22.01.2007
Pies od środka
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak sobie radzić z problemami z przewodem pokarmowym psów - pytamy prof. Andrzeja Deptę
fot. Shutterstock
Co różni przewód pokarmowy psa od przewodu pokarmowego człowieka?
Ze względu na to, że psy są zwierzętami mięsożernymi, w inny sposób trawią pokarmy. Silniejsze wydzielanie kwasu solnego i pepsyny powoduje, że mięso, którego głównym składnikiem jest białko, pies trawi łatwiej niż człowiek.
Jaka jest zatem Pana opinia o diecie BARF, bazującej na tym, że psy są z natury mięsożerne?
Ta dieta polega na podawaniu nieoczyszczonych produktów: mięsa, mielonych kości itd. Może to być korzystne, ale tylko dla zdrowych psów, natomiast na psa chorego, który ma problemy z przewodem pokarmowym, może oddziaływać negatywnie.
Bezpieczniejsze są zatem gotowe karmy?
Te markowe zawierają odpowiednie proporcje białka, tłuszczu, węglowodanów, domieszki związków mineralnych, witamin i w zasadzie nie powinny wywoływać negatywnych skutków – o ile są odpowiednio racjonowane i o ile pies ma nieograniczony dostęp do wody, co jest ogromnie istotne zwłaszcza przy podawaniu karm suchych.
Niektórzy hodowcy dodają do gotowej karmy np. wywar z kości cielęcych. Co pan o tym sądzi?
Jeśli karma jest pełnoporcjowa i pies dostaje wodę, nie ma to uzasadnienia.
Na jakie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego psy cierpią najczęściej?
Decydującym kryterium jest wiek zwierzęcia. U młodych psów mamy zwykle do czynienia z infekcjami wirusowymi. U starszych z kolei pokarm wolniej się przemieszcza w układzie pokarmowym, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Psy w podeszłym wieku mają też problemy z wchłanianiem.
Obserwuje się również pewne predyspozycje rasowe, np. owczarki niemieckie często chorują na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki. U ras miniaturowych występuje objawiający się krótkotrwałą i niegroźną biegunką tzw. syndrom nadwrażliwości, który może być spowodowany nawet nadopiekuńczością właściciela – np. ciągłym głaskaniem.
W jaki sposób pies sygnalizuje, że ma kłopoty z przewodem pokarmowym?
Główny objaw to biegunka. Jej przyczyny mogą być różnorakie. Powodują ją wirusy i bakterie. Może być związana z zaburzeniami wydzielania enzymów trawiennych (zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki), z nieprawidłowym składem flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym (tzw. przerost bakteryjny) lub z nadwrażliwością na pokarm, alergią i nietolerancją pokarmową.
Co oznacza biegunka z domieszką krwi?
Może oznaczać stan zapalny żołądka i jelit, najczęściej krwotoczny, występujący przy infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Schorzenie to dotyczy najczęściej małych ras. Cechuje się dużym nasileniem objawów chorobowych (wypróżnienia ponad sześć razy dziennie, szybkie wychudzenie, odwodnienie, osłabienie mięśni, oziębienie ciała) i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Czy jest niebezpieczniejsza niż zwykła biegunka?
Każda biegunka jest niebezpieczna, bo powoduje zaburzenia we wchłanianiu, szybszy pasaż treści pokarmowych, czyli obciążenie mechaniczne przewodu pokarmowego i rozwodnienie kału. Konsekwencją zawsze jest odwodnienie organizmu i to ono stanowi największe zagrożenie dla psa. Mogą się bowiem pojawić problemy metaboliczne, kwasica, zaburzenia wodno-elektrolitowe rzutujące na funkcjonowanie nerek, serca i wątroby.
Jak w takiej sytuacji powinien się zachować właściciel psa?
W wypadku wystąpienia biegunki musi się jak najszybciej zgłosić do lekarza weterynarii. Trzeba bowiem przede wszystkim nawodnić organizm. Odbywa się to w formie kroplówki lub nawodnienia dootrzewnowego. Są też preparaty do nawadniania doustnego, które można podawać samodzielnie, ale na dalszym etapie leczenia i zgodnie z zaleceniami lekarza.
Co Pan sądzi o głodówce jako metodzie leczniczej?
24-godzinna głodówka – oczywiście z dostępem do wody – jest jak najbardziej wskazana. W jej efekcie przewód pokarmowy odpoczywa – nie ma czynnika powodującego namnażanie się bakterii. Nie polecam natomiast innych domowych sposobów, takich jak podawanie marchwianki.
Czy masaż brzucha może pomóc psu, który ma kłopoty z wypróżnianiem?
Jeśli perystaltyka jelit z jakichś powodów jest osłabiona, to masaż może ją pobudzić. Myślę jednak, że bardziej chodzi tu o kontakt właściciela z psem – i to on może zwierzakowi przynosić ulgę.
Czy wymioty zawsze sygnalizują chorobę?
Pod pojęciem wymiotów rozumiemy stan nudności lub wymioty rzeczywiste. Nudności u zwierząt manifestują się bezruchem, ziewaniem, oblizywaniem nosa, ślinieniem, żuciem. Z tymi objawami związane są łagodne zaburzenia motoryki żołądkowo-jelitowej.
Tzw. poranne wymioty, gdy pies ma pusty żołądek i wymiotuje żółcią, są zwykle wynikiem zaburzeń motorycznych tzw. refluksu żołądkowo-przełykowego lub jelitowo-żołądkowego. Jeżeli występują sporadycznie, to nie stanowią większego problemu. Jeżeli jednak pojawiają się z dużą częstotliwością, należy bezwzględnie zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Wymioty rzeczywiste w większości wypadków są spowodowane chorobami przewodu pokarmowego (zapalenie gardła, zapalenia żołądka i jelit, ciała obce oraz niedrożności jelit). Innymi przyczynami są najczęściej pobudzenia ośrodka wymiotnego przez toksyny z zewnątrz (zatrucia), a także zapalenie i niewydolność wątroby, ostra niewydolność nerek – mocznica, ropomacicze oraz cukrzycowa kwasica. Ponadto częstą przyczyna wymiotów, szczególnie u młodych zwierząt, są zaburzenia przedsionkowe związane z chorobą lokomocyjną.
Dlaczego wymioty towarzyszą zapaleniu gardła?
Ponieważ na łukach podniebiennych gromadzi się wówczas śluz, który podrażnia receptory – pies nie umie go ani odkrztusić, ani połknąć. Z reguły kilka godzin po podaniu antybiotyku wymioty ustępują.
Jedną z częstszych dolegliwości gastrologicznych jest ostre rozszerzenie żołądka ze skrętem…
Występuje najczęściej u psów ras dużych. Szczególnie predysponowane są: dog niemiecki, owczarek niemiecki, bokser i psy seteropodobne w wieku powyżej 2-3 lat, ale zdarza się, że choroba ta dotyka również psy ras średnich i małych.
Istnieje wiele hipotez na temat czynników ją wywołujących: m.in. uwarunkowania anatomiczne i fizjologiczne (luźne więzadła żołądka, jego szybkie skurcze, połykanie powietrza, stres). Żadna z nich nie może jednak tłumaczyć wszystkich przypadków. Prawdopodobnie chorobę tę wywołuje wiele czynników naraz. Twierdzenie, że zespół rozszerzenia i skręcenia żołądka powstaje na skutek zbyt obfitego posiłku, po którym pies dużo się rusza, można obalić, ponieważ cierpią na tę chorobę również psy w trakcie hospitalizacji (które nie ruszały się dużo) oraz głodujące.
Jakie objawy wskazują na zagrożenie skrętem żołądka?
Powiększenie rozmiarów brzucha w okolicach podżebrza, tkliwość, bolesność, niepokój psa. Jeśli dochodzi do samego skrętu, mamy do czynienia z objawami wstrząsu: bladością błon śluzowych, przyspieszeniem oddechu i tętna, zataczaniem się.
Czy pies może cierpieć na kamienie żółciowe?
Tak, ale nie jest to problem tej skali co u ludzi. Kamienie żółciowe częściej występują u suk niż u samców. Dość trudno je zdiagnozować na zdjęciu rentgenowskim, bo żeby się to udało, złogi żółciowe muszą mieć odpowiednią ilość elementów mineralnych.
A choroba wrzodowa żołądka występuje u psów?
Tak. Mechanizm powstawania wrzodów jest podobny. Oczywiście żołądek ma naturalną barierę, która chroni go przed tą infekcją. Ale nadużywanie niektórych leków, np. niesterydowych przeciwzapalnych, ją osłabia – a te leki są dość powszechnie stosowane w naszej medycynie.
Objawy sprowadzają się do wymiotów, czasem może się pojawić domieszka krwi. Jedynym badaniem dającym gwarancję postawienia dobrej diagnozy jest gastroskopia.
Gdzie ją można wykonać?
W Polsce są dwa znaczące ośrodki zajmujące się gastroenterologią i mające odpowiednie możliwości techniczne: Wydziały Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W większych lecznicach prowadzi się podstawowe badania endoskopowe, ale zwykle sprzęt, którym one dysponują, nie jest najnowszy, co powoduje, że jakość badań budzi pewne wątpliwości.
Koszt takiego badania wynosi 150-350 zł i zależy od wielkości psa, rodzaju zastosowanej narkozy i przygotowania pacjenta.
Prof. dr hab. Andrzej Depta
jest kierownikiem Zespołu Diagnostyki Klinicznej w Katedrze Nauk Klinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz przewodniczącym sekcji gastroenterologii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined