20.11.2006
Pląsy na sześć nóg
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Tańca z właścicielem może spróbować każdy pies - molosy lub starsze czworonogi zatańczą walca lub tango, a młode i zwinne - rock and rolla czy sambę. Zacznijmy więc naukę, aby zdążyć przed karnawałem!
fot. Shutterstock
Uczenie psa figur tanecznych wygląda podobnie jak nauka innych ćwiczeń – na przykład z zakresu posłuszeństwa – jednak wymaga wyjątkowo dużej precyzji. Trzeba uchwycić moment, gdy pies wykona ruch, na którym nam zależy. Dlatego zaleca się używanie podczas szkolenia markera zaznaczającego zachowanie, np. słowa „dobrze” – a najlepiej klikera. Ułatwi to psu zrozumienie, czego od niego oczekujemy, i wpłynie na przyspieszenie nauki.
Najprostszą metodą uczenia psa elementów tańca jest naprowadzanie go na kolejne figury za pomocą smakołyku trzymanego w ręce. Małe psy wygodniej jest naprowadzać za pomocą targetu – kijka z kolorową kulką na końcu, za którą maluch podąża.
Komendy dodajemy na ostatnim etapie nauki. Gest pozostały po naprowadzaniu pełni w wielu wypadkach funkcję naturalnej komendy optycznej – np. przy obrotach. W innych sytuacjach komendą jest postawa przewodnika – na przykład uniesiona noga. Starajmy się jednak wszystkie figury tak dopracować, aby pies wykonywał je na dyskretne komendy słowne. Wówczas widzowie będą mieli wrażenie, że czworonożny tancerz czyta w naszych myślach.
Taniec z psem to widowiskowa dyscyplina, chociaż aby oczarować publiczność lekkością wykonania, trzeba poświęcić sporo czasu na ćwiczenia. Podstawowe figury są jednak łatwe do opanowania i wystarczą, aby stworzyć prosty układ na pokaz dla rodziny lub przyjaciół. Zróbmy zatem pierwszy taneczny krok!
1. Ukłon
Zacznijmy od bardzo prostej figury – ukłonu, którym możemy rozpocząć i zakończyć taniec. Uczy się go podobnie jak pozycji „waruj”. Za pomocą smakołyku naprowadź głowę psa w dół – co sprawi, że ugnie on przednie łapy. Musisz wykazać się refleksem, by zatrzymać go w momencie, gdy przednie łapy ma ugięte, a tylne jeszcze wyprostowane. Zaznacz tę pozycję kliknięciem lub słowem „dobrze” i podaj smakołyk. Jeśli się spóźnisz – pies opuści zad i zawaruje, lepiej więc kilka razy zaznaczyć zachowanie zbyt wcześnie niż raz zbyt późno.
Później uczymy psa wytrwania w tej pozycji około pięciu sekund. Na końcu dodajemy komendę – może to być sygnał optyczny w postaci wykonanego przez przewodnika głębokiego ukłonu.
2. Obroty
Obroty pies może wykonywać w tańcu przed przewodnikiem lub obok niego. Najpierw naucz psa obrotu przed tobą. Prowadząc go za pomocą smakołyku, zatocz ręką koło. Najpierw nagródź (pochwałą słowną lub kliknięciem oraz smakołykiem) za pół obrotu, potem za cały, a gdy już zrozumie, o co chodzi, spróbuj go zachęcić do obrócenia się kilka razy. Ćwicz obroty w prawo i w lewo. Jak najszybciej ogranicz obszerny gest naprowadzania, redukując go do lekkiego skinięcia dłonią, które stanie się komendą do tej figury. W podobny sposób ucz obrotu przy nodze, ćwicząc z psem raz po prawej, a raz po lewej stronie). Obroty wyglądają szczególnie efektownie, gdy przewodnik kręci się razem z psem, lecz w przeciwną stronę.
