25.04.2005
Poznaj swojego psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie psy średniej wielkości nadają się do mieszkania w mieście?
Jakim psem jest golden retriever?
fot. Shutterstock
Psy do miasta
Jakie psy średniej wielkości nadają się do mieszkania w mieście?
Do mieszkania w mieście przystosują się między innymi:
– chart angielski whippet – spokojny, łagodny, przywiązany do opiekuna, ale nie nadmiernie absorbujący; jedynie w wieku szczenięcym potrzebuje dużo uwagi. Doskonale czuje się nawet w niewielkim mieszkaniu. Jest aktywny, ale nie potrzebuje wielogodzinnych spacerów i zadowoli się umiarkowaną ilością ruchu (może biegać przy rowerze i uprawiać psie sporty, np. agility). Jest dość posłuszny, ale w mieście lepiej prowadzić go na smyczy.
– sznaucer średni – pies o dużym temperamencie, inteligentny i bystry, chętny do szkolenia. Jest aktywny i potrzebuje sporo ruchu, łatwo go jednak wybiegać, np. rzucając mu piłkę. Wymaga zajęcia i prawidłowego wychowania, inaczej może stać się kłopotliwy.
– basset hound – wyjątkowo przyjazny i towarzyski, łagodny wobec ludzi i zwierząt. Powolny, pod nieobecność właściciela najczęściej śpi. Lubi spacery, ale nie należy go zmuszać do nadmiernego wysiłku; szczenięta nie powinny chodzić po schodach.
Golden – przyjaciel wszystkich
Jakim psem jest golden retriever?
Golden retriever to wytrzymały, aktywny pies, wyhodowany do polowania na ptactwo wodne. Obecnie służy przede wszystkim do towarzystwa, wykorzystuje się go również do pomocy osobom niepełnosprawnym, w dogoterapii, jako psa gruzowego i lawinowego, a także w służbach celnych i policji (np. do wykrywania narkotyków). Dobrze radzi sobie w psich sportach, np. obedience, agility, flyballu.
Jest psem spokojnym, o umiarkowanym temperamencie, bardzo towarzyskim i przywiązanym do rodziny. Nie lubi samotności i nie powinien być izolowany, dlatego nie nadaje się do trzymania w kojcu. To doskonały przyjaciel dla dzieci, cierpliwy i zawsze gotowy do zabawy. Chętnie się podporządkowuje. Jego główną cechą charakteru jest łagodność. Jest przyjacielem wszystkich, dlatego nie sprawdzi się w roli stróża. Dobrze czuje się w towarzystwie psów i innych zwierząt domowych.
Wyróżnia go duża inteligencja i pasja do pracy. Łatwość uczenia się, doskonała pamięć i skłonność do podporządkowania się właścicielowi sprawiają, że nadaje się do wszechstronnego szkolenia. Choć lubi ruch i przestrzeń, bez problemu przystosuje się do każdych warunków. Ważne jest, aby miał jakieś zajęcie (nie lubi bezczynności) oraz stały kontakt z ludźmi i innymi czworonogami.
Droga do ZKwP
Jak zostać członkiem Związku Kynologicznego i zarejestrować psa?
Według statutu członkiem Związku Kynologicznego może być osoba na stałe mieszkająca w Polsce lub posiadająca polskie obywatelstwo, która ukończyła 16 lat (w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych), nie jest pozbawiona praw publicznych i nie należy do innej polskiej organizacji kynologicznej. Żeby zostać członkiem związku wystarczy pójść do najbliższego oddziału terenowego i wypełnić deklarację, zapłacić wpisowe (20 zł) oraz opłacić roczną składkę (44 zł).
W Związku Kynologicznym można zarejestrować tylko psa posiadającego metrykę wydaną przez tę organizację. Należy ją złożyć w swoim oddziale, wnieść opłatę za rejestrację zwierzęcia (25 zł) i za wydanie rodowodu (36 zł); nostryfikacja rodowodu zagranicznego (wydanego przez organizację należącą do FCI lub zrzeszoną) – 36 zł.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined