19.06.2012
Psy i koty wciąż tyją
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
O 37 proc. u psów i o 90 proc. u kotów wzrosła liczba zwierząt cierpiących na otyłość w ciągu ostatnich pięciu lat – tak wynika z raportu „Stan zdrowia zwierząt domowych 2012” przygotowanego przez sieć specjalistycznych szpitali dla zwierząt Banfield należącą do firmy Mars.
Michał Ceregrzyn
Przeanalizowano dane medyczne o ponad 2 mln psów i 430 tys. kotów z 2011 r. i porównano je z danymi z 2007 r. Przewlekłe schorzenia, na które cierpi coraz więcej zwierząt, w dużej mierze są spowodowane nadwagą. Najczęstsze to niedoczynność tarczycy, zapalenie stawów i niewydolność nerek.
Aż 76 proc. właścicieli psów 69 proc. opiekunów kotów w ogóle nie dostrzega problemu. Ci, którzy mają chore zwierzęta na którąś z wymienionych wyżej chorób, często nie widzą związku z nadwagą pupila.
„Niekontrolowanie ilości podawanej karmy, zupełnie nielimitowana liczba posiłków w ciągu dnia, ogromna częstotliwość podawania resztek ze stołu i smakołyków to podstawowe przyczyny otyłości i związanych z nią chorób” mówi lekarz weterynarii i kierownik naukowy ds. żywienia firmy Mars Polska Michał Ceregrzyn.
Aby uniknąć takich problemów, należy przede wszystkim przyjrzeć się temu co, i w jakich ilościach je czworonóg. Dodatkowo właściciele zwierząt zwłaszcza w podeszłym wieku powinni regularnie zapewniać swoim pupilom badania kontrolne – co najmniej dwa razy w roku.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.12.2023
Były szkolone do zabijania, teraz walczą o normalne życie. Sprawca za kratami
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uczą się nowego życia i próbują na nowo zaufać człowiekowi dzięki specjalnej terapii. Mowa o psach odebranych z rąk Romana B., który postanowił niewinne zwierzęta wykorzystać jako maszynkę do zarabiania pieniędzy, organizując walki psów.
undefined
27.11.2023
11 lat i 500 pożarów. Strażak Reqs odchodzi na zasłużoną emeryturę
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Reqs, labrador z Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, zdobył rozgłos jako niezastąpiony członek miejscowej straży pożarnej. Przez 11 lat odważnie stawał na pierwszej linii ognia.
undefined
25.11.2023
Stopnie wojskowe dla psów? Zmiany w Wojsku Polskim
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dotychczas psy, które służyły w Wojsku Polskim, były traktowane tak samo. Teraz, w związku z wnioskiem ich przewodników, Sztab Generalny WP chce wprowadzić dla nich stopnie służbowe.
undefined