3. Slalom między nogami
Gdy pies nabrał już pewności siebie w podążaniu za ręką, spróbuj go nauczyć przechodzenia slalomem między twoimi nogami. Zacznij z „tancerzem” stojącym przy twojej prawej nodze. Trzymaj smakołyki w obu rękach. Wysuń w przód lewą nogę ugiętą w kolanie, pozostawiając pod nią jak najwięcej miejsca dla psa. Opuść nisko lewą rękę ze smakołykiem – tak by znalazła się pod twoim kolanem – i zachęć psa do przejścia pod nogą. Wyprowadź go na lewą stronę i daj mu smakołyk. Powtórz to samo z prawą ręką i prawą nogą.
Zwykle wystarczającą komendą do tej figury jest po prostu charakterystyczne wysunięcie nogi w przód przez przewodnika.
4. Cofanie
Najpierw naucz psa cofać się razem z tobą. Naprowadź go tak, by znalazł się między twoimi nogami. Daj komendę „cofaj” i za pomocą uniesionego nad głową psa smakołyku sprowokuj go do cofnięcia się o jeden krok, samemu też się cofając. Dopóki twój uczeń nie nabierze wprawy, nagradzaj go za każdy pojedynczy krok do tyłu.
Trudniej nauczyć psa samodzielnego cofania się przed przewodnikiem. W tym celu weź wycieraczkę, połóż ją za psem i stań tuż przed nim. Powiedz „cofaj” i delikatnie napieraj na psa – tak aby zrobił krok w tył. Gdy tylko trafi łapą w podkładkę, natychmiast pochwal go lub kliknij i daj smakołyk. Powtarzaj to tak długo, aż sam zacznie się cofać na komendę. Wtedy stopniowo zwiększaj odległość od podkładki, wymagając robienia coraz więcej kroków w tył.
5. Chodzenie bokiem
Aby nauczyć psa przesuwania się bokiem razem z tobą, ustaw go przy swojej nodze. Za pomocą smakołyku odwróć jego głowę tak, jakbyś chciał, aby nosem dotknął swojej łopatki lub żeber. Chodzi o to, by oparł się o twoją nogę. Gdy mu się to uda, pochwal go lub kliknij i daj mu smakołyk. Zatrzymaj się dłużej na tym etapie ćwiczenia, aby mocno utrwalić to zachowanie.
Następnie zrób malutki krok w bok – aby pies musiał się przesunąć w celu oparcia się o twoją nogę. Obserwuj jego łapy i nagradzaj pierwsze kroki w bok zrobione zarówno przednimi, jak i tylnymi kończynami.
6. Dotykanie łapami kolan
Ta figura jest odmianą tzw. kroku hiszpańskiego. Pies, stojąc lub poruszając się, na przemian unosi wysoko przednie łapy i wyrzuca je mocno przed siebie. Ponieważ jest to trudne ćwiczenie, proponujemy na początek jego łatwiejszą wersję – dotykanie łapami kolan przewodnika.
Zacznij od nauczenia psa „podawania łap” – zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Przyzwyczaj go, by do prawej ręki podawał lewą łapę, a do lewej ręki – prawą. Gdy pies już bez wahania i szybko zmienia podawane kończyny, naucz go, by wyciągniętą łapę opierał na twoim kolanie (lub wysuniętej stopie, jeśli jest mały). Oprzyj rękę na zgiętym kolanie, daj komendę: „łapa” – i poczekaj, aż trafi nią w twoją rękę. Powtórz to samo z drugą ręką i drugim kolanem, a na kolejnych etapach nauki stopniowo przestań posługiwać się rękoma – tak by pies dotykał już tylko samych kolan.
7. Chodzenie na tylnych łapach
Budowa niektórych psów sprawia im trudności z zachowaniem równowagi w tej pozycji. Jeśli jednak twój podopieczny nie ma takich problemów, możesz go nauczyć wielu tanecznych figur. Ustaw psa przy nodze i za pomocą smakołyku sprowokuj go do wyprostowania się na tylnych łapach. Następnie staraj się stopniowo go nauczyć utrzymywać równowagę dłużej – do 5 sekund. Z tej pozycji możesz potem naprowadzić swojego tancerza smakołykiem na przykład na cofanie się lub obroty na tylnych łapach. Możliwości jest mnóstwo!
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined