18.03.2008
Porozmawiajmy o psach
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zapis czata z Dorotą Gąsiewską, redaktor naczelną miesięcznika „Mój Pies”
fot. Shutterstock
Ile Pani miała psów?
Tylko dwa. Ale kilka przewinęło się przez mój dom do adopcji.
Boi się pani niektórych psów?
Boję się psów, jeśli nie jestem pewna ich zamiarów, a widzę, że właściciel nad nimi nie panuje. Ale bardziej boję się wtedy o mojego psa niż o siebie;)
Nie mogę się pozbyć lęku przed psami. Jest na to jakiś sposób?
Na początek kontakty z małymi, łagodnymi, niegroźnymi pieskami, potem z trochę większymi, ale też łagodnymi – nie przypadkowo spotkanymi, tylko np. takimi, które są szkolone do dogoterapii. Proszę nawiązać kontakt z którąś z fundacji zajmujących się dogoterapią, na pewno pomogą.
Jak często należy chodzić z psem na wizyty kontrolne u weterynarza?
To zależy od wieku psa i jego kondycji. Po siódmym roku życia co najmniej raz w roku.
Jakiego psa najlepiej wybrać, jeśli ma się w domu dziesięciomiesięczne dziecko?
Na pewno nie bardzo małej rasy, bo dziecko może mu niechcący zrobić krzywdę, a pies się będzie bronić. Dość powszechnie poleca się goldeny, mogą być też berneńczyki czy nowofundlandy, oczywiście jeśli są warunki na dużego psa.
Jak często należy kąpać psa?
Niektórzy weterynarze uważają, że jak najrzadziej, zwłaszcza jeśli mieszka na dworze. Ale to jest uzależnione od rasy i rodzaju sierści. Ja mojego kąpię dwa razy w roku – chyba że się w międzyczasie wytarza…
To prawda, że czekolada skraca życie psa? Czy pies może jeść inne słodycze?
Tak, zwłaszcza gorzka – jeśli mały piesek zje jej dużo, to może się nawet śmiertelnie zatruć! Szkodliwe są też rodzynki.
Czy młode labradorki są bardzo nieznośne?
Labradory są bardzo dynamiczne nie tylko w młodości. To świetnie mieć labradora – ale pod warunkiem, że się samemu jest aktywnym i ma dużo czasu dla psa.
Wzięłam ze schroniska trzymiesięcznego mieszańca podobnego do labradora – czy uczenie tego psa będzie trudne?
Psy ze schroniska i kundelki można uczyć tego samego co rasowe psy. Na Zachodzie szkoli się je nawet do pomagania osobom niepełnosprawnym.
Co według Pani należy robić z psami, które zagryzły dziecko?
Decyzję powinien podjąć specjalista od zachowań zwierząt po wnikliwej obserwacji.
Jakie psy są najłatwiejsze do szkolenia?
Są rasy o dużej tzw. inteligencji użytkowej, nastawione na współpracę z człowiekiem, np. border collie. Ale to wcale nie znaczy, że najinteligentniejsze psy najłatwiej wyszkolić, bo one równie szybko uczą się złych rzeczy, jeśli popełniamy błędy w szkoleniu.
Mój pies jest bardzo aktywny i uprawia wiele sportów. Czy w związku z tym powinnam go przebadać na dysplazję?
W zasadzie należało to zrobić wcześniej, ale i teraz nie zawadzi.
Mój cocker spaniel ma już prawie trzy lata, ale zachowuje się strasznie… Nie słucha się na spacerach, a do tego sika mi na złość! Co mogę zrobić?
Szkolić go! Można zacząć w każdym wieku. Na początek musisz się postarać, żeby zaczął Cię traktować jako atrakcję – a więc noś z sobą zawsze smakołyki. Wtedy będziesz dla niego najważniejszy i łatwiej będzie Ci nad nim zapanować.
Na złość pies nie sika, bo pies nie umie być złośliwy – może po prostu musisz jeszcze popracować nad nauczeniem go czystości – a na to jest tylko jeden sposób: nagradzanie go, gdy się załatwi na dworze.
Policja używa do tropienia owczarków niemieckich. Dlaczego akurat te psy wybrano?
Bo owczarki to psy nastawione na współpracę z człowiekiem. Ale coraz częściej używa się też np. labradorów, bo one łatwiej znoszą zmiany przewodników – a to się czasem psom pracującym zdarza.
Czy jak się ma alergie na sierść, to można trzymać w domu yorka?
To zależy od stopnia nasilenia alergii. Lepiej mieć w takiej sytuacji yorka czy nagiego chińskiego grzywacza niż psa mocno liniejącego – ale przy bardzo silnej alergii każdy pies może być problemem.
Moje dziecko zaczyna chodzić, a pies pomimo szczotkowania i podawania witamin strasznie linieje. Czy zna pani jakiś inny sposób na zmniejszenie wypadania sierści?
Nie, ale proszę się nie martwić – dziecko przyzwyczajone do fruwającej sierści będzie odporniejsze.
Dlaczego psy nie lubia kotów?
A nie lubią? To tylko ludzie tak uważają. A poważnie to naprawdę rzadkie przypadki, żeby pies nie dogadał się z kotem. I najlepiej w to dogadywanie się nie ingerować – chyba że kotek jest jeszcze malutki i nieporadny.
Czy jeśli pies nie je gotowanych mięs, to czy można mu je podawać surowe?
Oczywiście! Zwolennicy tzw. wilczej diety BARF twierdzą nawet, że pies powinien jeść tylko surowe mięso, surowe zmielone kości oraz surowe przetarte owoce i warzywa.
Jak sprawić, aby psa, którego chcę adoptować ze schroniska, przyjaźnie przyjęły moje pozostałe zwierzaki (mam psa i kota)?
Przede wszystkim pierwsze spotkanie psów musi się odbyć na neutralnym gruncie – np. na spacerze. Z kotem nie powinno być dużego problemu, skoro już mieszka z psem.
Jeśli pies nie ma rodowodu, to jest automatycznie kundlem?
Tak. Tylko pies, który ma udokumentowane pochodzenie, jest rasowy. I nie chodzi tu o snobizm, tylko o wyeliminowanie chorób genetycznych przez odpowiednie kojarzenie psich par.
Mój pies jest ze schroniska i boi się wszystkich ludzi. Nie chce jeść, spać…
Musisz go bardzo cierpliwie i powoli oswajać – nie ze wszystkim i wszystkimi od razu, tylko po trochu. Staraj się jak najwięcej karmić go z ręki. A w domu daj mu trochę luzu, nie zajmuj się nim cały czas, żeby się najpierw oswoił z nowym miejscem i poczuł bezpiecznie. Zostawiaj mu też jedzenie na noc – może wtedy, gdy jest cisza, odważy się jeść.
Mój pies histerycznie reaguje na drzwi balkonowe – rzuca się na nie, szczeka. Nie mogę wywietrzyć mieszkania. Jak go tego oduczyć?
Pewnie coś go kiedyś wystraszyło, np. jakiś hałas z dworu. Musisz sprawić, żeby teraz otwieranie drzwi kojarzyło mu się z czymś przyjemnym. Np. zanim je otworzysz, każ mu usiąść i zostać – jeśli to umie – i daj smakołyk. Stopniowo powinien się nauczyć pozostawać spokojnie w tej pozycji, nawet jeśli otworzysz drzwi.
Lepiej podawać karmy suche czy w puszkach? Po czym poznać, co będzie najlepsze dla mojego psa?
Po tym, jak pies wygląda (zwłaszcza po sierści – czy jest gęsta i błyszcząca), po tym, jak się czuje – czy jest wesoły czy osowiały. Większy wybór jest karm suchych dobrej jakości.
Dlaczego psiaki nie lubią się kąpać?
Bo im właściciele leją wodę do uszu;) A serio – bo nie są do tego przyzwyczajane odpowiednio wcześnie i łagodnie. Jeśli kąpiel czy czesanie będzie się psu kojarzyło z nagrodą, to polubi jedno i drugie.
Jaka kara jest właściwa dla psa, gdy jest niegrzeczny?
Niezwracanie na niego uwagi – to duża kara. A tak naprawdę żadna kara nie posuwa naprzód wychowania. Skuteczne są tylko nagrody. Dlatego jeśli pies coś pogryzł albo nasiusiał, zamiast go karać, wyżywamy się w sprzątaniu;) A psa nagradzamy, jeśli następnym razem wrócimy i nic nie będzie pogryzione lub gdy zdążymy na czas go wyprowadzić i załatwi się na dworze.
Czy to prawda, że pies powinien wychodzić na dwór trzy razy dziennie?
Co najmniej trzy razy dziennie i nie tylko na siusiu – bo nie tylko po to się z nim wychodzi. Pies musi biegać, węszyć, bawić się – to jest konieczne dla jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Długość spacerów zależy między innymi od rasy.
Jakie są najlepsze zabawki dla psów?
Tak jak dla dzieci – takie, przy których trzeba ruszyć głową albo przynajmniej nagimnastykować się manualnie, a w wypadku psa jeszcze takie, które można bezpiecznie gryźć. A więc wszystkie zabawki do wypełniania karmą, które trzeba toczyć, żeby się wysypała, zabawki „na myślenie”, w których ukrywa się smakołyki w różnych schowkach. Jest też wiele zabawek czyszczących zęby podczas gryzienia – np. te ze sznurem.
Dlaczego psy są zestresowane, gdy musza iść do weterynarza? Przecież on im pomaga…
Ponieważ kojarzy się im z nieprzyjemnymi zabiegami, a przecież psu nie wytłumaczysz, że to dla jego dobra.
To prawda, że psy zapamiętują ze swojego dzieciństwa krzywdy, które im wyrządzono?
Nie tak jak my – to znaczy nie siedzą i nie rozpamiętują: o jaki ja byłem wtedy biedny, ale oczywiście złe doświadczenia odbijają się na ich psychice i zachowaniu. Takie psy mogą się obawiać tego, co kojarzy się im z tamtym bólem i nawet reagować na te czynniki agresją.
Dlaczego mój pies szarpie kogoś za nogawki, gdy ten ktoś biegnie?
Bo traktuje to jako dobrą zabawę. Zaproponuj mu do szarpania coś innego, np. zabawkę ze sznura, którą będziesz nosić w kieszeni i wabić nią psa, zanim on zauważy, że nadbiegają jakieś powiewające nogawki.
Czy to prawda, że jeżeli obcy pies się do kogoś łasi, to może mieć wściekliznę?
To bardziej prawdopodobne w wypadku dzikiego zwierzęcia. A psy często garną się też do obcych – i to bardzo dobrze, bo dzięki temu jest mniej pogryzień.
Co mam zrobić z psem, gdy nie mogę go wziąć z sobą na wakacje?
Polecam nasz przewodnik „Miejsca przyjazne psom”, który dołączymy do numeru majowego miesięcznika „Mój Pies” – z tak obszernej bazy na pewno wybierzesz jakiś ośrodek, który chętnie przyjmie Cię z psem!
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined