest to biały border blue merle z niebieskimi oczami – więc wśród znajomych Darka pojawiły się różne komentarze. Najdelikatniejsze to: „Jakiś taki kwadratowy jest…” i „Ty chciałeś takiego?”. Ale szybko ucichły, gdy okazało się, że nauka siadania, warowania czy dawania głosu zajmuje Ulfiemu średnio kilkanaście sekund. Rozpoczął treningi w klubie AKI u Agnieszki Boczuli, gdzie robił błyskawiczne postępy. Potem przyszła kolej na tor agility w klubie Fort.
Na pierwszych w swoim życiu zawodach obedience Ulfi zajął z Darkiem trzecie miejsce z wynikiem 95,5 na 100 punktów w stawce 20 psów, z których większość ćwiczyła posłuszeństwo od lat. Z kolei w zawodach International Agility Link w klasie 0 w konkurencji 20 psów zdobyli w jednym z biegów pierwsze miejsce. Start był więc fantastyczny. A potem miejsca medalowe posypały się jak z rogu obfitości. – Czegokolwiek się dotknęliśmy, Ulfiemu szło to jak z płatka – mówi właściciel naszego bohatera.
Prekursor frisbee
– Niestety, a może na szczęście – opowiada Dariusz Radomski – kontuzja kolana sprawiła, że musiałem znaleźć taką formę aktywności, która będzie wymagała ode mnie mniej ruchu, a jednocześnie stworzy pole do popisu psu. Zacząłem szukać i trafiłem na dogfrisbee – sport polegający na zabawie z psem plastikowym talerzykiem. Rzucamy mu go, a on go łapie, wykonując przy tym ekwilibrystykę w powietrzu. Zacząłem ściągać filmy i próbowałem powtarzać podpatrzone tam sztuczki – znowu na to, co innym zwierzakom zajmowało kilka tygodni, Ulfiemu starczało kilka minut.
Darek połknął bakcyla dog-frisbee. Pojechał na seminarium do Niemiec. Chciał przenieść tę pasję do Polski. I udało mu się. Minęły niespełna trzy lata i w tym roku we Wrocławiu odbyły się zorganizowane przez niego mistrzostwa Europy w tym sporcie (więcej na s. 6). I choć Ulfi nie święcił na nich największych triumfów, jego pan wspomina wcześniejsze sukcesy: III miejsce w kategorii open na mistrzostwach Europy organizacji USDDN i III miejsce w kategorii open na mistrzostwach Europy organizacji Skyhundz w 2006 r. (cenione bardziej niż zwycięstwo w long distance Skyhundz i mini distance USDDN), a także III miejsce na międzynarodowych mistrzostwach Holandii. W tym roku zawojowali Czechy – zdobyli międzynarodowe mistrzostwo tego kraju.
Zwierzę z mózgiem
Ulfi to pies rodzinny z radością biegający po ogrodzie. Frisbee ćwiczy zaledwie kilka minut dziennie – bo nie można psa znudzić, trzeba przerywać tę zabawę, gdy jeszcze trwa w najlepsze. Już wkrótce wznowią też ćwiczenia z flyballu – zamierzają zimą wziąć udział w mistrzostwach Belgii.
– Ulfi przewrócił świat mojej rodziny do góry nogami – mówi Dariusz Radomski. – Mówię czasem, że wszystko przez tego białego psa z internetu, który czerpie niezrozumiałą przyjemność z wykonywania rozkazów człowieka. Chciałem mieć zwierzę z mózgiem – i mam.
Dużo nie brakowało, a Darek i Ulfi nie stanowiliby pary. Gdy pierwszy raz rozmawiał z Patrycją, ta spytała go, czy ma owce (Ulfi jest synem reprezentanta Francji i bratem mistrza Francji w pasieniu). Gdy odpowiedział, że nie, pytała dalej – o krowy i kaczki, a po uzyskaniu negatywnej odpowiedzi, oświadczyła kategorycznie: „To ci go nie sprzedam”. Dogadali się jednak. Nie minęły dwa lata i Darek kupił owce swojemu psu. Teraz Ulfi co tydzień je pasie…
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined