19.01.2010
Psie natręctwa – wiemy skąd sie biorą
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Oglądałeś „Dzień świra”? Pamiętasz Marka Kondrata jako Adasia Miauczyńskiego obsesyjnie poprawiającego spodnie, nim zasiądzie do lektury, albo pociągającego zawsze siedem łyków wody mineralnej i wsypującego do miseczki siedem garstek płatków? Nie tylko ludzie cierpią na zachowania obsesyjno-kompulsywne zwane kiedyś nerwicą natręctw – zdarzają się one również psom i to wcale nie tak rzadko.
Ocenia się, że w Stanach Zjednoczonych może to dotyczyć ok. 8 proc. psów (5-6 mln). Różnica polega tylko na rodzaju czynności. Ludzie odczuwają przykry przymus analizowania określonych myśli zwany obsesjami, którym często towarzyszą kompulsje, czyli powtarzanie pewnych czynności. Ponieważ psy nie opowiedzą nam, o czym myślą, w ich wypadku możemy obserwować jedynie powtarzające się czynności takie jak: uporczywe lizanie boku czy łap, ssanie koca, gonienie za własnym ogonem, łapanie wyimaginowanych much, kręcenie się w kółko. Dlatego naukowcy w odniesieniu do nich mówią o zaburzeniach kompulsywnych. Często takie zachowania powodują, że ludzie poddają swoich podopiecznych eutanazji. Dotąd kładziono głównie nacisk na wynikające głównie ze stresu i lęku przyczyny tych zachowań.
Zespół amerykańskich naukowców pod kierunkiem dr. Nicolasa Dodmana, szefa kliniki zachowań zwierząt w Instytucie Weterynarii na Tufts University, stwierdził jednak, że istnieje związek między takimi zaburzeniami a genem CDH2 (kadhedryna 2). Do takich wniosków doprowadziły badania genomów 94 dobermanów cierpiących na zaburzenia kompulsywne i porównanie ich z wynikami badania genomów 73 psów tej rasy nie wykazujących zaburzeń. Naukowcy są przekonani, że ponieważ geny psa i człowieka są podobne, ten pierwszy stanowi doskonały model do badania nieprawidłowości w naszych organizmach, a w związku z tym w przyszłości do ich leczenia. MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined