30.08.2005
Proste i skuteczne
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często niechęć do psów czy kotów wynika z obawy przed chorobami odzwierzęcymi. Czy naprawdę tak łatwo się nimi zarazić?
fot. Shutterstock
Jakiś czas temu moja znajoma przygarnęła kotkę z chorymi oczami. Schorzenie okazało się zadawnione i zaniedbane. Ludzie dokarmiali wprawdzie nieszczęsne zwierzę, ale nikt nie odważył się go dotknąć z obawy przed zarażeniem jakimś „paskudztwem”. Tymczasem żeby nie zarazić się od chorego zwierzęcia, w większości przypadków wystarczy przestrzeganie elementarnych zasad higieny. W tym odcinku opiszemy, jak uniknąć chorób wywołanych pasożytami.
MYJ RĘCE PRZED JEDZENIEM
Stosowanie się do tego prostego zalecenia, wpajanego już dzieciom, uchroni nas przed jedną z najpopularniejszych chorób kojarzonych ze zwierzętami – toksokarozą. Wywołuje ją larwa psiej glisty. Do zakażenia dochodzi przez przewód pokarmowy – tam też pasożyt często pozostaje. Niektóre larwy mogą jednak trafić do wątroby, a nawet wędrować dalej – do oka czy centralnego układu nerwowego. Toksokarozę stwierdza się, badając kał (koszt ok. 20 zł). Aby badanie było miarodajne, powinno być przeprowadzone kilkakrotnie, w odstępach kilku dni. Także do zakażeń tasiemczycą dochodzi na skutek nieprzestrzegania higieny – np. jedzenia nieumytymi rękami po zabawie z psem.
ZAŁÓŻ GUMOWE RĘKAWICZKI
Również świerzbem można się zarazić przez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem. Świerzbowce drążące w skórze korytarze wywołują ogromny świąd. Skóra staje się wyraźnie zgrubiała, popękana, pomarszczona. By stwierdzić tę chorobę u zwierząt, bada się zeskrobiny naskórka (koszt ok. 20 zł). Z reguły wynik jest gotowy po kilkudziesięciu minutach. W razie stwierdzenia świerzbowca drążącego u zwierzęcia, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne właściciel powinien wykonywać przy nim w gumowych rękawiczkach. Rękawiczki przydadzą się też do ochrony przed toksoplazmozą. Jej źródłem jest kot, a właściwie piasek z kocimi odchodami. Ta choroba jest najbardziej niebezpieczna dla kobiet w ciąży, bo może doprowadzić do uszkodzenia płodu lub poronienia.
Rutynowa diagnostyka polega na kilkakrotnym badaniu kału kota lub badaniu serologicznym, określającym poziom przeciwciał toksoplazmozowych w surowicy krwi. Przed toksoplazmozą można się jednak uchronić, czyszcząc kuwetę w gumowych rękawiczkach.
ABY SIĘ NIE ZARAZIĆ OD ZWIERZAKA
- systematycznie odrobaczajmy psy i koty
- myjmy ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem
- zachowajmy ostrożność w kontaktach ze zwierzętami bezpańskimi
- sprzątajmy kocie kuwety w rękawiczkach ochronnych
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined