22.02.2005
Pies to nie kot
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Basenji to rasa psów, które dbają o sierść tak jak kot - wylizując ją. Zwykle jednak Uporczywe wylizywanie się psa oznacza jakiś problem, czasem psychiczny
fot. Shutterstock
Zmiany dermatologiczne nie zawsze są następstwem różnego rodzaju zakażeń. Mogą mieć podłoże psychiczne. Przykładem są tzw. dermatozy z wylizywania. Schorzenie to występuje u psów nerwowych, niespokojnych, niepokojonych przez otoczenie i nudzących się (w kojcu, przy budzie, pozostawianych na wiele godzin w mieszkaniu). Zmiany najczęściej dotykają kończyn przednich w okolicach nadgarstków, czasem też kończyn tylnych w okolicach stawu skokowego. Pies wylizuje te miejsca tak intensywnie, że kaleczy się.
Niektórzy badacze wysnuli teorię, iż podczas wylizywania uwalniają się endorfiny, tj. substancje dające odczucie zadowolenia. Przeprowadzono test: niektórym wylizującym się zwierzętom podano leki znoszące uczucie samozadowolenia – większość przestała to robić.
Jeszcze inna teoria mówi, że przyczyną takich zachowań jest nieprawidłowe funkcjonowanie nerwów czuciowych. Tzw. zespól samouszkadzania wynika najprawdopodobniej ze zmian patologicznych w obrębie rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Pierwsze objawy są widoczne już u szczeniąt: na skutek spadku odczuwania bólu liżą one łapy, gryzą je, a niekiedy nawet odgryzają sobie fragmenty.
Ponieważ wylizywanie się jest zwykle następstwem pozostawienia psa samemu sobie, by mu pomóc, należy zacząć mu poświęcać więcej czasu. Weterynarz może zalecić podawanie preparatów uspokajających i mineralno-witaminowych oraz stosowanie kołnierza ochronnego.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined