19.01.2010
Psie natręctwa – wiemy skąd sie biorą
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Oglądałeś „Dzień świra”? Pamiętasz Marka Kondrata jako Adasia Miauczyńskiego obsesyjnie poprawiającego spodnie, nim zasiądzie do lektury, albo pociągającego zawsze siedem łyków wody mineralnej i wsypującego do miseczki siedem garstek płatków? Nie tylko ludzie cierpią na zachowania obsesyjno-kompulsywne zwane kiedyś nerwicą natręctw – zdarzają się one również psom i to wcale nie tak rzadko.
Ocenia się, że w Stanach Zjednoczonych może to dotyczyć ok. 8 proc. psów (5-6 mln). Różnica polega tylko na rodzaju czynności. Ludzie odczuwają przykry przymus analizowania określonych myśli zwany obsesjami, którym często towarzyszą kompulsje, czyli powtarzanie pewnych czynności. Ponieważ psy nie opowiedzą nam, o czym myślą, w ich wypadku możemy obserwować jedynie powtarzające się czynności takie jak: uporczywe lizanie boku czy łap, ssanie koca, gonienie za własnym ogonem, łapanie wyimaginowanych much, kręcenie się w kółko. Dlatego naukowcy w odniesieniu do nich mówią o zaburzeniach kompulsywnych. Często takie zachowania powodują, że ludzie poddają swoich podopiecznych eutanazji. Dotąd kładziono głównie nacisk na wynikające głównie ze stresu i lęku przyczyny tych zachowań.
Zespół amerykańskich naukowców pod kierunkiem dr. Nicolasa Dodmana, szefa kliniki zachowań zwierząt w Instytucie Weterynarii na Tufts University, stwierdził jednak, że istnieje związek między takimi zaburzeniami a genem CDH2 (kadhedryna 2). Do takich wniosków doprowadziły badania genomów 94 dobermanów cierpiących na zaburzenia kompulsywne i porównanie ich z wynikami badania genomów 73 psów tej rasy nie wykazujących zaburzeń. Naukowcy są przekonani, że ponieważ geny psa i człowieka są podobne, ten pierwszy stanowi doskonały model do badania nieprawidłowości w naszych organizmach, a w związku z tym w przyszłości do ich leczenia. MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined
31.05.2025
Siła relacji człowieka i zwierzęcia: W chwilach stresu wolimy przytulić psa niż rozmawiać z partnerem
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Globalne badanie przeprowadzone przez firmę Mars i platformę Calm potwierdza to, co wielu opiekunów zwierząt domowych czuje intuicyjnie – nasze relacje z pupilem mają realny wpływ na dobrostan psychiczny.
undefined
14.05.2025
Psy w schroniskach potrzebują nie tylko karmy. Trwa akcja „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne psy w schroniskach zmagają się nie tylko z głodem i samotnością. Brakuje też środków na ich bezpieczeństwo. Ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc – już za 10 zł!
undefined