24.04.2019
Męska broda ma więcej zarazków niż psia sierść!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„Psy są czystsze od brodatych mężczyzn” - ogłosił profesor Andreas Gutzeit, autor niecodziennego badania. Czy męska broda ma więcej bakterii niż psia sierść?
fot. Shutterstock
Co wspólnego mogą mieć psia sierść i męska broda? Zagadnieniu postanowili przyjrzeć się naukowcy ze szwajcarskiej kliniki Hirslanden. Odkryli oni, że męski zarost jest lubiany nie tylko przez kobiety, ale przede wszystkim przez… liczne bakterie. Cóż, pewnie niejednemu brodaczowi zostają w brodzie resztki ze śniadania czy z obiadu, co sprawia, że broda jest idealnym środowiskiem do rozmnażania się drobnoustrojów. Co ciekawe, zdecydowanie mniej bakterii znajduje się w psiej sierści.
Psia sierść a broda
Pierwotnym celem badania było sprawdzenie, czy ludzie mogą zarazić się chorobami przenoszonymi przez psy podczas korzystania ze skanera do rezonansu magnetycznego, który był również używany przez lekarzy weterynarii. W tym celu do analizy naukowcy pobrali próbki z brody i psiego karku.
W badaniu wzięło udział 18 mężczyzn w wieku od 18 do 78 lat i 30 psów różnych ras. Jak się okazało, u każdego brodacza wykryto wysoką liczbę bakterii, a u 7 z nich stwierdzono kolonie drobnoustrojów zagrażających ludzkiemu zdrowiu! Jeśli chodzi o psy, to wysoki poziom bakterii zaobserwowano u 23 czworonogów, a u pozostałych 7 – umiarkowaną ilość.
Naukowcy wykryli znacznie większy poziom drobnoustrojów w próbkach pobranych z męskiej brody niż psiej sierści – powiedział profesor Andreas Gutzeit, koordynator badań.
Jesteś zszokowany? Jak się okazuje, to nie wszystko, co zaobserwowali badacze. Dostrzegli również mniejszą ilość bakterii na skanerze rezonansu magnetycznego po jego dezynfekcji, kiedy korzystał z niego pies. Mimo że w obu przypadkach wykorzystano ten sam sposób odkażania. Wychodzi więc na to, że w przeciwieństwie do ludzi, to nasz ukochany pupil może być bardziej narażony na choroby, gdy skorzysta ze skanera.
A może to pogonofobia?
Mimo wszystko wyniki tych badań należy potraktować z przymrużeniem oka. Przede wszystkim dlatego, że zostało ono przeprowadzone na zbyt małej próbie. Ponadto założyciel brytyjskiej organizacji Front Wyzwolenia Brody (Beard Liberation Front) Keith Flett podważa wiarygodność wyników badania.
Nie wierzę, że brody same w sobie są niehigieniczne – skomentował Keith Flett.
Keith Flett zasugerował również, że negatywne opinie na temat brody mogą być motywowane pogonofobią, czyli lękiem przed zarostem.
A co na to miłośnicy psów? Zamiast całować jakiegoś brodacza, z pewnością pocałują swojego psiaka!
Źródło: dailymail.co.uk
Zobacz powiązane artykuły
02.12.2023
Pies ugryzł strażnika miejskiego. Opiekunka była pijana
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Ligocie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Jednego ze strażników miejskich ugryzł pies. Opiekunka czworonoga miała 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze zatrzymali kobietę, a psa przewieźli do schroniska.
undefined
01.12.2023
Były szkolone do zabijania, teraz walczą o normalne życie. Sprawca za kratami
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uczą się nowego życia i próbują na nowo zaufać człowiekowi dzięki specjalnej terapii. Mowa o psach odebranych z rąk Romana B., który postanowił niewinne zwierzęta wykorzystać jako maszynkę do zarabiania pieniędzy, organizując walki psów.
undefined
27.11.2023
11 lat i 500 pożarów. Strażak Reqs odchodzi na zasłużoną emeryturę
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Reqs, labrador z Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, zdobył rozgłos jako niezastąpiony członek miejscowej straży pożarnej. Przez 11 lat odważnie stawał na pierwszej linii ognia.
undefined